Załamanie pogody. Poniżej 10°C w dzień. Pierwsze większe przymrozki?

Rano pisaliśmy o okresie pięknej, słonecznej i bardzo ciepłej pogody w Polsce w najbliższych dniach. Niestety już w czwartek do Polski nadejdzie złamanie pogody. Temperatury w kilka godzin obniżą się o kilkanaście stopni. Będą w Polsce regiony, w których zrobi się zimno. Ochłodzenie w Polsce widać doskonale na mapach temperatury na wysokości 850 hPa, czy 1500 metrów. Nad Polską północno wschodnią spływające z północy masy powietrza będą miały ujemną temperaturę!

Załamanie pogdy

Warto dodać, że w czwartkowe popołudnie na północy kraju słupki rtęci wskazywały będą zaledwie 8 stopni. To kilkanaście stopni mniej niż jeszcze dobę wcześniej. Polska już w czwartek dostanie się pod wpływ ośrodka niskiego ciśnienia, dlatego spadkom temperatur towarzyszyły będą opady deszczu, a także silniejszy wiatr, a nawet burze. W przeciągu doby dość dynamicznie pogoda zmieni się z pięknego, babiego lata w szarą, pochmurną zimną i deszczową jesień.

Możliwe pierwsze większe przymrozki

Jeszcze większe spadki temperatur prognozowane są na przyszły weekend. Bardzo prawdopodobny jest scenariusz, gdzie w nocy z piątki na sobotę, na wschodzie Polski pojawią się przymrozki. Prognozowana temperatura na wysokości 2 merów to zaledwie 3-4 stopnie powyżej zera. Jeśli prognozy te sprawdza się, to lokalnie, przy gruncie przymrozki są niemal pewne. Jeszcze chłodniej będzie w górach i na terenach podgórskich. Tutaj przymrozki pojawią się nawet nie przy gruncie, a na wysokości 2 metrów.

Pierwsze przymrozki

Zrobi się zimno nie tylko podczas nocy. Temperatury w dzień od czwartku tylko na zachodzie Polski przekraczać będą 10 stopni. Na wschodzie kraju zrobi się bardzo chłodno. Niskim temperaturom towarzyszyła będzie brzydka, niżowa pogoda z deszczem i silniejszym wiatrem. Przeglądając dalsze mapy pogodowe nie widać w Polsce większych wzrostów temperatury. Czyżby pod koniec przyszłego tygodnia do kraju zawitała prawdziwa jesień?

Podsumowując, pamiętajmy, że piszemy o prognozach długoterminowych. W związku z tym bądźmy dobrej myśli. Może scenariusz pogodowy nie będzie aż tak pesymistyczny. Jeśli jednak prognozy się sprawdzą, to po okresie gorących dni, czeka nas duże ochłodzenie i załamanie pogody. Nie wykluczamy również pierwszych przymrozków.