Wichury uderzą w Polskę. W tych regionach wiatr połamie drzewa, przerwie prąd. Nawet 95 km/h [POGODA]

Wichury w regionie europejskim i dynamiczna pogoda w Polsce. Powieje najmocniej na północy naszego kraju.

Prognozy wskazują, że w rozpoczynającym się tygodniu Polska spodziewać możemy się najwyższych temperatur od początku roku. Czeka nas także suchy okres synoptyczny, bo zaznaczy się dominacja rozległego wyżu barycznego. Aczkolwiek w kolejnych dniach zaostrzony ma być gradient baryczny, co przełoży się na wzrost prędkości wiatru na przeważającym obszarze naszego kraju. Główna oś prądu strumieniowego znajdzie się stosunkowo blisko Polski, co spowoduje wystąpienie porywistego wiatru. Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości pokazują nam, że porywisty wiatr może miejscami przekroczyć 90-95 km/h. Dlatego na Morzu Bałtyckim wystąpi sztorm, który może stworzyć zagrożenie dla jednostek pływających. Znaczna prędkość wiatru zaznaczy się w ciągu kilku najbliższych dni, a potem czeka nas duże ocieplenie w całym kraju.

Prognoza sytuacji barycznej na 3 marca 2025, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

wichury w Europie
Wichura zmieni pogodę w pogodę w Polsce i potem będzie kolejna

Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Takich temperatur nie było w kraju od miesięcy

Zmiana pogody w regionie

Warunki atmosferyczne w Polsce będą kształtowane przez klin wyżu nad zachodnią częścią kontynentu. Zachmurzenie będzie dziś zmienne, z okresowymi przejaśnieniami, choć najwięcej chmur pojawi się na północy kraju i tam też najmocniej powieje. Ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża i Zatoki Gdańskiej. Miejscami słabe zanikające opady deszczu lub mżawki, a w Bieszczadach śniegu z deszczem i śniegu. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego, głównie z kierunku zachodniego. Najsilniej powieje na północy, co może spowodować lokalne wichury.

Prognozowane porywy wiatru na 6 marca 2025, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

groźna pogoda i wichury
Wietrzna pogoda do 5 marca w regionie. Będą wichury w wielu regionach

Najnowsze mapy baryczne dla Europy pokazują rozwijający się układ wyżowy o imieniu Ingeborg znajdujący się pomiędzy centrum a zachodnią częścią kontynentu, jak i też obszar obniżonego ciśnienia związany z przechodzącymi cyklonami nad Półwyspem Fennoskandzkim. Dlatego w kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia Polska znajdzie się pomiędzy wpływami wyżu i peryferiami oddziaływania ośrodków niskiego ciśnienia z północy, jak i też nasuwającą się osią prądu strumieniowego. Dlatego z tego powodu wzrośnie różnica pozioma ciśnienia, co przyczyni się nasilenia wiatru, który w przynajmniej kilku regionach osiągnie skalę wichury.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ponad 20℃ pierwszy raz w tym roku i wichury do 95 km/h w Polsce. Wróci śnieg i mróz?

Prognozowane silne podmuchy wiatru na 4 marca 2025 r., 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wichury i dynamiczna pogoda
Wichury 4 marca 2025 r. w Polsce

Wichury i dynamiczna pogoda w Polsce

Silny wiatr w formie wichury zaznaczy się w kilku etapach i mają być najgroźniejsze i najbardziej odczuwalne w szczególności na północy i północnym wschodzie Polski, głównie pomiędzy 3-5 marca. Jednak z najnowszych prognoz modeli amerykańskich i europejskich GFS, ECMWF oraz ICON można dojść do wniosku, że w wielu rejonach woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz na Podlasiu porywy wiatru osiągną prędkość rzędu 60-90 km/h, co stanowić ma istotne zagrożenie. Większe porywy wiatru powinny zostać zmierzone przez stacje meteorologiczne pomiędzy wybrzeżem wschodniego woj. pomorskiego, gdzie prędkość porywów miejscami osiągnie 95-105 km/h. Jeszcze mocniej może powiać na otwartych wodach Bałtyku, gdzie występować ma sztormowa pogoda. Dodatkowo te obszary okażą się najbardziej narażone na groźne podmuchy. Musimy mieć na uwadze, że silny wiatr może łamać drzewa lub gałęzie, prowadząc do przerw w dostawie energii elektrycznej. Zatem wiat będzie będzie niebezpieczny.

Prognozowane porywy wiatru na 4 marca 2025 r., 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

wichury i groźna pogoda w regionie
Wichura w Polsce

Sztorm nie tylko na Bałtyku

Istnieje prawdopodobieństwo, że lokalnie powalone drzewa lub oderwane konary i gałęzie mogą zablokować drogi. Dlatego osoby, które będą przemieszczać w tych dniach w omawianych regionach, muszą uwzględnić podwyższone ryzyko silnych porywów wiatru, głównie w rejonach otwartych. Co więcej na Morzu Bałtyckim wystąpi sztormowa pogoda, który szczególnie wysokie fale, dochodzące do 3-6 m, wystąpią centralnej i południowo-wschodniej części Bałtyku, zaznaczając się m.in u wybrzeży państw bałtyckich.

Prognozowane porywy wiatru w okresie od 3.03.2025 r. do 7.03.2025 r. według modelu GFS dla Polski

zmiana pogody w Polsce
Silny wiatr w regionie i wichury

Powinniśmy mieć na uwadze, że groźny wiatr w najbliższych silny zaznaczać się będzie nie tylko w pasie dzielnic północnych Polski. Silny wiatr wystąpi na Bałtyku, Morzu Północnym, sięgając przez południowe obszary Fennoskandi. Intensywne fale wiatru wystąpią też w państwach bałtyckich, Białorusi oraz Ukrainy. Zatem w niektórych regionach na Starym Kontynencie wiatr powinien wyrządzić szkody materialne, jak i także wpłynąć na morską żeglugę oraz ruch lotniczy i kolejowy. Zachowajmy więc ostrożność w opisywanych regionach. W drugiej części tygodnia czeka nas silne ocieplenie.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC