Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody we wtorek 02.05. Front chłodny przyniesie burze, ulewy, silniejszy wiatr i ochłodzenie

Załamanie pogody we wtorek w Polsce

Za nami piękny, wyżowy poniedziałek. Pogoda przyniosła nam słońce w całym kraju. Temperatury może nie były wybitnie letnie, jednak było na tyle ciepło, by zachować komfort termiczny na świeżym powietrzu. Korzystajmy z dobrej aury, ponieważ dziś czeka nas załamanie pogody. Przez kraj przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Przejdą burze i opady deszczu. Za frontem atmosferycznym zrobi się zdecydowanie chłodniej.

Załamanie pogody. Front atmosferyczny nad Polską
Załamanie pogody we wtorek. Front atmosferyczny nad Polską

Północnymi regionami Europy przemieszczają się niże baryczne. To właśnie z jednym z takich niżów związany będzie front o charakterze chłodnym, który przyniesie załamanie pogody w kraju i w regionie. Wyż, który strzegł pogody w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu godzinach odsunął się na wchód Europy. Niżowa, dynamiczna aura panuje również na południu kontynentu, gdzie możliwe są dziś silne burze, a lokalnie nawet nawałnice przynoszące opady gradu. Przeczytaj również: Upał na południu. Afrykański żar wlewa się do Europy

Front nad Polską. Opady deszczu, silniejszy wiatr i burze

W godzinach porannych strefa frontowa jest już na zachodzie kraju. Tam też obserwujemy już załamanie pogody. Na zachodzie kraju zrobiło się chłodniej. Wiatr wzmaga się i zmienił kierunek z południowego na zachodni. Jednak przede wszystkim nad regiony zachodnie Polski nasunęła się strefa opadów deszczu. Lokalnie na zachodzie pada dość intensywnie. Dokładne położenie opadów na godzinę 6 rano widać na poniższym skanie z radaru opadów Awiacja IMGW.

Załamanie pogody. Strefa opadów na zachodzie Polski od godzin porannych
Załamanie pogody. Strefa opadów na zachodzie Polski we wtorek rano

W dzień front atmosferyczny przesuwał będzie się dalej na wschód. Wraz ze wzrostem temperatury w kraju rósł będzie potencjał konwekcyjny. W południowo wschodniej ćwiartce kraju prognozuje się powstanie we wtorek linii zbieżności wiatru. To właśnie na wschód od Wisły dzisiejsze załamanie pogody przyniesie najbardziej aktywne burze. Podczas ich przechodzenia pojawiać mogą się lokalne ulewy, porywy wiatru ponad 70 km/h, a nawet opady małego gradu. Szczegółową prognozę pogody wyda dla Was Arek w dziale z pogodą dla Polski.

Załamanie pogody, to również ochłodzenie w Polsce

Za frontem atmosferycznym do kraju spływać zaczną chłodniejsze masy powietrza z północnego zachodu. Poza północnym zachodem i północą kraju nie odczujemy dziś jeszcze zbyt mocno tego ochłodzenia. Jednak już od jutra to właśnie chłodne masy z północy przyniosą ochłodzenie. Dziś przez większość dnia ciepło w kraju.

Prognoza temperatury na wtorek 2 maja
Prognoza temperatury dla Polski na wtorek 2 maja

Powyżej zamieściłem prognozę temperatury dla Polski na dzisiejszy dzień. Podczas gdy na północy i zachodzie, za frontem atmosferycznym załamanie pogody przynosi ochłodzenie, tak przed frontem będzie dziś bardzo ciepło. Podczas gdy za frontem temperatury wynosić będą już zaledwie 10 stopni, na wschodzie kraju termometry wskażą kilkanaście stopni więcej. W regionach wschodnich termometry wskazać mogą dziś nawet 22-23 stopnie Celsjusza. Tym samym to może być najcieplejszy dzień w tym roku. Szkoda, że wiosna zamiast rozkręcić się na dobre przyniesie dziś załamanie pogody i ochłodzenie, które potrwa kilka dni.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk