Wrzesień 2024 r. może zaskoczyć w pogodzie. Antycyklony, upał i ujemna anomalia opadów oraz rzadkie burze. Zobacz najnowsze prognozy [MAPY]

Wrzesień 2024 r. zaskoczy w pogodzie. Znamy najnowsze prognozy pogody.

Dobiega końca wyjątkowo ciepłe i okresowo upalne meteorologiczne lato. Najwięcej dni upalnych do 26 sierpnia 2024 r. mieliśmy w Rzeszowie, gdzie na stacji synoptycznej w Jasionce odnotowano 23 dni w 2024 roku. Dni upalnych nie notowano na Helu oraz w Zakopanem. Wygląda na to, że upalna pogoda może nie odpuścić również w pierwszych dniach września. Chłodniejsza część miesiąca powinna przypaść na drugą i trzecią dekadę 9 miesiąca roku, zwiastując nieuchronnie coraz niższą średnią dobową temperaturą powietrza w kierunku jesieni termicznej.

Liczba dni upalnych w 2024 roku na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

Lato termiczne ustąpi z biegiem września. Ilość dni upalnych do 26 sierpnia 2024 r. w Polsce. Będzie ich więcej. Źródło: IMGW-PIB, modele.imgw.pl

Posiadamy już najnowsze prognozy sięgające pierwszego miesiąca jesieni meteorologicznej, który przypada na wrzesień 2024 r. Wiele wskazuje, że będzie to kolejny miesiąc z serii, który powinien charakteryzować się wartościami powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że w pierwszej dekadzie września zdarzą się dni upalne i przekroczenia 32-33°C.

Prognozowana anomalia opadów na wrzesień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy

pogoda we wrześniu zaskoczy
Suchy bądź miejscami w normie wieloletniej wrzesień 2024 r.

Prognozy sugerujące cieplejsze od normy wieloletniej lato sprawdziły się do co do joty. Średnia temperatura za okres od czerwca do końca sierpnia 2024 r. jest wyższa o około 1.8°C od normy klimatycznej. Pierwsza połowa września, a być może nawet przełom 2 i 3 dekady września zapowiadają się również z temperaturą charakterystyczną dla lata termicznego.

Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura powietrza w kolejnych tygodniach według modelu ECMWF EPS dla Polski

pogoda i ciepło w kraju
Pogoda na wrzesień zwiastuje wstępnie bardzo ciepłą pierwszą połowę września 2024 r.. Źródło: CMM IMGW-PIB

Pogoda zaskoczy na początku jesieni meteorologicznej w Polsce

Rozkład pola barycznego podczas września powinien sprzyjać adwekcji ciepłych, jak i też przez większość czasu na ogół suchych mas powietrza. Incydentalnie powinny zdarzać się większe opady deszczu i burze, jak i też powinny dominować okresy ze stabilną oraz wyżową pogodą. Nowa prognoza pochodząca z modelu klimatycznego CFS pokazuje, że we wrześniu temperatura będzie wyższa w skali miesięcznej o nawet 1.5-3°C. Najcieplejszymi regionami powinny okazać się dzielnice południowe i wschodnie, natomiast najchłodniej będzie nad morzem. W drugiej połowie miesiąca na coraz większym obszarze Polski nieuchronnie zbliżać będziemy się do wkroczenia w całej Polsce w nową porę roku, czyli jesień termiczną.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wrzesień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda zaskoczy we wrześniu 2024 r.
Upał możliwy jeszcze we wrześniu 2024 r. Pogoda zaskoczy w kraju

Nie tylko CFS pokazuje, że wrzesień będzie kolejnym miesiącem z serii w tym roku, który charakteryzować będzie się temperaturą wyższą od normy wieloletniej. Podobne prognozy przedstawia nam model ECMWF. Zakłada on aż 60-70% ryzyko na to, że pierwszy miesiąc jesieni meteorologicznej powinien być cieplejszy od normy wieloletniej. Szczególnie ciepło zapowiada się pierwsza dekada września, gdy to anomalia temperatury okaże się ekstremalnie wysoka. Pojedyncze dni mogą być chłodniejsze od normy wieloletniej w pierwszej połowie września, lecz nie powinno być ich dużo.

Polecamy: Niszcząca wichura uderzy w środę. Wiatr ponad 210 km/h. 

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury powyżej normy wieloletniej według modelu ECMWF na wrzesień 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na jesień 2024 r.
Wrzesień z dużym prawdopodobieństwem miesiąca cieplejsza od normy wieloletniej

Najnowsze prognozy napawają optymizmem na wrzesień 2024 r.

Dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia spowoduje, że wrześniu ilość opadów będzie kształtować się poniżej normy klimatycznej. Z klimatologicznego punktu widzenia natężenie oraz ilość burz w Polsce będzie na znacznie niższych poziomach niż w czasie miesięcy lata meteorologicznego. Burz więc powinno być mniej niż w sierpniu, lipcu i czerwcu. Większa aktywność burzowa powinna koncentrować się w tym czasie w basenie Morza Śródziemnego. My w tym czasie najczęściej znajdziemy się pod wpływem oddziaływania antycyklonów, zwiastując nam wiele dni ze stabilną pogodą. Okresami tylko wkroczą zatoki niżowe i aktywniejsze fronty atmosferyczne, niosąc opady, silny wiatr i burze oraz dynamiczne wymiany mas powietrza. Pierwsza połowa września przyniesie częste okresy z temperaturą przekraczającą 20-32°C. Najcieplejsza będzie pierwsza dekada nowego miesiąca. Pojedyncze dni chłodniejsze od normy wieloletniej będą mieć miejsce.

Istnieje szansa, że po dłuższej przerwie podczas nocy radiacyjnych i poranków zdarzą się przymrozki przy gruncie oraz na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych na nizinach wyżynach. Szczególnie w czasie wyżowej pogody, słabego wiatru i silnego spływu chłodniejszych mas powietrza. We wrześniu częściej będą się zdarzać również mgły radiacyjne, nieuchronnie, uświadamiając nas, że wkraczamy w jesień, czyli nową porę roku. Już ta meteorologiczna rozpocznie się 1 września 2024 r., natomiast astronomiczna trzy tygodnie później. W pierwszym miesiącu nowej pory roku zwiastujemy również ilość opadów poniżej normy wieloletniej, tylko gdzieniegdzie będą oscylować w normie klimatycznej. Klimatolodzy sklasyfikują więc początek jesieni jako ciepły.

Źródło: CMM IMGW, IMGW, Fanipogody.pl, ecmwf.int, tropicaltidbits.com