Wichury w prognozach dla Polski. Wiatr do 120-140 km/h na nizinach. Niszcząca pogoda w kolejnych tygodniach

Z rana przygotowywałem artykuł o śnieżycach na wschodzie Europy. W jego ostatniej części przeglądałem dla Was mapy z prognozami pogody dla Polski na kolejne kilkanaście dni. Zimy na nich nie znalazłem, jednak zauważyłem ciekawostkę. Modele numeryczne widzą bardzo silne wichury nad Polską. W obecnych prognozach wiatr może mieć niszczącą siłę.

Wichury nad Polską. Czym będą spowodowane?

Wielokrotnie w naszych ostatnich wpisach używamy zwrotu „cyrkulacja zachodnia”. Oznacza to tyle, że z zachodu na wschód kontynentu wędrowały będą niże pochodzenia atlantyckiego. Dołączają do nich niże, które powstały nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego.

Niże w Europie. Wraz z nimi wichury i ulewy
Niże niosą ulewy i wichury w Europie

Powyżej mapa baryczna Europy. Zaznaczyłem na niej aż cztery ośrodki niżowe, które jeden po drugim wędrują i będą wędrowały przez kontynent. Każdy z tych niżów jest ośrodkiem dość głębokim. Ciśnienie w ich centrum spada nawet w okolice 990 hPa. To przynosi oczywiście spory kontrast ciśnienia w bezpośrednim sąsiedztwie niżu. Wiemy, że wiatr to nic innego jak próba wyrównywania ciśnienia pomiędzy dwoma obszarami. Im różnica ciśnienia jest większa, tym siła wiatru jest wyższa. Jeśli niżów w Europie przechodzi obecnie i będzie nadal przechodziło dość sporo, stąd wichury, które będą towarzyszyć nam w kolejnych tygodniach.

Wichury nad Europą na początku listopada
Wichury nad Europą na początku listopada

Wcześniej pokazywałem mapę baryczną Europy z zaznaczonymi niżami. Powyżej natomiast mapa z prognozami wiatru. Widzimy, że większość Europy znajdowała będzie się w strefie silnych wiatrów. Wichury obejmowały będą praktycznie całą północną część kontynentu. Dokładnie pokrywa się to z obszarami przez które suną kolejne niże związane z zachodnia cyrkulacją strefową.

Niszczące wichury nad Europą

Ponieważ sprawdzamy prognozy pogody na kilka, a nawet kilkanaście dni w przód, siła wiatru i dokładne obszary jego występowania mogą się zmienić. Jednak fakt, że silne wichury pojawią się w Europie i w Polsce chyba jest niepodważalny. Nic nie wskazuje na to, by strefowa cyrkulacja powietrza miałaby się zmienić. Z delikatnym zapasem na margines błędu prognoz spójrzmy jednak na animację prognoz wiatru dla Europy na końcówkę października i początek listopada.

Silne wichury w Europie w kolejnych dniach

Głęboki niż zbliża się do Europy Zachodniej. Ponieważ ciśnienie w jego centrum wynosi obecnie zaledwie w okolicach 970 hPa, niesie on ze sobą duży kontrast termiczny, a co za tym idzie silny wiatr. Najsilniejsze wichury wystąpią w najbliższych dniach w pasie od Wysp Brytyjskich po Hiszpanię. Lokalnie siła wiatru przekraczała będzie 100-110 km/h. Najsilniejsza w najbliższym czasie w Europie wichura prognozowana jest jednak na pierwsze dni listopada. Poniżej mapa z prognozą siły wiatru.

Potężne wichury na początku listopada w Europie
Potężne wichury na początku listopada

Widzimy, że w piątek 3 listopada siła wiatru prognozowana dla Wysp Brytyjskich to nawet 140-150 km/h. Jeżeli prognozy te sprawdziłyby się, to tak potężne wichury wedrą się również na ląd na Wyspach Brytyjskich. Przyniosłoby to olbrzymie szkody. Na ten moment oczywiście nie jest moim celem straszenie kogokolwiek. Jednak o możliwym tak silnym incydencie wiatrowym warto wiedzieć kilka dni wcześniej. Oczywiście tutaj piszę o zachodzie Europy. Teraz sprawdźmy jak dynamiczną pogodę widzą modele pogodowe dla Polski. Przeczytaj również: Silne śnieżyce w Europie. Kilkadziesiąt cm śniegu

Dynamiczne, groźne prognozy pogody dla Polski

Wiem już, że pogoda w Europie będzie bardzo dynamiczna i niebezpieczna. Sprawdźmy teraz jak widzą to modele pogodowe dla Polski. Podobnie jak powyżej, także tutaj zaznaczę, że to wciąż są prognozy na dość odległe terminy. Scenariusz z zachodnia cyrkulacją powietrza oraz aktywnymi niżami z zachodu sprawdzi się. Jednak nie jestem Wam jeszcze w stanie obiecać, że poniższe prognozy sprawdzą się dokładnie co do dnia i obszaru wystąpienia groźnych zjawisk.

Silny wiatr na początku listopada w Polsce
Silny wiatr na początku listopada w Polsce

Wiatr towarzyszył będzie nam praktycznie codziennie do końca października. Nie powinny być to jednak silne wichury. Prognozy pogody widzą naprawdę silny wiatr dopiero w pierwszych dniach listopada. Powyżej prognoza na dokładnie pierwszy dzień nowego miesiąca. Siła wiatru na nizinach przekraczać miałaby 80 km/h. Nie jest to wiatr o niszczącej sile, jednak z pewnością mocno dokuczałby nam podczas odwiedzin na grobach bliskich.

Silne wichury na początku listopada również nad Polską
Silne wichury na początku listopada również nad Polską

Powyżej prognoza siły wiatru na 5 listopada dla Polski. Jeśli wyliczenia amerykańskiego modelu GFS sprawdziły by się, to mielibyśmy na nizinach w Polsce do czynienia z wiatrem o sile przekraczającej 110 km/h. To już bardzo silne wichura. Jednak pamiętajmy, gradient baryczny, a co za tym idzie silny wiatr związany miałby być z aktywnym, wędrującym z zachodu niżem. Prognozowanie dokładnych trajektorii niżu na okres prognozy ponad tydzień w przód obarczony jest zawsze dość sporym błędem. Dlatego na tą chwilę rozmawiamy o tym bardziej jako o ciekawostce niż wiążącej prognozie.

Podsumowując, końcówka października i początek listopada to silne wichury w Europie. To już praktycznie pewne, że najbliższe kilkanaście dni północna połowa kontynentu pozostanie pod wpływem zachodniej cyrkulacji strefowej. Oznacza to uderzanie w kontynent kolejnych niżów atlantyckich. Wraz z niżami przez Europę wędrowały będą strefy intensywnych opadów deszczu oraz wiatr, który to był bohaterem dzisiejszego wpisu. Dzięki za poświęcony mi czas. Dobrego dnia i całego tygodnia!