Załamanie pogody w nocy. Burze, a później opady śniegu. Do tego silny wiatr i przymrozki

Nad Polską podczas dzisiejszej doby przechodzi chłodny wycinek systemu frontów atmosferycznych, które psują dziś pogodę w wielu regionach Europy. Za frontem napływa zimne, a nawet bardzo zimne powietrze z północy. Po południu w regionach południowych i wschodnich słupki rtęci pokazywały nadal ponad 20 stopni, by w tym czasie na północnym zachodzie i nad morzem było już poniżej 10 kresek. Bieżące położenie frontu atmosferycznego.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 11.05, 18 UTC

Na przedfrontowej zbieżności po południu dochodziło do rozwoju burz. Jedna z komórek burzowych wykazywała na zachód od Warszawy cechy superkomórki burzowej. W kolejnych godzinach rozwój burz nadal będzie możliwy. Front sunął będzie na południowy wschód i to właśnie w obszarze jego oddziaływania możliwe będą burze podczas nadchodzącej nocy. Szanse na wystąpienie burz w nocy mają mieszkańcy Mazowsza, Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej. Warto zwrócić powoli uwagę na silną strukturę burzową, która sunie obecnie przez Czechy. Wspomagana przez falę frontową burza może dotrzeć na południe Polski.

Jednak najciekawszym ze względów pogodowych zjawiskiem będzie całkiem prawdopodobny atak zimy podczas nadchodzącej nocy.

Jak widać na powyższej grafice, w drugiej części nocy nad Polską rozciągała się będzie rozległa strefa opadów. W początkowej fazie przynosiła ona będzie opady deszczu, lecz w kolejnych godzinach bardzo prawdopodobne jest, że opady przejdą w śnieg z deszczem. W regionach północnych bardzo możliwe są opady śniegu. Lokalnie mogą to być opady intensywne. Mokry, ciężki śnieg będzie powodował łamanie się gałęzi drzew, jak i też powalał drzewa

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Warto wspomnieć, że temperatura podczas nadchodzącej nocy spadnie do 4 stopni na wschodzie i będzie to najcieplejszy region w kraju. W centrum i na północy bardzo prawdopodobne są przymrozki. Na zachodzie również w okolicach zera, punktowo przygruntowy przymrozek. Nadchodząca noc przyniesie nam zatem diametralną zmianę aury.

Aktualne położenie burz i opadów tutaj