Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody uderzy ze wschodu. Mróz w Europie. Temperatury 12-14 stopni w dzień w Polsce

Załamanie pogody w Polsce. Ochłodzenie i opasdy w kraju


Pogoda w ostatnich dniach podzieliła kraj na bardziej deszczowe i burzowe południe oraz północ z mnóstwem słońca i wysokimi temperaturami. Nowy tydzień przyniesie zmiany. Ze wschodu do części kraju nadciągnie załamanie pogody. Do Polski nadejdzie ochłodzenie i opady deszczu. Sprawdźmy w jakich regionach kraju zmiany będą odczuwalne.

Załamanie pogody. Czym spowodowane ochłodzenie?

Na wstępie spójrzmy jak ciepłe masy powietrza zalegały nad Europą w kończący się weekend. W wielu regionach było naprawdę gorąco.

Gorący weekend, ale nadciąga załamanie pogody
Gorący weekend, ale nadciąga załamanie pogody

Ostatnie dni przyniosły nawet pierwszy w tym roku w upał w Polsce. Jednak początek nowego tygodnia przyniesie spływ chłodniejszych mas powietrza ze wschodu. Załamanie pogody będzie cechowało się przede wszystkim spadkiem temperatur w znacznej części Europy. Temperatury spadną w pasie od zachodniej Rosji, przez Białoruś, Ukrainę, Polskę, po Czechy i Alpy. Poniżej mapa rozkładu mas powietrza na poniedziałek 12 czerwca.

Spływ chłodnych mas ze wschodu
Spływ chłodnych mas powietrza ze wschodu Europy

Doskonale widać jak w naszym regionie gorące masy powietrza zastąpione zostały znacznie chłodniejszymi masami z północnego wschodu kontynentu. Załamanie pogody spowodowane będzie specyficznym umiejscowieniem wyżu, który umiejscowiony nad Rosją doprowadzi właśnie do zmiany cyrkulacji z południowej na północno wschodnią.

Mróz pojawi się w Europie. Spadki temperatury do nawet -4 stopni

Bardzo ciekawie wyglądają prognozy temperatury dla niektórych regionów Europy na nadchodzący tydzień. Chłodno zrobi się w części Polski. Jednak to nie u nas będzie w najbliższych dniach najchłodniej. Podczas gdy w kraju temperatury nocami nawet poniżej 5 stopni Celsjusza, mróz pojawi się w Alpach.

Załamanie pogody. Silne ochłodzenie. Mróz w górach
Załamanie pogody przyniesie mróz w Alpach

Temperatury na krańcach południowych Austrii i Szwajcarii spadać będą nocami nawet w okolice -4 stopni Celsjusza. To spore załamanie pogody, nawet w przypadku regionu kojarzonego przecież z zimą. Przyjrzyjmy się teraz spadkom temperatury jakie przed nami w przyszłym tygodniu w Polsce. Jeszcze niedziela przyniesie gorący dzień w wielu regionach kraju, jednak od poniedziałku w części Polski zrobi się chłodniej. Poniżej zamieszczam animację prognoz temperatury na najbliższy tydzień. Załamanie pogody od poniedziałku przyniesie silne ochłodzenie ze wschodu. Sprawdźmy jak długo potrwają spadki temperatury.

Załamanie pogody przyniesie ochłodzenie w Polsce

Chłodny w kraju będą wtorek i środa. Podczas gdy dziś rozmawiamy o temperaturach na poziomie 25-26 stopni na zachodzie i północy kraju, we wtorek i w środę termometry pokażą ledwo w okolicach 20 stopni Celsjusza i to tylko lokalnie na północy i zachodzie. W centrum, na wschodzie i południu temperatury, zwłaszcza we wtorek mogą nie wzrosnąć nawet w okolice 14 stopni Celsjusza.

Załamanie pogody to nie tylko spadki temperatury w Polsce

Pierwsza połowa tygodnia negatywnie zaskoczy nas jeśli chodzi o temperatury powietrza. W wielu regionach kraju zrobi się znacznie chłodniej. Jednak pod koniec rozpoczynającego się tygodnia temperatury poszybują w górę. Przyszły weekend przyniesie nam prawdopodobnie powrót upałów do kraju. Czy to dobrze? Ja ciepło lubię, a jeszcze bardziej lubię burze. I właśnie teraz słów kilka na temat opadów.

Załamanie pogody. Ochłodzenie w Polsce
Załamanie pogody przyniesie więcej opadów w Polsce

Oczywiście przy obecnej sytuacji hydrologicznej w kraju, ciężko mówić jest o tym, że nadejście deszczu to załamanie pogody. Woda jest bardzo pożądana w regionie, ponieważ wszędzie jest sucho, a do tego z każdym dniem rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Także załamanie pogody prócz ochłodzenia, które nie podoba mi się jakoś bardzo szczególnie, przyniesie również opady deszczu i burze, które już podobają się zarówno mi, jak i choćby rolnikom, których plony zaczynają być w tym roku mocno zagrożone. Według prognoz pogody dla Polski opady deszczu pojawiały będą się w kraju praktycznie co dzień, jednak warto zaznaczyć, że bliżej przyszłego weekendu zasięg opadów znów ograniczy się prawdopodobnie do południowych krańców Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk