Załamanie pogody wystąpi w Polsce i będzie związane z niżem znad północnych Włoch. Kolejna porcja śniegu może spaść do końca tygodnia w górach, wystąpi groźny wiatr na południu. Przed nami dynamiczna druga połowa tygodnia.
Załamanie pogody nasuwać zacznie się w nocy ze środy na czwartek od południa do Polski
Środa przynosi krótkotrwałą poprawę pogody. Wiele jednak wskazuje, że czeka nas istotne załamanie aury w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Za znaczną zmianę odpowiedzialny będzie układ niżowy z systemem frontów atmosferycznych, który wędrować ma znad Włoch w kierunku Polski. Jutro czeka nas zwiększona dynamika w pogodzie. Dużo chmur, opady i silny wiatr. Panująca sytuacja pogodowa może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
Nasz kraj w drugiej połowie tygodnie będzie w zasięgu ośrodka niskiego ciśnienia, który powstaje właśnie w pobliżu Włoch. Zazwyczaj niże wędrujące z tego kierunku przynoszą intensywne opady deszczu. W obecnej porze roku jest to zazwyczaj deszcz, ale czasem przy napływie chłodnych mas powietrza z północy jest to deszcz ze śniegiem, a nawet mokry śnieg.
Przygotowaliśmy specjalną animacje, która ukazuje przemieszczanie się niżu. Natężenie opadów oraz jego obszar bardzo dobrze widać, klikając poniżej w przycisk odtwarzania. Wyliczenia są na okres od środy do piątku z ECMWF.
Czwartek będzie przynosił dużą dynamikę w pogodzie za sprawą wędrówki niżu z systemem frontów atmosferycznych
W czwartek będzie on wędrował wzdłuż zachodniej części Polski. Po jego wschodniej stronie napłynie cieplejsze powietrze z południa. Najmniej dogodne warunki pogodowe wystąpią na zachodzie i północy.
Wir niżowy z systemem frontów atmosferyczny powstaje w środę, w basenie Morza Śródziemnego. Modele numeryczne prognozują, że podstawowym zjawiskiem, które będzie towarzyszyć niżowi mają być intensywne opady deszczu, a po południowej stronie niżu również silny wiatr.
Prognozowana suma opadów w okresie od 3.11.2021 do 5.11.2021 według europejskiego modelu ECMWF.
Sytuacja synoptyczna, 3.11.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Dynamiczna pogoda w Polsce w najbliższych kilkudziesięciu godzinach
Wyraźna zmiana w pogodzie będzie obserwowana już podczas nadchodzącej nocy, kiedy to opady zaznaczą się na południu i częściowo zachodzie kraju. Z biegiem godzin mają przemieszczać się na północ. Najwięcej deszczu spadnie w zachodniej połowie Polski. Najmniej opadów ma być na wschodzie i południowym, gdzie zdarzy się tylko przelotny deszcz w ciepłym wycinku niżu w czwartek. Istnieje pewne niewielkie/umiarkowane prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w cieplejszej masie powietrza. W weekend, bądź na początku przyszłego tygodnia kolejny śnieg może spaść w Tatrach oraz na obszarach podgórskich.
Załamanie pogody. Wir niżowy przyniesie silny wiatr gradientowy w Polsce
Największy gradient baryczny panować ma po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu o imieniu „PETER”, który wykształci w kolejnych godzinach swój własny system frontów atmosferycznych. Porywy w górach i na obszarach podgórskich mogą przekroczyć 80-130 km/h. Na nizinach wiatr ma być słabszy, ale również odczuwalny, osiągnie porywach 50-70 km/h. W górach i w rejonach górskich wiatr już się nasila. Najsilniej wiać będzie w czwartek i w nocy z czwartku na piątek. W piątek największa prędkość wiatru do 60-80 km/h jest oczekiwana częściowo na północy i północnym-wschodzie.
Wyliczana przez model niemiecki maksymalna prędkość wiatru w okresie od 3.11.2021 do 5.11.2021 na obszarze Polski
Załamanie pogody. Niż z południa zaciągnie w ciepłym wycinku bardzo ciepłą masę powietrza jak na listopad
Wkroczenie wiru niżowego, z jednoczesną tendencją do dalszego pogłębiania ma sprzyjać pojawianiu się słabych i umiarkowanych, lokalnie dość intensywnych opadów w zasięgu frontów atmosferycznych. W wielu regionach Polski, a z uwagi na duży gradient baryczny wzrośnie prędkość wiatru (natomiast w górach oraz na terenach podgórskich oczekiwany jest silny halny) ze zmiennych sektorów. Dzięki wędrówce niżu z południa, zaciągane będzie do naszych rejonów Starego Kontynentu cieplejsze powietrze polarno morskie, które w czwartek spowoduje krótkotrwały wzrost temperatury w drugiej części dnia do wartości maksymalnych w regionach południowych, środkowych, południowo – wschodnich i wschodnich do 14 °C/17 °C, miejscami nawet 18°C. Chłodniej ma być częściowo na zachodzie i północy, miejscami w strefie umiarkowanych/ intensywnych opadów poniżej 10 °C.
Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 4.11.2021, 18 UTC według GFS
Sytuacja synoptyczna, 4.11.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
POŁOŻENIE OPADÓW MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Załamanie pogody związane z niżem znad Morza Śródziemnego uderzy w Polskę. Intensywne opady, silny wiatr, a nawet burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.