Załamanie pogody wkroczy do Polski. Silne ulewy do 30-40 mm, śnieg i burze w prognozach

Załamanie pogody nadejdzie do Polski. Silne ulewy w prognozach i możliwe burze. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje numeryczne.

Kilka ostatnich nocy przynosi powszechne przymrozki na przeważającym obszarze naszego kraju. Następnie jednak najbliższe dni przyniosą iście wiosenne temperatury, gdyż termometry pokażą nawet 15-19°C. Pojawią się potem większe opady atmosferyczne i lokalne burze. Gdzieniegdzie spadnie mokry śnieg, ale zimy z tego nie będzie. Niewykluczone, że wystąpią nawet podtopienia i zalania oraz wzrost poziomu wód w rzekach.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 21 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

załamanie pogody w kraju
Niż nad Polską dziś i opady oraz lokalne burze

Załamanie pogody w Polsce

Pierwszy front atmosferyczny związany z cyrkulacją strefową atmosfery pojawi się już w czwartek na obszarze Polski. Aktywny front przemieszczać ma się od północnego zachodu na południowy wschód. Dziś w pierwszej połowie dnia opady deszczu prognozowane są szczególnie w zachodniej części kraju i miejscami na północy. Niewykluczone, że na zachodzie, południowym zachodzie wystąpią krótkotrwałe i słabe burze dziś. Strefa opadów przesuwać ma się na wschód, południowy wschód, jednak tracąc stopniowo na intensywności.

Najsilniejsze opady prognozowane są jednak w sobotę, gdy to przez Polskę przechodzić ma niż z systemem frontów atmosferycznych. Ośrodek niżowy przemieszczać ma się znad dzielnic zachodnich na północ, północny wschód. W tym dniu termometry pokażą nawet 10-19°C. Najcieplej będzie w ciepłym wycinku niżu. Najniższe temperatury odnotujemy wtedy na północy i północnym wschodzie. Silne opady wystąpią m.in na zachodzie, centrum, północy. Największe opady prognozowane są w godzinach popołudniowych i wieczornych. Istnieje nawet ryzyko, że utworzą się lokalne burze.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne załamanie pogody w Polsce
Silne załamanie pogody w sobotę nad Polską

Śnieg, ulewy i burze w Polsce. Silne załamanie pogody w sobotę

Warto wspomnieć, że na północy i północnym wschodzie Polski zdarzyć mogą się opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, dlatego wieczorem i w nocy z soboty na niedziele krótkotrwale zabielić mogą się krajobrazy na tym obszarze naszego kraju. Opady zimowe są także spodziewane w wyższych partiach Tatr oraz Sudetach, lecz trwałej zimy z tego nie będzie. Załamanie pogody okaże się silne, co może prowadzić w kraju do wystąpienia lokalnych podtopień.

Zobacz też: Silne załamanie pogody. Front uderzy w Polskę. Ochłodzenie z 18 do 6 stopni i burze. Wrócą opady śniegu

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody i niż z systemem frontów w sobotę

Ulewy mogą spowodować zalania i podtopienia

Prognozy numeryczne zakładają, że spadnie nawet 10-35 mm deszczu. Szczególnie duże sumy opadowe są prognozowane na północy, ale także miejscami na zachodzie Polski. Ochłodzenie nadejdzie w ostatni dzień tygodnia, gdy to do początku nowego tygodnia utrzymają się niższe temperatury i zdarzą się okresami w obszarach rozpogodzeń przymrozki. Niewykluczone są też burze adwekcyjne. Bardzo ciepło zapowiada się szczególnie koniec marca i początek kwietnia, gdy to pierwszy raz w tym roku temperatura może przekroczyć 20°C w wielu regionach Polski.

Załamanie pogody i śnieg oraz burze w kolejnych dniach

Prognozowana akumulacja opadów na 24 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy w kraju
Silne ulewy w Polsce, 24 marca 2024, 15 UTC i prognozowane załamanie pogody

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 marca 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

załamanie pogody w Polsce
Gwałtowne załamanie pogody w prognozach

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com