Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zalety uprawiania warzyw na podwyższonych grządkach

Wpis Partnera - Sklep Dla Ogrodu

Uprawa warzyw we własnym ogródku jest dość pracochłonna i wymaga posiadania sporej ilości wolnego czasu. Istnieje jednak sposób, by mocno ułatwić sobie pracę na grządkach. Co zrobić, by czas spędzony w ogrodzie był przyjemniejszy i zapewniał lepsze i szybsze plony? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł. Podwyższone grządki – nowoczesne ogrodnictwo na każdą przestrzeń.

Podwyższone grządki to nic innego jak uprawa w dużych drewnianych skrzyniach wypełnionych dobrej jakości ziemią. Można je stosować zarówno w ogrodach na zewnątrz, jak i na balkonach czy tarasach. Ten pochodzący z Anglii sposób zyskuje u nas coraz większą popularność, bo mniejszym nakładem pracy jesteśmy w stanie zapewnić sobie lepsze i szybsze plonowanie. Sadzenie i sianie warzyw na podwyższeniu jest zdecydowanie łatwiejsze, szybciej przebiega też pielenie i cała pielęgnacja. Wykorzystując podwyższone grządki, unikamy obciążającego kręgosłup schylania i to właśnie dlatego praca idzie zdecydowanie szybciej. Warto wiedzieć, że taka uprawa zapewnia szybsze plony. Rośliny w skrzyniach są lepiej nasłonecznione, rosną w wyższej wilgotności, a ze względu na stosowane żyznych mieszanek ogrodniczych, mają dostęp do składników pokarmowych najwyższej jakości. Jeśli dodamy do tego fakt, że takie grządki wyglądają niezwykle efektownie, to okazuje się, że to idealny sposób na przydomowy ogródek.

Jakie rośliny można uprawiać na podwyższonych grządkach?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszej fantazji i potrzeb. Do skrzyń możemy wysiewać rozmaite rośliny. Większość osób decyduje się na uprawę rzodkiewki, sałaty, marchewki czy pietruszki. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by uprawiać rośliny bardziej wymagające. Jeśli jesteśmy miłośnikami pomidorów, wiosenną rozsadę można wsadzać do donic końcem kwietnia lub początkiem maja. Najważniejszą zaletą takiego ogrodnictwa jest możliwość dostosowania mieszanki ziemnej pod konkretne rośliny. Jeśli część roślin, które lubimy, preferuje glebę kwaśną, nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednej z donic umieścić właśnie taką ziemię. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na bylejakość, możemy zadbać o każdą grupę warzyw z osobna i zapewnić im idealne warunki do wzrostu. To wszystko sprawia, że rośliny odwdzięczają się nam silnym wzrostem i bardzo szybkim owocowaniem. Efekty są zdecydowanie lepsze od tych, jakie uzyskać można w klasycznej uprawie bez podwyższenia.

Jak zabrać się do uprawy warzyw na podwyższeniu?

Gotowe rozwiązania są stosunkowo drogie, chociaż trzeba przyznać, że wyglądają pięknie. Jeśli nas na nie stać,
to wystarczy odwiedzić Sklep Dla Ogrodu i wybrać rozwiązania odpowiadające nam swoim gabarytem i wyglądem. Jeśli jednak wolelibyśmy zrobić takie grządki własnymi rękoma, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je tanim sposobem. Jak się do tego zabrać? Skrzynie można wykonać z desek, które zostaną odpowiednio usztywnione drewnianymi kantówkami. Szczególną uwagę zwracamy na naroża, bo są one narażone na działanie większej siły. Pamiętajmy, że im grubszych desek użyjemy, tym efekt będzie trwalszy. Idealnie do tego celu sprawdzi się drewno dębowe, które charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością. Jest ono jednak dość drogie, dlatego do budowy skrzyń można wykorzystać popularne drewno sosnowe lub świerkowe. Wytrzymałość nie będzie tak duża jak w przypadku
drewna dębowego, ale cena będzie zdecydowanie niższa. Pamiętajmy, by przed skręceniem zabezpieczyć deski
naturalnym impregnatem
, poprawi on odporność drewna na wilgoć i zapewni ochronę przed szkodnikami.
Dno i boki przykrywamy agrowłókniną i całość zasypujemy dobrej jakości ziemią. Uprawę prowadzimy w ten
sam sposób, co w gruncie.