Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wysokie temperatury już w kraju. Zbliżamy się do upału, zaczęły pojawiać się burze w PolsceWysokie temperatury w Polsce. Zbliżamy się do upału, zaczną pojawiać się na większym obszarze naszego kraju burze. Kolejne dni miną z dużą dynamiką w pogodzie.

Kolejny dzień gorący w Polsce

We wtorek na obszarze Polski dominowało rozległe pole podwyższonego ciśnienia, które swoim wpływem obejmowało północną część naszego kraju. Dlatego też stabilna pogoda panowała na tym obszarze. Natomiast nad południowe dzielnice nasunęła się płytka zatoka niżowa i pojawiły się lokalne opady i burze. W kolejnych dniach będziemy obserwować wzrost aktywności burzowej. Dociera do nas wilgotna i coraz bogatsza wilgoć masa powietrza z południowego wschodu.

W środę dalej pozostaniemy w strefie słabo gradientu barycznego. Głównie w południowej części Polski spodziewana jest pochmurna aura. Wiele wskazuje, że w południowej części naszego kraju powszechne okażą się burze, natomiast na północy warunki pogodowe okażą się stabilne za sprawą dominacji wyżu.

Wysoka temperatura, ale i też burze na południowym wschodzie, 6 czerwca 2023

coraz wyższe temperatury
Wysoka temperatura, ale i również lokalne burze w kraju

Dziś w północnej połowie kraju było przeważnie bezchmurnie, bądź występowało zachmurzenie małe. Głównie na środkowym zachodzie okresami zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast w południowej połowie kraju była wyraźna przewaga zachmurzenie dużego, gdzieniegdzie występowały przelotne opady deszczu. Ich natężenie nie okazało się duże. Szczególnie na południowym wschodzie pojawiły się lokalne burze. Dodatkowo w Zawierciu pojawił się dziś lejek kondensacyjny, lecz nie miał kontaktu z gruntem. Wysokość opadów burzowych nie przekraczała dziś 10-20 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było, do około 23°C na południu do 27°C na Pomorzu Zachodnim miejscami, niższe wartości w rejonach podgórskich i nad morzem, od 16°C do 21°C. Wiatr był na ogół słaby, zmienny. W burzach porywy wiatru nie przekraczały dziś 50-60 km/h.

Zobacz też: Załamanie pogody dotarło z południa do Polski. Więcej chmur, niższe temperatury i lokalnie gwałtowne burze

Wysokie temperatury już w kraju. Temperatura maksymalna, 6.06.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego dla Polski na stacjach IMGW-PIB

wysoka temperatura. ciepło w Polsce
Wysoka temperatura w kraju. Najcieplej w Szczecinku, lecz jeszcze nie wystąpił dzień upalny

Wysokie temperatury zwłaszcza na południu

Noc z wtorku na środę przyniesie na północy kraju bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Głównie w pasie dzielnic centralnych zachmurzenie małe i umiarkowane. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, występować przelotne opady deszczu oraz szybko zanikające burze, szczególnie w pasie południowym naszego kraju. Prawdopodobna wysokość opadów w burzach do 15 mm. W najchłodniejszej części nocy od około 7°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 12°C w centrum i 15°C na południu. Będzie to kolejna noc bez przymrozków na 2 m i przy gruncie. Wiatr okaże się na ogół słaby, zmienny. W czasie burz wiatr porywisty.

Obserwuj na bieżąco nasze prognozy pogody, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło. Kolejne dni miną pod znakiem wysokiej temperatury i gwałtownych burz na coraz większym obszarze Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz