Wiosna w Polsce na dłużej? Skok temperatury do +12℃. Pogoda zaszokuje Polaków

Szalone rzeczy przynosi nam pogoda w Polsce. W niedzielę i poniedziałek rano, przez kraj sunęła śnieżyca i strefa opadów marznących. Za nimi nadeszła wiosna, co mieszkańców kraju nieczytających naszych prognoz mogło wprowadzić w nie lada konsternację. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, jak długo temperatury będą bardzo wysokie. Napiszę również o dużych zmianach, jakie czekają nas w kolejnych dniach stycznia. Zapraszam do lektury.

Wiosna w Polsce. Czym spowodowany jest silny skok temperatury?

Na początek napiszę, dlaczego temperatury tak mocno skoczyły do góry, że w niektórych regionach wiosna „wisi” w powietrzu. Poniżej mapa rozkładu temperatur powietrza w wyższych partiach troposfery. Jest to mapa wręcz idealna, by obecnie zachodzące w pogodzie procesy.

Wiosna w regionie. Silny napływ ciepłych mas powietrza
Wiosna w regionie. Silny napływ ciepłych mas powietrza

Przyjrzymy się powyższej mapie. Nad Morzem Czarnym znajduje się ośrodek niskiego ciśnienia. Jest to niż bardzo głęboki, ponieważ ciśnienie w jego centrum spadło w okolice nawet 960 hPa. Jak wiemy, a jak nie wiemy, to już wyjaśniam, masy powietrza wokół niżu krążą z ruchem odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Przynajmniej na półkuli północnej, ponieważ na półkuli południowej jest zupełnie inaczej. Zerkając znów na powyższą mapę widzimy, jak, zgodnie z tym, co napisałem powyżej bardzo ciepłe powietrze „zaciągane jest” po południowej i wschodniej stronie niżu z regionów południowych Europy, na północ, między innymi do Niemiec, czy Polski.

Wiosna wypchnęła zimę na krańceEuropy
Wiosna wypchnęła zimę na wschód i północ Europy

Powyżej mapa z prognozą temperatury dla Europy. Podczas gdy jeszcze w niedzielę większość mapy miała barwy niebieskie od mrozu, tak we wtorek wiosna ewidentnie zdobyła przewagę kolorów na mapach temperatury. Mróz został wypchnięty daleko na wschód i północ kontynenty. Na południu Europy, we Włoszech, czy na Bałkanach przecież całkiem nie dawno padał śnieg. Obecnie termometry pokazują tam lokalnie nawet ponad 20 stopni.

Wiosna w Europie. Dodatnia anomalia temperatury
Wiosna w Europie. Dodatnia anomalia temperatury

Obecną sytuację w Europie doskonale obrazuje mapa anomalii temperatury. Widzimy, że mapa aż „razi” kolorami ciepłymi, co oznacza, że anomalia jest mocno dodatnia. Blisko naszego kraju obecne temperatury są aż o kilkanaście stopni wyższe niż normy długoletnie.

Wiosna w Polsce. Jak długo wysokie temperatury zostaną z nami?

Poniżej animacja prognoz temperatury dla Polski. Za datę startową uznałem drugą część poniedziałku, by pokazać Wam z jak wysokimi temperaturami jak na styczeń mamy do czynienia.

Wiosna pozostanie w Polsce do końca tygodnia

Poniedziałek przyniósł nam wzrosty temperatury w okolice nawet 13 stopni Celsjusza. Ciepła była również noc z poniedziałku na wtorek. Również wtorek 7 stycznia przyniesie nam wysokie jak na styczeń temperatury powietrza. Wtorkowy dzień przyniesie temperatury na poziomie 10-11 stopni w dzielnicach południowych i 4-7 stopni na północy kraju. W środę zrobi się nieco chłodniej, ponieważ temperatury nie wzrosną za dnia powyżej 2-3 stopni Celsjusza. W czwartek na południe Polski znów napłynie ciepła masa powietrza.

Wiosna da o sobie znać jeszcze w czwartek
Ciepłe masy powietrza w czwartek w Polsce

Tego dnia na południu Polski termometry znów pokażą ponad 10 stopni Celsjusza. Pisałem o tym w pogodzie na 5 dni dla Polski. Praktycznie przez cały obecny tydzień wiosna walczyć będzie z zimą nad Polską. W końcówce tygodnia to znów zima zacznie dochodzić do głosu. Do kraju spłynął chłodniejsze masy powietrza, wróci mróz i przymrozki. Nie będą to jednak jeszcze bardzo silne spadki temperatury. W kraju nocami nie powinno być chłodniej niż -2, -4 stopni Celsjusza. Za dnia w sobotę i niedzielę czekają nas temperatury delikatnie na plusie.

Jeszcze w styczniu pogoda zaszokuje temperaturami

To będzie część prognozy na tydzień w przód. Dodatkowo modele pogodowe są obecnie bardzo niestabilne w swych wyliczeniach na przełom pierwszej i drugiej połowy miesiąca. Dlatego prośba, by tę część prognozy traktować bardziej jako ciekawostkę niż wiążącą prognozę na przełom miesięcy.

Silny mróz w przyszłym tygodniu
Wg. niektórych modeli za tydzień czeka nas silny mróz

No bo jak inaczej, jak nie ciekawostkę traktować wyliczenia jednego z modeli pogodowych na przyszły tydzień. Wedle tych wyliczeń wiosna przegra w połowie miesiąca z zimą z kretesem. W noc z 13 na 14 stycznia temperatury powietrza spaść miałyby poniżej -20 stopni na nizinach w Polsce. Scenariusz ten wydaje się jednak na ten momencie niemożliwy do spełnienia. Owszem inne modele również prognozują ochłodzenie, które zacząć miałoby się od nadchodzącego weekendu. Jednak z pewnością nie będą to spadki temperatury aż tak silne.

O tym jak bardzo modele są niestabilne w swych wyliczeniach niech świadczy poniższa mapa. To prognoza temperatury na 18 stycznia wg. europejskiego modelu ECMWF. Wiosna w pełni.

Wiosna w styczniu w Polsce
Wiosna w styczniu wg. niektórych eurpejskich modeli

wedle ECMF w pierwszy weekend drugiej połowy stycznia temperatury w kraju i w regionie znów sięgałyby 12 stopni Celsjusza na plusie. Na tym etapie jeszcze kompletnie nie wiem, którym modelom wierzyć, więc tak jak pisałem powyżej. Zostawmy to na ten moment jako ciekawostkę. Tak, czy inaczej przełom pierwszej i drugiej połowy miesiąca zapowiada się ciekawie. Zarówno jeśli sprawdzą się prognozy z mrozem -20 stopni, jak i wiosna w styczniu z temperaturą +12 i więcej stopni. A Wy którą wersję byście woleli?

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie