Zamiecie pyłowe i „burze piaskowe” w Polsce. Wieje miejscami 80 km/h

W Polsce utworzyła się strefa dużego gradientu ciśnienia, który powoduje występowanie silnego wiatru. Między Zgorzelcem a Suwałkami ta różnica sięga aż 20 hPa. Zwłaszcza porywisty wiatr nasilił się po godzinie 10.

Pas najsilniejszego wiatru rozciąga się po przekątnej kraju, od Roztocza przez Lubelszczyznę, wschodnie i północne Mazowsze po Dolną Wisłę i Pomorze Gdańskie i Zachodnie.

Maksymalne porywy wiatru zanotowane na wybranych stacjach IMGW-PIB

Czytelnicy przesyłają liczne informacje o występowaniu zamieci pyłowych w Polsce. Sprzyja takiej sytuacji brak opadów, bardzo sucha ziemia, jak i też bardzo silny wiatr. Z tego powodu dochodzi do unoszenia się ogromnych tumanów kurzu i piasku. Poniżej możecie zobaczyć nagranie z województwa pomorskiego.

Film można zobaczyć w linku

https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/photos/a.747850462022485/1353401331467392/?type=3&theater

Szkody po silnym wietrze

Czytelnicy poinformowali nas o powalonym drzewie w Wąwolnicy na ulicy Lubelskiej. Straż interweniuje właśnie na ulicy Zana w Lublinie do naderwanej blachy. Na miejsce przyjechało kilka zastępów w tym drabina.

Wiatr powalił również drzewo naprzeciwko w miejscowości Konopnica k. Lublina naprzeciwko remizy OSP.

W miejscowości Babin uszkodzony został dach szkoły, natomiast na ulicy Głuskiej w Lublinie konar drzewa spadł na karetkę pogotowia.

W miejscowości Jamy (powiat lubartowski) konar drzewa spadł w czasie jazdy na samochód. Na miejscu interweniowała straż.

Oprócz tego strażacy interweniują przy zabezpieczaniu uszkodzonych linii energetycznych.

Liczne wyjazdy do powalonych drzew odnotowano także w powiecie lubartowskim i puławskim.

Pas najsilniejszego wiatru rozciąga od Roztocza przez Lubelszczyznę, wschodnie i północne Mazowsze po Dolną Wisłę i Pomorze Gdańskie. W środę zjawisko nieco osłabnie, a najsilniejszy wiatr będzie na Suwalszczyźnie, wschodnich Mazurach i Podlasiu.

Wiatr zacznie słabnąć dzisiaj dopiero pod wieczór. Najsilniejsze porywy odnotowane będą dziś w czasie ogrzewania podłoża, zwłaszcza w drugiej części dnia. Jutro również będzie wiało, ale dużo słabiej.

(fot. tytułowe Czytelniczka Gabriela Smagała)