Wkrótce nad Polską mogą pojawić się burze z silnym wiatrem powyżej 100 km/h

Dzisiaj Polska dostała się pod wpływ wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „SIGLINDE”, który znad Skandynawii przemieszcza się w kierunku Morza Bałtyckiego i państw bałtyckich. Nad Atlantykiem znajduje się natomiast silny wyż. Duża różnica ciśnienia sprzyjać będzie wietrznej aurze. Prawdopodobne są również burze.

Największe ryzyko burz będzie na północy kraju. W warunkach wzmożonego przepływu mas powietrza chmury burzowe mogą łączyć się w większe formacje konwekcyjne.

Nasunięcie się prądu strumieniowego spowoduje istotnie nasilony pionowe i kierunkowe uskoki wiatru. Podstawowym zagrożeniem mogą okazać się ulewne opady deszczu, silny wiatr od 70 km/h do 100 km/h, punktowo w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych mogą przekroczyć 100 km/h.

Rozwój konwekcji możliwy jest również za dnia, w momencie nacierania frontu chłodnego przed którym zalega cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Powstawanie chmur Cumulonimbus możliwe jest również w nocy z wtorku na środę. W tylnej części niżu spływać ma masa powietrza pochodzenia arktycznego, uchwiejniająca się nad morzem i lądem. Może lokalnie słabo zagrzmieć, punktowo możliwe opady krupy śnieżnej, drobnego gradu i deszczu ze śniegiem. Spaść może także śnieg, ale największe ryzyko będzie w górach

Spodziewany obszar, na którym możliwe są burze według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny

Prognoza organizacji ESTOFEX

 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW TUTAJ