Znad Słowacji w stronę Polski zbliżają się burze. Nadchodzi zjawisko training storms

Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy rozległym układem wysokiego ciśnienia z centrum nad Rosją a niżem ulokowanym znad Węgier. Szczególnie ten drugi ośrodek niżowy kształtować ma pogodę w południowej i częściowo wschodniej części kraju. Z południowego-wschodu i wschodu kontynentu napływa bardzo ciepłe i wilgotne powietrze. Prognozowany jest rozwój burz, które szczególnie groźne będą na południu Polski.

Obecne dane radarowe, detektory wyładowań wskazują, że znad Słowacji do południowej części Polski zbliżają się burze. Jest to forma nieco większego, ale słabo zorganizowanego klastra wielokomórkowego, który w kolejnych godzinach tracić ma na intensywności.

Ruch formacji burzowej odbywa się z południowego-wschodu na północny-zachód na ogół z niewielką prędkością. Podstawowym zagrożeniem ze strony klastra burzowego są ulewne opady deszczu, w mniejszym stopniu silny wiatr. Dodatkowo obserwowana wysoka aktywność elektryczna.

Burzowo już teraz jest na południu województwa małopolskiego, gdzie obserwowane są chmury burzowe. Grzmi m.in w okolicach Tatr Wysokich, Zakopanego, Koszarowa na południu woj. śląskiego

Ciężko określić w jakim stanie dotrą burze znad Słowacji do Polski, ponieważ barierą dla nich są polskie góry, mając jednak na uwadze zaleganie chwiejnego sektora burze spodziewane są w południowej części kraju także w godzinach nocnych, miejscami przynoszące ulewy i dużą ilość wyładowań atmosferycznych.

Niewykluczone, że burze pojawią się na obszarze województwa lubelskiego. Zwłaszcza we wschodniej części woj. lubelskiego.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ