Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wiosenne burze rozwiną się nad Polską. Wiemy, kiedy powróci dynamiczna pogoda. Silny wiatr i opady gradu


Wiosenne burze pojawią się w niedzielę oraz poniedziałek nad Polską. Wiemy, kiedy wystąpi dynamiczna pogoda. Zjawiskom burzowym towarzyszyć mają opady gradu i silny wiatr oraz ulewne opady deszczu.

Wiosenne burze dziś oraz w poniedziałek nad Polską

Pogoda w niedzielę ma być kształtowana przez wyż znad północnych obszarów Skandynawii, ale także przez ośrodek górnego niżu z centrum w głębi środkowej części Starego Kontynentu, który sprowadzać wilgotniejsze i umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie ze wschodu, południowego wschodu przynoszące umiarkowane oraz duże zachmurzenie z opadami deszczu oraz lokalne burze w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkanocnych.

Zrobiło się cieplej, zmieniła się cyrkulacja atmosferyczna na wschodnia, południowo wschodnią

Wskazywaliśmy, że pod koniec pierwszej dekady kwietnia 2023 r. rozpocznie się większe ocieplenie i wartości na termometrach staną się bardziej wiosenne. Zmianie uległa cyrkulacja atmosferyczna na wschodnią, południowo wschodnią, co umożliwia transport wilgotnej i ciepłej masy z rejonu Morza Czarnego. Taka sytuacja utrzyma się do 10 kwietnia 2023 r. Pojawić mają opady przelotne i lokalne wiosenne burze. Chwiejność termodynamiczna nie okaże się wysoka, ale wystarczająca do inicjacji głębokiej i wilgotnej konwekcji. W przyszłym tygodniu ponownie ruszy cyrkulacja strefowa atmosfery.

Minionej doby nie odnotowano wyładowań atmosferycznych, ale sporo burz wystąpiło na obszarze Białorusi oraz Ukrainy, jak i też miejscami na Litwie. Wcześniej przy cyrkulacji wschodniej, południowo wschodniej zjawiska burzowe pojawiły się w piątek na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego w okolicach Iławy oraz Ostródy. Przewiduje się, że w niedzielę oraz poniedziałek burz będzie więcej nad Polską oraz okażą się nieco bardziej intensywne.

Zobacz też: Wichura z wiatrem 125-130 km/h uderzy na zachodzie. Ten wiatr dotrze do Polski. Przed nami burze

Na skutek adwekcji ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masy ze wschodu, południowego wschodu warunki do rozwoju konwekcji okażą się dobre, ale nie przewiduje się, aby były to gwałtowne komórki burzowe.

Burze w masie znad Morza Czarnego w święta Wielkanocne

W niedzielę Wielkanocną niewykluczone są burze na obszarze woj. podlaskiego, mazowieckie, ale także na Warmii i Mazurach. Zagrzmieć może też na Lubelszczyźnie i Ziemi Łódzkiej. Niewykluczone są także na Kujawach i we wschodniej części woj. wielkopolskiego.

W niedzielę korzystne warunki do rozwoju konwekcji wystąpią w obrębie płytkiej zatoki niżowej, w ciepłej i niestabilnej masie powietrza napływającej do naszego kraju ze wschodu, południowego wschodu. Z prognoz numerycznych wynika, że masa ta okaże się umiarkowanie zasobna w wilgoć (TPW 16-18 mm). Jednak z uwagi na niewielki gradient baryczny przepływ mas powietrza okaże się niewielki. Dlatego też słabych warunkach kinematycznych będą tworzyć się izolowane komórki burzowe lub niezorganizowane burze wielokomórkowe. Przy słabym przepływie na poziomie sterującym będą bardzo wolno przemieszczać się na zachód. Nie powinno być dziś zagrożenia silnymi porywami wiatru i tylko punktowo mogą one sięgać 50-60 km/h, ale możliwe są sumy opadów deszczu miejscami około 5-15 mm. Możliwy jest także drobny grad. Burze zaczną się rozwijać wczesnym popołudniem i mogą trwać jeszcze początkowo w nocy.

Prognoza burzowa na 9 kwietnia 2022 r. według IMGW-PIB

burze w niedzielę
Burze, 9 kwietnia 2023. Prognoza IMGW-PIB

Burzowa prognoza na niedzielę według ESSL dla Europy z prawdopodobieństwem wystąpienia burz

burze dziś nad Polską
Burze nad Polską dziś według ESSL

Prognoza burzowa na poniedziałek według modeli ECMWF/ICON-EU-GFS dla Europy

burze nad Polską
Wiosenne burze w poniedziałek według prognoz ESSL

niedziela i poniedziałek z cyrkulacją wschodnią, południowo wschodnią, potem zmieni się znów cyrkulacja atmosferyczna ze wschodniej na zachodnią, okresowo zaznaczy południowo zachodnia

Więcej burz powinno pojawić się w poniedziałek. Zagrzmi zwłaszcza lokalnie na wschodzie, południowym wschodzie Polski. Akumulacja opadów w zasięgu komórek sięgnie do 5-15 mm, punktowo drobny grad. Przepływ na poziomie sterującym okaże się słaby, dlatego też ośrodki burzowe mają się wolno przemieszczać. Poza wyładowaniami atmosferycznymi zjawiska towarzyszące komórkom burzowym nie powinny stanowić istotnego zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Wiosenne burze na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia w Polsce

Wygląda na to, że dominacja cyrkulacji wschodniej, południowo wschodniej szybo dobiegnie końca i od 11 kwietnia 2023 r. ruszy strefowa cyrkulacja atmosfery. Wzrośnie dynamizm w pogodzie. Wartości na termometrach będą coraz częściej wiosenne, pojawiać mają się kolejne opady i burze.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl