Załamanie pogody w nowym tygodniu na obszarze Polski. Przypadnie akurat na początek jesieni kalendarzowej.
Zmiana aury i cyrkulacja strefowa
Stopniowo dobiega końca stabilny okres w pogodzie i już w czasie nowego tygodnia, a więc i również na początku jesieni kalendarzowej wkroczymy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie, co ma mieć związek z odbudowująca się cyrkulacją strefową atmosfery. Jeszcze w weekend i na początku przyszłego tygodnia warunki pogodowe będą kształtowane przez wyż. Pojawiać będą się mgły radiacyjne i kolejne przymrozki. Szczególnie w obszarach podgórskich i obniżeniach terenu. Blokada wyżowa zacznie ustępować a początku nowego tygodnia i jej miejsce zajmą ośrodki niskiego ciśnienia. Pojawiać zaczną się częściej opady deszczu i silny wiatr, ale także pojawią się znacznie niższe wartości na termometrach.
Prognozowana anomalia ciśnienia na 24 września 2024, 00Z dla Europy i obszarów przyległych dla Europy i obszarów przyległych
Dni ze spokojną i wyżową pogodą są już policzone. W pierwszych dniach jesieni kalendarzowej wkroczą deszczowe fronty atmosferyczne, dodatkowo wyraźny wzrost gradientu barycznego przełoży się na nasilenie prędkości wiatru w całym kraju i miejscami spełnić może kryteria wichury. Spokojna pogoda pozostanie z nami do poniedziałku, 23 września 2024 r. Jednak już we wtorek strefa aktywnego frontu atmosferycznego przesuwać ma się z zachodu na wschód. Najsilniej powinno popadać w pasie dzielnic zachodnich. Blokada wyżowa zostanie zlikwidowana i do gry wejdzie cyrkulacja strefowa atmosfery. Najdłużej spokojna pogoda utrzyma się na wschodzie, południowym wschodzie.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 24 września 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Ulewy i burze oraz wichury w kraju
Duża dynamika w pogodzie powinna występować w okresie od 24.09.2024 r. do 28.09.2024 r. Blokada antycyklonalna zostanie więc usunięta i jej miejsce zajmie cyrkulacja zachodnia atmosfery. Prognozujemy, że wraz z ruszeniem cyrkulacji strefowej atmosfery będzie występować sporo chmur, nasili się wiatr, miejscami do skali wichury, jak i też pojawiać będą się większe istotniejsze opady atmosferyczne. Znad Atlantyku na wschód i północ Europy wraz z prądem strumieniowym wędrować będą ośrodki niskiego ciśnienia, wpływając również na aurę w naszym kraju. Niewykluczone, że w naszych szerokościach geograficznych oraz wichur pojawią się również burze. Głównie te ostatnie zjawiska w strumieniu chłodniejszych mas powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Miejscami na terytorium Półwyspu Fennoskandzkiego zdarzą się akcenty zimowe.
Prognozowany zasięg i wysokość opadów w Polsce do 29 września 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Załamanie pogody w kraju i potem coraz niższa średnia dobowa temperatura powietrza w kolejnych tygodniach
Czeka nas także w przyszłym tygodniu spore ochłodzenie i wkroczenie termicznej jesieni do przeważającego obszaru Polski. Zacznie płynąć do nas znacznie chłodniejsza i wilgotniejsza masa powietrza z zachodu, północnego – zachodu Europy. W wielu miejscach ostatnie dni września miną z temperaturą poniżej 20℃. W pierwszych dniach października będzie okresami jeszcze chłodniej z temperaturą maksymalną na poziomie 9-15℃. Noce z jednocyfrowymi wartościami na termometrach będą już normą. Niewykluczone, że wystąpią kolejne w tym sezonie noce i poranki z przymrozkami, dodatkowo nie zabraknie okresów z mgłami z wypromieniowania i wyparowania.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 20.09.2024 r. do 29.09.2024 r. według modelu GFS 0.25 Lagged
Spore ochłodzenie w kolejnych tygodniach i okresowo załamanie pogody
Reasumując, w nowym tygodniu wkroczymy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie, co będzie związane z odbudową cyrkulacji strefowej atmosfery. Najcieplejsze dni i noce w tym roku już za nami i z każdym kolejnym tygodniem pogoda będzie przypominać jesień termiczną i fenologiczną. Średnia dobowa temperatura powietrza okaże się coraz niższa i charakterystyczna dla rozwijającej się jesieni.
Prognozowana średnia temperatura powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, wxcharts.com, CMM IMGW, cmm.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC