Wybuchł wulkan Stromboli we Włoszech. Co to oznacza dla turystów? Czy sytuacja jest groźna?

Niestety we Włoszech doszło do erupcji Stromboli, czyli jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na Świecie. We wpisie sprawdzimy, kiedy doszło do wybuchu, czy sytuacja jest groźna i co ewentualnie oznacza to dla turystów wybierających się w te regiony.

Wulkan Stromboli. Czym jest i gdzie jest położony ?

Wulkan położony jest na Stromboli, jednej z Wysp Liparyjskich. Wyspa ma ponad 12 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkała przez zaledwie 600 osób. Poniżej położenie wyspy i wulkanu na Mapach Google.

Wulkan Stromboli. Położenie na mapie
Położenie wulkanu Stromboli

Widzimy, że wyspa położona jest kilkadziesiąt kilometrów od północno wschodnich krańców Sycylii. Niech Was nie zmyli populacja wyspy. W sezonie letnim jest to cel tysięcy turystów z całego Świata, a wulkan, który stał się bohaterem dzisiejszego wpisu jest, prócz wspaniałej kuchni jedną z atrakcji wyspy. Sam Wulkan Stromboli jest typowym stratowulkanem. Uważany jest za jeden z bardziej aktywnych wulkanów w Europie, a nawet na Świecie, a jego aktywność przekłada się na częste wybuchy. Ostatnio wulkan wybuchł w roku 2019, ale nie była to erupcja wpływająca na życie mieszkańców wyspy i turystów.

Ciekawa sytuacja miała w roku 2003, kiedy to podczas erupcji spadająca do morza lawa spowodowała lokalne tsunami powodując duże szkody wśród zacumowanych przy okolicznych wyspach łodzi. Od tego czasu na Stromboli i w okolicach działa system ostrzegania przed wzmożoną aktywnością wulkanu. W śród naukowców zajmujących się wulkanologią funkcjonuje nawet określenie „aktywności typu stromboliańskiego”

Wybuch Stromboli 3 lipca 2024. Czy jest się czego obawiać?

Erupcja nastąpiła dokładnie o godzinie 18.30 w czwartek 3 lipca. Erupcję poprzedziła seria drgań sejsmicznych od razu wykryta przez naukowców z Uniwersytetu Florenckiego, którzy zajmują się badaniem wulkanu. Podczas gdy z wulkanu zawsze wydobywa się chmura gazów, w czwartek doszło do wycieku lawy. Najgroźniejszym skutkiem wybuchu wulkanu było dość duże osuwisko, gdzie skały, wskutek wstrząsu sejsmicznego osunęły się wprost do morza. Dlatego też naukowcy i lokalne władze zamknęły dla turystów tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu. Są to tereny zarówno na lądzie, jak i w malowniczych zatoczkach na morzu.

Jednak jak zapewniają lokalne władze, wszystko jest pod kontrolą. Sytuacja jest monitorowana przez naukowców, a bieżące raporty przekazywane są do odpowiednich służb. Monitorowane jest zarówno stężenie trujących gazów, jak i kolejne wstrząsy sejsmiczne, które mogłyby zagrozić turystom. Wszystko wskazuje więc na to, że wybuch Stromboli nie jest groźny dla turystów.

Upał na południu Włoch. Nie wszystkim turystom będzie się to podobało

Pytacie nas mailami i wiadomościach na social mediach, czy południe Europy to dobry kierunek na letnie wczasy. Oczywiście, jeśli ktoś uwielbia wysokie temperatury, to zarówno Włochy, jak i Hiszpania, czy Grecja są świetnym kierunkiem podróży. Tylko warunek jest jeden. Musicie akceptować wysokie temperatury powietrza.

Upał coraz silniejszy na południu Europy
Fala upałów nadciąga na południe Europy

W piątek i w weekend temperatury we Włoszech nie będą jeszcze piekielnie wysokie. Jednak od przyszłego tygodnia na południe Europy wkroczy fala upałów z wartościami temperatury ponad 40 stopni Celsjusza. Także, tak jak pisałem powyżej. Jeśli lubicie wysokie, a wręcz bardzo wysokie temperatury powietrza, to Włochy, czy inne kraju na południu Europy są świetnym celem turystycznym. Europejska, lecz zupełnie inna niż w Polsce kuchnia, mili, serdeczni ludzie. I na chwilę obecną nie powinien zakłócić tego wybuch wulkanu Stromboli, który groźny był tylko lokalnie. I miejmy nadzieję, że wulkan znów „uśnie” przynajmniej na kilka lat.