Tylko chwilę spokoju mieli mieszkańcy kontynentu, ponieważ pogoda znów stanie się bardzo niebezpieczna. W regionie pojawi się bardzo silna wichura oraz załamanie pogody z ulewami, a nawet lokalnymi burzami. W dzisiejszej prognozie sprawdzimy gdzie i kiedy pogoda stanie się niebezpieczna. Przeanalizuję również, kiedy aur zmieni się również w Polsce. Czy wyżowa pogoda zostanie w końcu przełamana? Zapraszam na prognozę.
Wichura w Europie. Czym będzie spowodowana?
Oczywiście rąbka tajemnicy uchyliłem już w tytule wpisu. Do Europy zbliża się orkan, bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. O niżach mówimy, że są głębokie, gdy ciśnienie w ich centrum spada dość mocno. Tak będzie tym razem, ponieważ wartość ciśnienia w centrum niżu spadnie poniżej 960 hPa.
Przy tak niskim ciśnieniu w niży zawsze dochodzi do zjawiska bardzo dużego kontrastu barycznego, czyli mówiąc bardziej przystępnie do bardzo dużej różnicy ciśnienia na dość niedużym obszarze. Tam gdzie różnica ciśnienia jest duża, tam zawsze występuje wiatr. Tym razem wichura będzie naprawdę silna. Na południu i wschodzie Europy nadal królują silne wyże z ciśnieniem ponad 1030 hPa. Powoduje to, że w niedzielę i w poniedziałek różnica ciśnienia na zachodzie Europy będzie bardzo duża. Stąd też wichura występująca podczas tej doby będzie naprawdę silna.
Niszcząca wichura. Gdzie i kiedy wiatr osiągnie wartość 150 km/h?
Obecne wyliczenia modeli numerycznych wyglądają dość przerażająco. Siła wiatru na zachód od Europy przekraczać ma w niedzielę 160 km/h. W momencie uderzenia w ląd wichura wcale nie będzie dużo słabsza. Poniżej animacja prognoz wiatru na najbliższe kilkadziesiąt godzin.
Widzimy, że w niedzielę centrum niżu, a więc i strefa najsilniejszego wiatru dotrą do Wysp Brytyjskich. Zatrważająco wyglądają prognozy siły wiatru w momencie uderzenia w Irlandię, a następnie północ Anglii i Szkocję. Siła wiatru w momencie uderzenia w ląd nadal przekraczać ma 140 km/h. To wiatr, który z pewnością generował będzie liczne szkody, zarówno w drzewostanie, jak i zabudowaniach. Ruch lotniczy na Wyspach Brytyjskich prawdopodobnie zostanie dziś sparaliżowany. W poniedziałek strefa najsilniejszego wiatru przeniesie się już nad Morze Północne i w nad Norwegię. Wiatr na otwartym morzu nadal wiać będzie ponad 120 km/h. Na zachodnim wybrzeży Norwegii porywy wiatru z pewnością przekraczały będą 100 km/h. Wichura nadal będzie silna i będzie niosła szkody wiatrowe. W Kolejnych dniach nowego tygodnia, strefa silnego wiatru obejmie całą północ Europy (w tym choćby Bałtyk). Od zachodu do Europy zbliżać zacznie się kolejny niż.
Silna wichura to nie wszystko, co przyniesie nam głęboki orkan atlantycki. W niedzielę na Wyspach Brytyjskich spodziewamy się bardzo intensywnych opadów deszczu. Lokalnie niewykluczone są burze. Na początku weekendu strefa opadów skieruje się w stronę Skandynawii. Na północy Europy opisywany niż przyniesie prawdopodobnie opady śniegu. Sprawdź również: Prognoza pogody na Wszystkich Świętych 2024 dla Polski
Czy są szanse na zmianę pogody w naszym kraju?
Wiemy już, że bardzo głęboki i gwałtowny niż uderzy w Europę Zachodnią. W regionie przemieści się silna wichura i załamanie pogody. Jak i czy w ogóle wpłynie to na pogodę w Polsce? Pamiętajmy, że na wschód od naszego kraju rozbudował się bardzo silny wyż. Ciśnienie w jego centrum przekracza 1030 hPa. Wyż od wielu dni przynosi nam bardzo stabilną, słoneczną aurę. Nocami, wskutek rozpogodzeń i zjawiska radiacji temperatury spadają w okolice zera, zwłaszcza na wschodzie przynosząc lokalne przymrozki. Czy aura zmieni się w najbliższym czasie?
Powyżej prognoza opadów na wtorek 22 października. Widzimy, że przez północno zachodnią i północną Polskę przemieści się strefa opadów związanych z opisywanym orkanem atlantyckim. Lokalnie opady mogą być bardziej intensywne. Na północy kraju pojawi się również silniejszy wiatr. Jednak to lekkie załamanie pogody dotyczyć będzie wyłącznie części północnej kraju. W południowej i wschodniej Polsce wciąż wyżowa pogoda z dużą ilością przejaśnień i brakiem opadów.
Sytuacja ta niewiele zmieni się również w kolejnych dniach nowego tygodnia. Niż i związana z nim wichura oddalą się daleko na północ i stracą na sile. Nad naszym krajem rozwinie się kolejny wyż zapewniając nam kolejne dni słonecznej, spokojnej aury i nocnych przymrozków. Zimy, ani dynamicznej wiosny na mapach pogodowych dla Polski na ten moment nie widać. Podoba się Wam to, czy wolelibyście już pierwsze zimowe akcenty w postaci opadów śniegu?
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie