Załamanie pogody. Nad Polskę nadciągają silne ulewy

ulewy w polsce

Pierwsze dni sierpnia przyniosły dobrą pogodę. Nad Polską są miejsca gdzie zapanował upał, jednak już we wtorek w wielu regionach kraju załamanie aury. Nad krajem pojawią się silne ulewy, a intensywne opady deszczu mogą znów doprowadzić do podwyższenia poziomu wody w wielu rzekach.

ulewy w polsce

Już w nocy z poniedziałku na wtorek na Śląsk, Opolszczyznę i Dolny Śląsk nasunie się strefa intensywnych opadów deszczu. Deszcz padał będzie przez większą część nocy, a także cały wtorek. Okresowo, na Śląsku i Opolszczyźnie deszcz padać może bardzo intensywnie.

Ulewy szczególnie intensywne będą na obszarach podgórskich i w górach. Sumy opadowe dla okolic Nysy i Opola robią naprawdę duże wrażenie. Do prognozowanych ulew zostało co prawda jeszcze kilkadziesiąt godzin, jednak jeśli prognozy się sprawdzą to na południu Polski stan rzek znów może wzrosnąć do poziomów alarmowych.

Na powyższej grafice widać, że do środy na niektórych obszarach Polski spadnie nawet 80-90mm wody na metr kwadratowy. Z czego większość deszczu spadnie w przeciągu kilkunastu godzin od nocy z poniedziałku na wtorek do wtorkowego popołudnia.

Strefa silnych opadów we wtorek przemieszczała się będzie dalej na północ i północny wschód. Opady deszczu w centrum i na północy kraju nie będą już tak intensywne, ale w dalszym ciągu będą to opady o charakterze ciągłym. Przyglądamy się z zaciekawieniem, ale i nie pokojem na nadchodzące załamanie pogody. Miejmy nadzieję, że nadchodzące ulewy nie doprowadzą do wylewu rzek i szkód materialnych.