Wichury na początku kwietnia. Wiatr 120-130 km/h. Jak mocno wiało będzie w Polsce?

We wczorajszym wpisie zajmowaliśmy się temperaturami powietrza, które będą w najbliższym czasie bardzo wysokie w regionie (w sobotę padł rekord temperatury za marzec). Dziś pora na dynamiczne zjawiska pogodowe, ponieważ przed nami wichury, które w Europie będą lokalnie całkiem silne. Oczywiście sprawdzimy również, jak silnego wiatru spodziewać możemy się dziś w Polsce. Zapraszam na prognozę pogody poświęconą w znacznej mierze wiatrowi, lecz nie tylko.

Wichury w regionie. Czym będą spowodowane?

Ja wiemy, wiatr to wyrównywanie różnicy ciśnień na danym obszarze. Różnica ciśnienia powstaje, gdy na dość niedużym obszarze znajdą się ośrodki wysokiego i niskiego ciśnienia. To tak w ułatwieniu. Jak możemy się więc domyślać, wichury, które przed mieszkańcami Europy, spowodowane będą różnicą ciśnień między wyżami i niżami na naszym kontynencie.

Wichury w Europie. Niże i wyże na kontynencie
Wichury w Europie. Wyże i niże jednocześnie nad kontynentem

Widzimy tu, że wschód i południe Europy na początku kwietnia znajdowały będą się pod wpływem wyżów. W obszar podwyższonego ciśnienia wtargnie niż, dlatego też gradient baryczny mocno wzrośnie nad naszym kontynentem. To będzie przyczyną, że w Europie pojawią się również wichury. W wielu regionach wiatr będzie z początkiem kwietnia bardzo silny.

Wichur nad Europą spowodowane są przez liczne niże
Wichury związane z niżami w Europie

Widzimy, że silny wiatr pojawi się również nad Polską. O tym w ostatniej części wpisu. Teraz w prognozie zajmijmy się przebiegiem zjawisk wiatrowych na naszym kontynencie w najbliższych dniach. Przeczytaj również: Upał w Wielkanoc w Europie. Bardzo ciepło również w Polsce

Wichury w Europie. Gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej?

Wiemy już, że silny wiatr w Europie spowodowany będzie pojawianiem się kolejnych niżów z zachodu i ich wdzieraniem się aż do Europy Centralnej i Wschodniej. Teraz sprawdźmy jaki przebieg będą miały wichury na kontynencie. Poniżej animacja prognoz wiatru.

Wichury nad Europą. Animacja prognoz wiatru

Bardzo mocno wiało w piątek na zachodzie kontynentu. Siła wiatru w rejonie Wysp Brytyjskich przekraczała 100 km/h. W piątkowe popołudnie na północy Włoch doszło do utworzenia się niżu odciętego, który rozpoczął swą wędrówkę na północ. W weekend i w poniedziałek centrum niżu przemknie przez Niemcy i dalej nad Bałtyk. Ośrodek ten, w połączeniu z niżem z okolic Hiszpanii przyniesie wichury w pasie od Polski, przez Niemcy, kraje Beneluksu, Francję i północ Hiszpanii. Wiatr w regionie na przełomie miesięcy w wielu regionach przekraczać będzie 100-120 km/h.

Silny wiatr w Europie na przełomie miesięcy i pierwszego kwietnia
Silny wiatr w Europie pierwszego kwietnia

W rejonach północnych, w pasie od północy Wysp Brytyjskich po Skandynawię wiatr wiał będzie z prędkością przekraczającą 120-130 km/h. Pod koniec pierwszego tygodnia kwietnia silne wichury znów pojawią się w wielu regionach kontynentu. O tym jednak jeszcze będzie czas napisać. W Polsce aż tak mocno wiało nie będzie. Teraz sprawdzimy szczegółową prognozę wiatru dla naszego kraju.

Silny wiatr również w Polsce. Sprawdzamy prognozy na najbliższe dni i noce

Sobota upłynie nam z raczej bezwietrzną aurą. Tylko na południu możliwe są silniejsze, odczuwalne porywy wiatru. Podczas gdy w sobotę odczujemy słoneczną, ciepłą wiosnę, a wiatr nie będzie obniżał temperatury minimalnej, ta w niedzielę porywy wiatru będą w Polsce już znacznie silniejsze.

Silny wiatr pojawi się w Niedzielę Wielkanocną w Polsce
Silny wiatr w Wielkanoc w Polsce

Ostatniego dnia marca w kraju wiatr wiał będzie z prędkością do 60-70 km/h. To wartości siły wiatru na nizinach, ponieważ w górach i na obszarach podgórskich możliwe są całkiem silne wichur. Tutaj wiatr w niedzielę wiał będzie z prędkością nawet ponad 90 km/h. Podobnie będzie wyglądało to w poniedziałek 1 kwietnia, przy czym od zachodu wiatr zacznie się uspokajać. Niestety, pierwszy tydzień kwietnia upływał będzie nam pod znakiem silnego wiatru w Polsce.

Dynamiczna, wietrzna pogoda na początku kwietnia
Dynamiczna, wietrzna pogoda na początku kwietnia

W połowie przyszłego tygodnia nad Polską pojawi się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Przyniesie on dynamiczną pogodę, intensywne opady i wiatr w kraju. Obecne wyliczenia modeli wskazują, że niż wpływał będzie na pogodę na wschodzie kraju. Jednak to jeszcze za wcześnie by prognozować dokładny region, w którym pogoda załamie się najmocniej.