Zima termiczna gwałtownie się umocni. Będą intensywne opady śniegu i potem tęgi mróz poniżej -20℃ w Polsce

Zima termiczna gwałtownie się umocni w regionie. Będzie największy mróz tej zimy.

Rozpoczynający się tydzień ma być chłodniejszy od ubiegłego, zwłaszcza z powodu zwiększenia się mrozu nocą, gdyż podczas obecności wyżu w strefach bezchmurnych miejscami mogą wystąpić umiarkowane spadki temperatur do wartości ujemnych, zwłaszcza przy powierzchni ziemi w miejscach zalegania chłodu. Jeszcze zimniej ma być w przyszłym tygodniu.

Prognoza sytuacji barycznej na 11.02.2025, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

zima termiczna ma się umacniać w drugiej dekadzie lutego 2025 r./
Zima termiczna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Ujemna anomalia na mapach dla Polski

Prognozy wskazują, że noce radiacyjne spadki temperatur okażą się na tyle duże w obszarach rozpogodzeń przy panowaniu antycyklonu, że nowy tydzień zmniejszy wyraźnie średnią temperaturę w Polsce od początku lutego w okolicach połowy lutego do wartości normy klimatycznej. Jednak, mimo że obecnie, po niemal całej pierwszej dekadzie lutego, notujemy około 1,2°C powyżej normy, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. Do 19 lutego 2025 r. anomalia zostanie zredukowana do około -1℃ na przeważającym obszarze naszego kraju.

Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 10.02.2025 r. do 19.02.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

siarczysty mróz i duża zmiana pogody
Siarczysty mróz w prognozach namiesza, będzie duża zmiana pogody. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Polecamy: Pogoda na 5 dni. Walka zimy z wiosną. Rozległa śnieżyca blisko Polski

Jest duża szansa, że na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca odnotujemy najniższe temperatury w tym sezonie zimowym w obszarze Europy Środkowej, w tym w Polsce. Najprawdopodobniej ocieplenie po tym spadku temperatur powinno pojawić się przed końcem lutego, jednak wcześniej doświadczymy zimowego silnego chłodu z intensywniejszym mrozem i możliwością lokalnych opadów śniegu, które zabielą krajobrazy także poza górami.

Prognozowany wstępnie przyrost pokrywy śnieżnej do 20 lutego 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Spore śnieżyce w regionie i potem umocnienie zimy termicznej

Silne ochłodzenie przesądzone. Będzie największy mróz tej zimy i wyraźna zima termiczna

Dużo więc wskazuje, że przeważający okres mijającego tygodnia na dużym terytorium Polski zaznaczy się wpływ wyżu, jednak między 13 a 15 lutego zbliży się cyklon wraz ze strefą frontowa, która miejscami, zwłaszcza w regionach zachodnich i południowych, przyniesie okresowe opady śniegu, a przy wymianie mas powietrza również mieszane i deszczu.

Najnowsze predykcje modeli europejskich pokazują, że na obszarze co najmniej kilku województw może wystąpić spora śnieżyca. Natomiast biała zima da o sobie znać do końca mijającego tygodnia, jak i tez w okolicach przełomu 2 i 3 dekady lutego.

Mijający ostatni miesiąc meteorologicznej zimy nawiązywał do zimy meteorologicznej głównie przez częste nocne przymrozki, jednak przekształcenia w układzie wyżów oraz chwilowa zmiana pola ciśnienia nad Europą doprowadzi do wystąpienia opadów śniegu, co ma mieć związek z przejściem frontu atmosferycznego.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na okres od 17.02.2025 r. do 24.02.2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

zima termiczna radykalnie się zmieni
Prognozowane silne ochłodzenie nasili zimę termiczną w regionie

Tęgi mróz możliwy w Polsce. Zima nie powiedziała ostatniego słowa

Musimy mieć na uwadze, że niemieckie DWD wskazuje, że w kolejnych dniach znajdować ma się antycyklon Elvira z centrum pomiędzy Skandynawią a Rosją oraz zbliżający się od zachodu cyklonem o imieniu Max. Prognozy numeryczne pochodzące z europejskich i amerykańskich modeli wskazują, że rozległy się wyż przemieści się dalej na wschód Europy, wpuszczając w ten sposób od zachodu niż, jaki dotrze do nas z rejonu Niemiec. Niż baryczny zaznaczy się więc w kilku regionach Europy, w tym częściowo Polski.

Prognozowany wstępnie siarczysty mróz na 18 lutego 2025, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

silny mróz w prognozach i zima termiczna
Zima termiczna da nam popalić. Będzie poniżej -20 stopni w drugiej dekadzie lutego za sprawą adwekcji powietrza PAk i rozpogodzeń w wyżu

W rozpatrywanym okresie czasowym głównie na zachodzie i południu, południowym wschodzie Polski, prognozuje się opady śniegu rzędu 1-12 cm, z możliwością nieco większych opadów w terenach górskich. Zatem nie będzie to szczególnie intensywna śnieżyca wielkoskalowe, która radykalnie zmieni zimowy anturaż. Jednak takie opady śniegu spowodują bardziej zimowy klimat, dlatego miejscami krajobrazy się zabielą, a nawet powstanie dość cienka pokrywa śnieżna.

Dodatkowo drugiej połowie lutego, szczególnie między 15 a 20 dniem miesiąca, na znacznym obszarze opady śniegu w Polsce staną się znacznie rzadsze z uwagi na obecność wyraźnej wyżowej pogody. Przy nocnych oraz porannych rozpogodzeniach można spodziewać się silniejszych spadków temperatury, a w kilku regionach całodobowego utrzymywania się mrozu. Niewykluczone, że będzie to największy mróz tej zimy, gdy to temperatura spadnie poniżej -28/-10℃, uwzględniając pomiary przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. Musimy mieć na uwadze, że z powodu „efektu morza” z Bałtyku wkroczyć mogą miejscowe opady śniegu. Wtedy nad ląd wkroczą chmury kłębiaste, przynosząc przelotne śnieżyce w północnych województwach.

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, wxcharts.com, dwd.de,

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC