Wiosna nadejdzie z pełną siłą. Nawet 22-23 stopnie w prognozach na koniec marca

Bardzo ciekawie wyglądają wciąż prognozy na końcówkę miesiąca. Wiosna w końcu ma się przebudzić w pełni. Temperatury wzrosłyby nawet do 23 stopni Celsjusza. Jednak, czy jest to prognoza, której już jestem pewien? O tym również w dzisiejszym wpisie, na który serdecznie zapraszam.

Wiosna nadciągnie w region. Czym byłoby to spowodowane?

Wedle modelu GFS na podstawie wyliczeń, którego oprę dzisiejszą prognozę, końcówka miesiąca miałaby przynieść następującą sytuację synoptyczną.

Wiosna w regionie. Sytuacja synoptyczna na koniec marca
Wiosna nadciągnie w region. Sytuacja synoptyczna na koniec marca

Wedle tych prognoz na wschodzie kontynentu powstałby dość silny wyż. Z zachodu do Europy nacierałyby niże. Masy powietrza wokół wyżu krążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wokół niżu powietrze na naszej półkuli krąży w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Wszystko to złożyć miałoby się na silny napływ ciepłego powietrz z południa Europy w naszym kierunku. Postarałem się zaznaczyć to zjawisko na powyższej mapie synoptyczne. Potwierdza to również poniższa mapa z prognozą rozmieszczenia mas powietrza nad Europą na końcówkę miesiąca.

Wiosna w Wielkanoc. Bardzo wysokie temperatury w regionie
Wiosna nadejdzie na koniec miesiąca? Bardzo pozytywne prognozy GFS

Załóżmy, że wyliczenia modelu GFS spełnią się. Sprawdźmy w takim razie, w jaki sposób przełożyłoby się to na temperatury w naszym kraju.

Wiosna nadeszłaby z pełną siłą na koniec miesiąca

Cały czas w tyle głowy mam, że europejski model ECWMF widzi zupełnie inny scenariusz pogodowy na końcówkę marca. Jednak zaryzykuję i przedstawiam dla Was pozytywną, wręcz optymistyczną prognozę temperatur na przełom marca i kwietnia.

Wiosna wg. modelu GFS uderzy pełną parą

Cieplej zrobi się już w piątek i sobotę, jednak druga połowa weekendu przyniesie nam ochłodzenie. Szczęśliwie, według modelu GFS wiosna nie odpuści i już w okolicach połowy przyszłego tygodnia znów zrobi się cieplej. Już w okolicach czwartku, piątku znów termometry pokazywałyby znów 15-17 stopni Celsjusza. Jeszcze wyższe temperatury widzi model GFS na okres Świąt Wielkanocnych. W niedzielę i poniedziałek termometry wskazywać miałyby nawet 22-23 stopnie w kraju.

Wiosna w pełni w Wielkanoc wg. GFS
Wiosna nadejdzie w pełni w Wielkanoc (wg. wyliczeń amerykańskiego modelu GFS)

Tak wysokie temperatury model GFS widzi do końca okresu prognozy, czyli do około 5-6 kwietnia. Czyżby wiosna miała już przyjść na stałe? Dobrze by było, jednak jest pewne ale.

Model ECMWF proponuje nam zupełnie odmienne prognozy

Nieprawdopodobne. Pisałem o tym już wczoraj przy okazji prognozy pogody na Wielkanoc. Dawno nie widziałem tak rozbieżnych prognoz pogody dotyczących tak przecież nieodległych terminów. Mamy 22 marca, a bardzo duża rozbieżność pomiędzy GFS, a ECMWF jeszcze w wieczornej aktualizacji dotyczyła okresu od 27 do 30 marca. Podczas gdy model GFS widzi, że wiosna nadejdzie już w pełni, jeszcze wczoraj model ECMWF prognozował nawet przymrozki w tym okresie. Szczęśliwie, wraz z nowymi aktualizacjami modelu sytuacja nieco zmienia się na lepsze.

Prognoza temperatury na przedostatni dzień marca wg. modelu ECMWF
Prognoza temperatury wg. ECMWF na sobotę 30 marca

Widzimy, że wraz z nowymi aktualizacjami wyliczenia modeli są już bardziej do siebie zbliżone. Mam nadzieję, że wiele się już w prognozach nie zmieni i przełom marca i kwietnia sprawi, że wiosna zawita już do nas na stałe.