Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody. Polska atakowana przez niże wtórne. Intensywne opady. Możliwy atak zimy

Załamanie pogody. Atak zimy

Jeszcze dzisiejszy dzień przynosił piękną, słoneczną pogodę w wielu regionach Polski. Niestety sytuacja ta zmieni się od jutra. Sobota przyniesie znacznie załamanie pogody w wielu regionach kraju. Spodziewamy się intensywnych opadów. Na przeważającym obszarze powinien padać deszcz, jednak nie wyklucza się, że na zachodzie Polski w sobotę i w noc z soboty na niedzielę intensywnie sypnie śnieg.

Front atmosferyczny. Niże wtórne

Polska znajdzie się w sobotę pod wpływem rozległej strefy frontowej. Pofalowany front związany jest z głębokim niżem GORAN, którego centrum wkracza obecnie nad Skandynawię. Dodatkowym katalizatorem silnie uwodnionych chmur, które już jutro zaczną wędrować przez Polskę będą rozwijające się zaburzenia falowe na froncie polarnym. Niże wędrują do nas z południa / południowego zachodu Europy nabierając potężnych ilości wilgoci w regionie Morza Śródziemnego.

Niże mezoskalowe widać doskonale na mapie barycznej w środkowej i dolnej troposferze. Pierwszy z niżów w dniu jutrzejszym znajdował się będzie na zachodzie kraju. Po jego zachodniej stronie z północy spłyną chłodniejsze masy powietrza. Modele nadal nie są zgodne co do dokładnej trajektorii przejścia niżów. Jeśli niże wtargną do Polski dalej na wschód to na zachodzie kraju szykuje się bardzo śnieżne weekend. Z możliwym przyrostem pokrywy śnieżnej o 5-10 cm.

Opady śniegu i deszczu w sobotę

Jeśli jednak wędrówka niżu przesunie się o kilkadziesiąt kilometrów na zachód, to w Polsce padać może wyłącznie deszcz. Intensywne opady śniegu w takiej sytuacji wystąpiłyby na terytorium Niemiec. Pewne jest, że śledzili będziemy każdą kolejną aktualizację modeli pogodowych. Analizowali będziemy bieżące dane pogodowe w naszym regionie. Jutro z rana z pewnością będziemy wiedzieli już dużo więcej i będziemy mogli napisać, czy atak zimy wydarzy się na zachodzie Polski, czy czekają nas tylko intensywne opady deszczu. Najbliższy weekend to jedno, ale ciekawie zapowiada się luty 2021 w pogodzie. Zima może w tym sezonie dać się we znaki bardziej niż w latach ubiegłych. Zachęcamy do zapoznania się z długoterminową prognozą pogody na weekend dla Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk