Załamanie pogody na koniec maja. Ulewy 100-150 litrów wody na metr. Silne burze i wiatr. Co z pogodą w długi weekend w Polsce?

Przed nami okres bardzo ciepłej i letniej aury. Nie oznacza to wcale spokoju w pogodzie. Na koniec maja z zachodu Europy sunęło będzie silne załamanie pogody. W dzisiejszej prognozie sprawdzimy, co przyniesie aktywny niż atlantycki w pogodzie dla Europy. W drugiej części prognozy analizowali będziemy pogodę w Polsce w okolicy przełomu miesięcy. Zapraszam do lektury.

Załamanie pogody na zachodzie. Czym będzie spowodowane?

Obecnie nad większością obszarów Europy królują wyże. Co prawda Europa Centralne znajduje się w zasięgu zatoki obniżonego ciśnienia (stąd codzienne burze). Jednak ogólnie kontynent znajduje się pod wpływem wyżów. W przyszłym tygodniu do Europy Zachodniej zacznie zbliżać się aktywny, dość głęboki niż atlantycki.

Załamanie pogody w przyszłym tygodniu w Europie
Niż atlantycki przyniesie załamanie pogody w Europie

Powyżej sytuacja synoptyczna na środę 29 maja. Widzimy tu, że do Wysp Brytyjskich zbliża się dość głęboki niż atlantycki. Ciśnienie w jego centrum spadnie w okolice 990 hPa. Niż przyniesie załamanie pogody w postaci silnego wiatru, ulew i burz. Następnie niż ten powędruje na północ kontynentu. Na zachód od Europy pojawi się wyż, jednak w centrum kontynentu prawdopodobnie dojdzie do rozwoju niżu odciętego. Przyniesie on załamanie pogody na koniec maja w Europie Centralnej.

Załamanie pogody w Europie Centralnej na koniec maja
Załamanie pogody na koniec maja w Europie Centralnej

Widzimy tu, że odcięty niż przyniesie w centrum Europy bardzo dużo opadów. Przejdą również burze. Sprawdźmy teraz jaki dokładnie przebieg będzie miało załamanie pogody na przełomie miesięcy.

Dużo dynamiki w pogodzie na koniec maja

Już we wtorek i środę, jak wspominałem, niż wkroczy w okolice Wysp Brytyjskich. Przyniesie silny wiatr, a także mnóstwo opadów atmosferycznych. Zarówno ciągłych, wielkoskalowych opadów deszczu, jak i przelotnych, bardzo intensywnych opadów konwekcyjnych. Zobaczmy animację prognoz opadów dla Europy na kolejne dni.

Załamanie pogody w Europie na koniec maja

Widzimy doskonale wędrówkę niżu, który przyniesie załamanie pogody pod koniec miesiąca. Niż odsuwa się co prawda na północ. Jednak w centrum Europy, jak również wspominałem powstanie niezbyt głęboki, jednak bardzo aktywny ośrodek niżowy. Ten niż przyniesie silne załamanie pogody między innymi w Niemczech, czy części Francji, gdzie w przyszłym tygodniu pojawią się naprawdę silne ulewy. O tym, że załamanie pogody w Europie będzie dość silne i przyniesie mnóstwo deszczu, niech świadczą sumy opadowe za przyszły tydzień.

Ulewy w Europie. Załamanie pogody przyniesie ponad 150 mm wody na metr
Załamanie pogody przyniesie mnóstwo deszczu w Europie

Widzimy, że w przeciągu przyszłego tygodnia nad Europą Centralną spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy. Do tego w Niemczech, czy na wschodzie Francji spodziewane są silne, lokalnie niszczące burze. Na koniec maja niż znajdzie się nad Polską. Zobaczmy jaką pogodę przyniesie. Przeczytaj również: Silny upał bliska Europy. Nawet 50 stopni na południu

Czy załamanie pogody w długi weekend będzie silne?

Sprawdźmy teraz jak niż wpłynie na pogodę w Polsce na koniec miesiąca. Burze i opady deszczu związane z niżem pojawiać w Polsce zaczną się już w czwartek. Wszystko to przy bardzo wysokich temperaturach powietrza, dlatego zjawiska pogodowe na koniec miesiąca znów mogą być niebezpieczne. Jednak centrum niżu pojawi się nad Polską w piątek 31 maja.

Centrum niżu na koniec miesiąca nad Polską
Centrum niżu nad Polską na koniec miesiąca

Wraz z nasunięciem się niżu nad Polskę, w kraju pojawią się oczywiście opady. W piątek, na zachodzie kraju możliwe są również burze, które lokalnie będą silne. W kolejnych dniach długiego weekendu burze i intensywne opady pojawiały będą się już praktycznie w całym kraju. Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Pierwszą jest to, że burze są zjawiskami lokalnymi. To, że załamanie pogody związane z niżem dotrze do kraju, nie oznacza wcale, że pogoda zepsuje się w każdym zakątku Polski. Drugą rzeczą, że powyższa prognoza dotyczy okresu na tydzień w przód. Są jeszcze szanse na korekty. Tylko, pytanie, czy my tych korekt chcemy? Deszcz jest już niesłychanie potrzebny. W kraju z każdym dniem robi się coraz bardziej sucho.