Zgniły antycyklon „Klemens” pod koniec listopada nad Polską. Wysokie ciśnienie powyżej 1037 hPa. Nocą mróz do -9 stopni

Zgniły antycyklon dziś w kraju. Noc przyniesie spore spadki temperatury w Polsce.

W ostatnią sobotę listopada wpływ na warunki pogodowe ma zgniły wyż baryczny o imieniu Klemens. Obserwowane jest wysokie ciśnienie atmosferyczne, ale nie w każdym regionie Polski zapewnia to słoneczną pogodę. Dominują chmury, miejscami zamglenia i niskie chmury stratus. Więcej chwil ze słońcem jest na zachodzie i południu kraju.

Zgniły antycyklon w Polsce

Dziś pogoda w kraju jest kształtowana przez klin wyżowy związany z układem wysokiego ciśnienia znad obszaru kontynentu europejskiego. Stanowi on istotny element blokady cyrkulacji strefowej atmosferycznej. Co więcej, nad Polską występować będzie zmienne, w tym umiarkowane i duże zachmurzenie, gdzieniegdzie z przelotnymi opadami deszczu i mżawki, zaś w terenach górskich śniegu. Dodatkowo od pasa województw zachodnich mają postępować największe rozpogodzenia do zachmurzenia małego i bezchmurnego nieba. Dodatkowo w środowisku łagodnego strumienia polarno-morskiej masy powietrza. Gdzieniegdzie będą formować się mgły, a nocą pojawią się przymrozki, głównie na południu, zachodzie oraz na północy. Lokalnie mogą mieć one charakter marznący. Dlatego zachować powinni ostrożność kierowcy.

Zgniły wyż nad Polską, 11:25 czasu lokalnego, 30 listopada 2024 r.

zgniły antycyklon w naszym regionie
Zgniły antycyklon na przeważającym obszarze Polski

Pogodę psuje w wielu regionach jesienny antycyklon

Masa powietrza zalegająca w zasięgu wyżu barycznego charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza. Jest to typowy listopadowy wyż, który na dodatek jest zgniły i w jego zasięgu występuje niewielka prędkość wiatru. Może dochodzić do akumulacji zanieczyszczeń. Szczególnie w porze wieczornej i nocnej. Podczas najbliższej nocy formować mają się liczne mgły i zamglenia.

Stan pogody na 30.11.2024 r, 11:00 czasu urzędowego w Polsce i krajach sąsiednich

zgniły antycyklon nad Polską
Zgniły wyż na przeważającym obszarze Polski. Więcej rozpogodzeń w rejonach górskich i podgórskich i na zachodzie

Najwięcej pogodnych chwil obserwujemy na zachodzie Polski, gdzie powietrze jest suchsze. Natomiast czym dalej w kierunku wschodniej połowie kraju, tym nie brakuje chmur niskich.

Ponura i iście jesienna pogoda opanowała dziś przeważający obszar Polski. Na wschodzie, południowym wschodzie występowały niewielkie opady deszczu i mżawki. W rejonach górskich i podgórskich występowały zanikające opady śniegu. Po ostatnich zapowiadanych przez nas śnieżycach leży 30 cm na Kasprowym Wierchu i 26 cm na Śnieżce. Jeszcze więcej w Turbaczu, bo aż 31 cm. Na Hali Gąsienicowej 25 cm, Dolinie Pięciu Stawów 22 cm. Jednak na stacji meteorologicznej w Beskidach zalega 21 cm śniegu, natomiast w Beskidzie Sądeckim na stacji położonej w Jaworzynie Krynickiej mamy 15 cm białego puchu.

Wysokie ciśnienie barometryczne w całej Polsce

Na szczególną uwagę zasługuje również wysokie ciśnienie atmosferyczne. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza występują na stacjach synoptycznych w Białymstoku, Siedlcach, Warszawie, gdzie przekracza nieznacznie 1037 hPa. Najniższe jest na północy i północnym zachodzie. W Świnoujściu zaledwie 1033 hPa. Niewielka różnica ciśnienia przekłada się na niską prędkość wiatru na przeważającym obszarze Polski. Silniej wieje w rejonach górskich.

Ciśnienie na poziomie morza, 30.11.2024, 11:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

zgniły antycyklon
Zgniły antycyklon w Polsce i rozpogodzenia na zachodzie oraz w polskich górach. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Polecamy: Silna śnieżyca przyniesie paraliż komunikacyjny na południu Europy

Zgniły antycyklon w kraju, potem zimna noc przed nami

Sobota przynosi w Polsce zachmurzenie duże, na zachodzie i północy małe i umiarkowane. Na wschodzie i południowym wschodzie możliwe słabe opady deszczu lub mżawki, w rejonach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, natomiast w Tatrach śniegu. Rano i pod wieczór uformują się lokalnie  mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najcieplejszym momencie dnia od 1°C w rejonach podgórskich Karpat do 4°C w centrum i 6°C na północnym zachodzie, nad morzem oraz na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, natomiast w górach porywisty, przeważnie z kierunków południowych, tylko w centrum i na południowym wschodzie zmienny. Szczególnie w górach porywy do 60 km/h i tam wiatr może powodować zamiecie śnieżne.

Zimowa pogoda w rejonach górskich i piękna aura nad wilgotną inwersją w wyższych partiach polskich gór

pogoda się zmieni w kraju
Zgniły antycyklon zaznacza się na nizinach i wyżynach oraz w obszarach podgórskich i niższych partiach gór

Zimowa pogoda i Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przedni Staw

zimowa aura w Polsce i zgniły wyż
Zimowa pogoda w polskich górach: http://kamery.topr.pl/

Noc z mrozem i mgłami. IMGW wydaje alerty

Podczas nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie na ogół umiarkowane, jedynie na południowym wschodzie duże. Na przeważającym obszarze Polski uformują się silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 300 m, lokalnie do 100 m, na południu i zachodzie również marznące i osadzające szadź. W najchłodniejszej części nocy od -3°C na południu, zachodzie i w centrum do 2°C miejscami na wybrzeżu i południowym wschodzie. Natomiast obszarach podgórskich od -9°C do -3°C. Wiatr będzie słaby, w górach umiarkowany i dość silny, z kierunków południowych.

Źródło: Fanipogody.pl, sat24.com/pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, kamery.topr.pl/