Warunki atmosferyczne w Polsce będzie kształtował w środę rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia przebiegający od wschodu do zachodu Europy. Dodatkowo od wschodu kontynentu docierać będzie powietrze polarne kontynentalne, powodujące pogodną i słoneczną aurę w wielu regionach. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany przeważnie północno-wschodni. Jednak na górnych poziomach obecna będzie środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Dlatego miejscami pojawi się załamanie pogody, przelotne opady i miejscowe słabe na ogół burze.
Sytuacja baryczna na 18.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Ulewy konwekcyjne i burze
Dziś na ogół nie było warunków do występowania burz nad Polską. Wieczorem we wtorek pojedyncza komórka burzowa pojawiła się w rejonie Krosna. Wygląda na to, że więcej burz wystąpi w środę nad Polską, gdy to nasunie się niż górny, przynosząc miejscami załamanie pogody. W środę burze prognozowane są na południu, wschodzie, centrum kraju. Na ogół warunki pogodowe będą kształtowane przez wyż baryczny ulokowany nad Półwyspem Fennoskandzkim. Na wschodzie, południowym – wschodzie zaznaczy się nasuwający ośrodek górnego niżu, który w środkowej i górnej troposferze będzie wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu.
Polecamy: Pogoda na środę. Zrobi się gorąco. Nawet 26-27 stopni w kraju. Wrócą opady deszczu i burze?
Wkraczający jutro niż górny, 18 września 2024 r., który spowoduje miejscami załamanie pogody
Prognoza położonego niżu górnego, który wyrażony będzie jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu na 18 września 2024, 15Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS
Pewnym utrudnieniem w rozwoju burz mogą okazać się niedosyty wilgoci, mimo że pojawi się górny niż. Przepływ mas powietrza i ogólnie pionowe uskoki wiatru nie okażą się duże, dlatego też nie będzie sprzyjających warunków do formowania się dobrze zorganizowanej konwekcji. Pojawią się na ogół pojedyncze komórki burzowe i niewielkie struktury wielokomórkowe. Burze w środę najbardziej prawdopodobne są na wschodzie, południowym wschodzie. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach sięgnie 5-15 mm, miejscami porywy wiatru do 50-65 km/h. Nasilona prędkość wiatru wystąpi nie tylko w zasięgu burz, ale także i przechodzących miejscami komórek burzowych.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 18 września 2024 r. według WRF-ARW
Prognoza burzowa na 18 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Burze i istotne miejscami załamanie pogody
W środę prognozowana jest przewaga zachmurzenia małego i umiarkowanego. Jednak z biegiem dnia wzrastające do dużego, szczególnie na wschodzie i południu kraju. W godzinach porannych na południu oraz miejscami powiatach nadmorskich utrzymujące się gęste mgły. Aczkolwiek stopniowo zanikające, ograniczające widzialność poziomą początkowo do 100 m. Ponadto na północnym zachodzie i na ogół na wybrzeżu bez opadów. Jednak nad resztą kraju gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, ale także w pasie od Podlasia, przez Mazowsze, Lubelszczyzną aż po Dolinę Kłodzką. Miejscami na południe od tej linii także lokalne burze, także z małym gradem.
Spodziewana akumulacja opadów na ogół od 5 mm do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy od 22°C do 26°C, gdzieniegdzie na południu. Jednak w rejonach podgórskich oraz nad morzem od 17°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni. Ponadto w czasie burz możliwe porywy do 65 km/h. Co więcej, wysoko w Sudetach porywy do 75 km/h, w Karpatach do 65 km/h. Wieczorem i w nocy ze środy na czwartek na południu lokalnie burze, zanikające i słabe.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Źródło: dwd.de, fanipogody.pl, IMGW-PIB, wetter3.de, estofex.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC