Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody. Silne śnieżyce. Możliwy blizzard i burze śnieżne w Europie

Silne śnieżyce w Europie


Od kilku dni w Europie Centralnej, ale także południowo-wschodniej i wschodniej zapanowały zimowe temperatury. Mróz w Europie sięga nawet -20 stopni. Bardzo zimno jest również w Rumunii i na Bałkanach, gdzie lokalnie również mamy do czynienia z dwucyfrową wartością mrozu. Już w najbliższych godzinach do mrozu na Bałkanach dołączą również silne opady śniegu. Nie wykluczone, że na Słowenii, w północnych Włoszech czy w Chorwacji dojdzie do zjawiska blizzard.

1 grudnia to oficjalny początek zimy meteorologicznej. I wiele wskazuje na to, że prócz mrozu w północno-wschodnich regionach basenu Morza Śródziemnego zrobi się również bardzo śnieżnie. Już w środę nad region dotrze dość głęboki niż z systemem frontów atmosferycznych. Przyniesie on silne śnieżyce, a na Chorwacji również burze, które w środę mogą przybierać charakter burz lodowych.

Śnieżyce

Na powyższej mapie geopotencjału widać doskonale potężny niż na północ od Wysp Brytyjskich (nie zajmujemy się nim w tym wpisie) oraz ośrodek niżowy wędrujący obecnie nad północną częścią Włoch. To właśnie ten niż będzie przyczyną silnego incydentu zimowego w regionie. Obecnie w wielu regionach u wybrzeży Włoch i Chorwacji przechodzą burze. Wkraczając nad ląd burze generowały będą silne, nawalne opady śniegu. Prognozowany silny wiatr doprowadzi do zawiei i zamieci śnieżnych na północy Włoch, na Słowenii i w północnej Chorwacji.

Dużo świeżego śniegu do czwartku

Nie wykluczone, że w Słowenii dojdzie do zjawiska blizzard, czyli trwającej wiele godzin silnej zawiei śnieżnej. Prognozuje się, że do czwartku wieczór w regionie pokrywa śnieżna wzrośnie o ponad 20 centymetrów śniegu. W górach na północy Chorwacji wysokość pokrywy śnieżnej po prognozowanej śnieżycy wynieść może nawet 40 cm śniegu. To będzie bardzo silny incydent zimowy w regionie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk