Załamanie pogody nadejdzie wraz z początkiem listopada. Temperatura spadnie, pojawi się więcej chmur, opady i silny wiatr w Polsce

Załamanie pogody czeka nas wraz z początkiem listopada. Wystąpi spadek temperatury w całym kraju, pojawi się więcej chmur i silny wiatr. Na większe ochłodzenie poczekamy do pierwszych dni nowego miesiąca. Jednak dopiero w przyszły weekend temperatura może przejściowo obniżyć się poniżej normy wieloletniej.

Załamanie pogody. Czeka nas ochłodzenie w całym kraju. Wysokie temperatury ustąpią

Spójrzmy na poniższą grafikę. Obrazuje ona rozkład anomalii temperatury w okresie od 30.10.2021 do 5.11.2021 w oparciu o model ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że przełom października i listopada to bardzo ciepły okres synoptyczny. Wysoka temperatura w wielu regionach utrzyma się jeszcze pierwszego listopada. Od drugiego listopada ochłodzenie, ale w dalszym ciągu temperatura będzie lekko powyżej normy. Wyraźnie chłodniej zrobi się w okolicach weekendu, kiedy to temperatura ma być na ogół w normie, a przejściowo i miejscami poniżej normy. Prognozy różnych ośrodków wskazują, że nawet, jeśli ochłodzenie zdarzy się, to będzie krótkotrwałe. Już pod koniec 1 dekady listopada znajdziemy się w cieplejszej masie z południa Europy.

Załamanie pogody nadejdzie wraz z początkiem listopada.

Załamanie pogody. Na początku listopada wpływ na warunki pogodowe zaczną mieć niże atlantyckie

Zerkamy również na prognozę, która ukazuje średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na przełom października i listopada. Jest to prognoza na 10 dni. Dostrzegamy, że znajdziemy się w tym okresie pomiędzy niżem znad Atlantyku i wyżem ze wschodu. Dzięki temu przeważnie docierać ma ciepła masa powietrza jak na listopad. Jednak szczyt najwyższych wartości na termometrach przypadnie na ostatni weekend mijającego miesiąca i pierwszy dzień listopada. Niewykluczone, że nocami i w godzinach porannych rozwiną się mgły i niskie chmury Stratus we wschodniej połowie kraju.

Załamanie pogody nadejdzie wraz z początkiem listopada.  Niżowa aura

Pogorszenie pogody wkroczy 1 listopada od zachodu. W drugi dzień nowego miesiąca padać ma w wielu regionach Polski

Pierwszy listopada przyniesie w drugiej części dnia na zachodzie opady deszczu na froncie chłodnym. Jeszcze większe załamanie pogody przypadnie na drugi dzień nowego miesiąca, kiedy to zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite. Wystąpią również opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu w całym kraju. W środę pojawić może się więcej przejaśnień i rozpogodzeń, ale miejscami na południu, centrum i północy możliwe są słabe opady deszczu. Deszczowy i wietrzny może być również w czwartek i piątek. Wtedy to przez naszą część Europy ma przemieszczać się niż z systemem frontów atmosferycznych. W weekend opady mogą być przelotne, może pojawić się nawet krupa śnieżna. Nic nie wskazuje jednak, aby do końca 1 dekady listopada utworzyła się na nizinach pokrywa śnieżna. Warunki zimowe i to też na niedługi okres czasu mogą zapanować w górach i na obszarach podgórskich.

Poniżej publikujemy animacje, która pokazuje ciśnienie, zachmurzenie i rodzaj, jak i też natężenie opadów w okresie od 30.10.2021 do 8.11.2021.

Wiatr będzie szczególnie silny w górach. Jego prędkość na nizinach wzrośnie również na przełomie miesięcy

Wygenerowaliśmy również animacje prognozowanych porywów wiatru w oparciu o model ECMWF. Dostrzegamy, że na przełomie października i listopada najsilniejszy wiatr wystąpi w górach i na obszarach podgórskich. Jest i będzie to w dalszym ciągu typowy wiatr fenowy, który podnosi temperaturę i osusza powietrze. Najsilniej powieje w Tatrach i Sudetach, jak i też Bieszczadach do 90-130 km/h. Na nizinach wiatr ma być słabszy, ale również odczuwalny do 30-50 km/h.

Na sam koniec patrzymy jeszcze prognozowaną temperaturę w okresie od 30.10.2021 do 4.11.2021 według ICON. Zauważamy, że temperatura na południu Polski pod koniec października sięga, a nawet przekracza 18°C, przy ciepłym wietrze fenowym temperatura w dzielnicach południowych sięga nawet 19°C/20°C. Miejscami w sobotę na obszarze woj. małopolskiego temperatura sięga nawet 20°C/21 °C. Bardzo ciepła będzie jeszcze niedziela i poniedziałek. Następnie czeka nas spadek temperatury. Od wtorku chłodniej, a temperatura w wielu regionach spadnie poniżej 10°C. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się na wschodzie. Przejściowo cieplejsza masa powietrza zacznie płynąć w okolicach 3-4 dnia miesiąca. Wtedy to znów może być powyżej 10°C/13°C. Chłodniej dopiero w pierwszy weekend listopada. Wtedy też możliwe są nawet nocne i poranne przymrozki.

POŁOŻENIE OPADÓW