Zima da się we znaki szczególnie na północy Europy. Spadnie ponad 50 cm śniegu, wystąpi również mróz. Przejrzymy prognozy różnych ośrodków na drugą dekadę października.
Zima zaatakuje z największym natężeniem na północy Europy
Wiele wskazuje, że w Polsce w drugiej dekadzie października opady zimowe wystąpią tylko w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach nie uświadczymy opadów zimowych. Inna sytuacja panować ma na północy Europy, gdzie zdarzyć mogą się większe opady śniegu. Prognozy wskazują, że na tym obszarze spadnie nawet 50-110 cm śniegu w ciągu kilku dni. Na styku dwóch zróżnicowanych mas powietrza, czyli powietrza arktycznego z dalekiej północy i atlantyckiej masy polarno morskiej pojawią się opady zimowe. Będą one występować na frontach atmosferycznych. Szczególnie typu chłodnego i okluzji.
Pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego nad Skandynawią znajdzie się strumień mocno wychłodzonej masy arktycznej, który napłynie w tylnej części niżu. Modele numeryczne zarówno amerykańskie i europejskie prognozują, że na północy Europy temperatura okresami może obniżać się do wartości w okolicach -15°C/-20°C. Najchłodniej będzie w skandynawskich górach. Następnie na przełomie 2 i 3 dekady października napłynąć może cieplejsza masa znad Atlantyku.
Zimowe opady o największym natężeniu w drugiej części mijającego tygodnia na północy Europy
Największe opady zimowe w Skandynawii są prognozowane w okresie od 14.10.2021 do 17.10.2021 według modelu ECMWF, jak i też GFS. Również modele europejskie i amerykańskie sugerują, że na początku trzeciej dekady października kolejne silne opady zimowe mogą zdarzyć się na północy Skandynawii.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 15.10.2021, 18 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Najwięcej śniegu spadnie w skandynawskich górach, ale śnieżyce możliwe na północnym-zachodzie Rosji
Największe opady śniegu są możliwe w Norwegii, Szwecji, jak i też miejscami na Finlandii. Śnieżyce spodziewane są również na północnym-zachodzie Federacji Rosyjskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że największa pokrywa śnieżna utworzy się w norweskich górach.
Silny atak zimy. Miejscami spadnie ponad 50 cm świeżego śniegu
Od dłuższego prognozy numeryczne są stabilne i wskazują, że mieszkańcy północnej części Europy doświadczą silnego ataku zimy. Wystąpieniu śnieżycy na tym obszarze będzie spowodowane przechodzeniem ośrodka niżowego z rodowodem atlantyckim. Na styku dwóch mas powietrza utworzy się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Opady zimowe mają być o charakterze wielkoskalowym. Następne opady są prognozowane na froncie okluzji.
Orientacyjna grubość pokrywy śnieżnej dla północnej części Europy według modelu ECMWF za okres od 11.10.2021 do 18.10.2021
Należy wspomnieć, że będzie to najsilniejszy atak zimy od początku sezonu jesiennego na północy Europy, a opady zimowe w tej części Starego Kontynentu zdarzą się również poza obszarami górskimi. Jednak największy przyrost pokrywy śnieżnej jest spodziewany na obszarach wyżej wyniesionych, czyli w górach skandynawskich.
Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do 18 października 2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych oraz obszarów przyległych
Nie tylko w Skandynawii w drugiej dekadzie października wystąpią opady zimowe. Prognozy różnych ośrodków wskazują, że większe opady zimowe wystąpią w Alpach, jak i też m.in w Karpatach. Natężenie oraz długość trwania opadów ma być zdecydowanie mniejsza niż na północy Europy. Na nizinach w Polsce nie widać opadów zimowych do 27 października 2021. Jednak prognozy na tak odległy okres mogą ulec dużej korekcie. W górach natomiast śnieg padać ma okresami o różnym natężeniu do końca miesiąca. Wiele wskazuje, że na przełomie 2 i 3 dekadzie rozpocznie się ocieplenie, ale okresami przy dynamicznej cyrkulacji strefowej zdarzą się napływy chłodniejszej masy powietrza. Przeważnie znad Atlantyku Północnego, skutkując obniżeniem temperatury poniżej normy wieloletniej.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC