Złota polska jesień panuje od kilku dni w Polsce. Sprawdzamy, jaki jest trend na kolejne dni października.
W ostatnich dniach nastały warunki pogodowe charakterystyczne dla wyżu. Dlatego nie brakuje nocnych i porannych przymrozków, dodatkowo występuje duża dobowa amplituda temperatury i okresami silniejszy wiatr w ciągu dnia. Dodatkowo nie brakuje mgieł i zamgleń, typowych dla półrocza chłodnego i dominacji wyżu, które szybko się rozpraszają po wschodzie słońca.
Złota polska jesień w wielu regionach
Od trzech dni panują bardzo stabilne warunki pogodowe w wielu regionach Polski. We wschodniej i północno wschodniej części kraju mamy dość niskie wartości na termometrach i temperatura nieznacznie przekraczała 11-12℃. W piątek będzie kontynuacja stabilnej pogody w wyżu i występowanie silnego wiatru głównie w Karkonoszach powyżej 100 km/h. Do niedzieli w kraju nie spadnie ani jedna kropla deszczu. To się zmieni w poniedziałek na północy i we wtorek na zachodzie, gdy to spadnie niewielki deszcz.
W ciągu kolejnych dni będzie ciepło jak na październik w Polsce, lecz noce i poranki będą zimne, co zmusi nas do wyjmowania cieplejszych ubrań z szaf.
Prognozowana temperatura powietrza na okres od 18.10.2024 r. do 27.10.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Dziś czeka nas kontynuacja blokady wyżowej w naszych szerokościach geograficznych. Więcej chmur pojawi się na zachodzie, lecz nie będzie padać, dodatkowo w rejonach podgórskich występowały gdzieniegdzie w dolinach mgły, które rozpraszały się wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego i temperatury powietrza.
Polecamy: Pogoda na weekend przyniesie walkę zimy i lata nad Polską. Od 0 do nawet 18 stopni w Polsce
Minionej nocy przymrozki występowały przy gruncie i na 2 metrach miejscami na południu, centrum i wschodzie.
Temperatura przygruntowa w nocy z piątku na sobotę według IMGW-PIB dla Polski
Duża zmiana pogody w regionie nieprędko
W piątek prognozowane jest aura bezchmurna lub zachmurzenie małe. Jednak rano w dolinach karpackich występowały zanikające mgły ograniczające widzialność do 100-200 metrów. W. najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 12°C na wschodzie, około 16°C w centrum, do 19°C na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, a w rejonach podgórskich Sudetów dość silny i silny, południowo-wschodni i południowy. Jednak nad morzem porywy wiatru do 55 km/h, w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz na Przedgórzu Sudeckim do 60 km/h, wysoko w Sudetach do 110 km/h.
Prognozowana suma i zasięg opadów deszczu w okresie od 18.10.2024 r. do 27.10.2024 r. orientacyjnie według modelu ECMWF
Jednak w nocy we wschodniej połowie kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, natomiast zachodniej połowie zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie utworzy się gęsta mgła radiacyjna ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 0°C na wschodzie i tam miejscami przy gruncie spadki temperatury do -4°C, około 4°C w centrum, do 8°C miejscami na zachodzie. Natomiast w rejonach podgórskich Karpat temperatura minimalna od -3°C w obniżeniach do 10°C na wzniesieniach. W dolinach będzie chłodniej niż na szczytach górskich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Nad morzem porywy wiatru do 55 km/h, wysoko w Sudetach do 100 km/h.
Widzimy więc, że nawet w przyszłym tygodniu, jeśli popada, to będą one słabe. Na pierwsze opady śniegu na nizinach i wyżynach w październiku się nie zanosi. Do 27 października 2024 r. anomalia miesięczna z okolic normy wieloletniej wzrośnie do blisko 1 stopnia względem lat 1991-2020 r. Październik będzie więc kolejnym z serii miesiącem cieplejszym od normy wieloletniej. Nocne przymrozki nie będą jednak rzadkością.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC