100 letni rekord pobity. Ta fala upałów już jest historyczna

Przez Europę przetacza się potężna fala upałów. Nie dalej jak wczoraj pisałem o rekordach temperatury na Wyspach Brytyjskich. Czas na doniesienia zza naszej zachodniej granicy, gdzie upał również stał się nie do zniesienia, a dodatkowo padł 100 letni rekord temperatury.

Upał w Niemczech. Padł 100 letni rekord

Napływ bardzo ciepłych, zwrotnikowych mas powietrza przyniósł niespotykane wartości temperatury w wielu miejscach kontynentu. Z potężną falą upałów zmagają się Brytyjczycy. Teraz czas na Duńczyków i Niemców, gdzie słupki rtęci zbliżyły się do czterdziestek. Poniżej 10 miejscowości w Niemczech z najwyższą temperaturą powietrza 20 lipca.

Rekord temperatury w Niemczech

Aż na dziesięciu stacjach pomiarowych temperatury w środę wynosiły ponad 38 stopni. To prawdziwie piekielny upał. Co ciekawe, powyższe dane z Ogimet są nieco zaniżone względem oficjalnych pomiarów temperatury zatwierdzonych wczoraj przez służby meteo u naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecki Instytut Meteorologii DWD poinformował, że wczoraj w Hamburgu wartość temperatury wyniosła 39.7°C. To nowy rekord temperatury dla tego miasta. Rekord został pobity o prawie jeden stopień Celsjusza. Poprzednia, najwyższa temperatura w Hamburgu to 38.8°C i zanotowana została prawie 100 lat temu, w roku 1923. Jednak to nie najwyższa temperatura w Niemczech wczorajszego dnia. W Bad Mergentheim – Neunkirchen odnotowano 40.3°C. To nie jest rekord temperatury maksymalnej dla całym Niemiec. Ten wynosi nieco ponad 41 stopni i jest dość świeży. Ustanowiony został w roku 2019.

Upał daje się we znaki w Europie

Wczoraj i przedwczoraj silny, rekordowy upał dokuczał mieszkańcom zachodniej i centralnej Europy. Dziś główny napływ gorących mas powietrza przypadnie na Europę Centralną i częściowo wschodnią, w tym Polskę. Spójrzmy na mapę anomalii temperatury dla Europy na dzień 21 lipca.

Anomalia temperatury dla Europy mocno dodatnia

Podczas gdy jeszcze kilka dni temu w Polsce notowaliśmy nawet w okolicach 15 stopni Celsjusza, dziś w wielu regionach na zachodzie będzie ponad 37-38 stopni Celsjusza. W związku z tym apelujemy o ograniczanie aktywności na świeżym powietrzu zwłaszcza w regionach zachodnich kraju. Jednak nie o Polsce tu chciałem napisać, a o Europie. Potężne upały panują wciąż w Hiszpanii i Portugalii. Tutaj praktycznie co dzień słupki rtęci docierają powyżej 40 stopni. Z falą upałów zmagać dziś będą się Węgrzy i Włosi. Tutaj również blisko czterdziestek na termometrach. Fala upałów dotarła na Bałkany, gdzie również w czwartek ujrzymy ponad 38 stopni Celsjusza. Zobaczmy więc co czeka nas dziś w Polsce.

Upał w Polsce nie do zniesienia. Rekord zagrożony?

Wiele wskazuje na to, że czwartek będzie najcieplejszym dniem podczas obecnej fali upałów nad Polską. Podczas gdy wczoraj słupki rtęci wskazywały do 36 stopni, dziś bardzo prawdopodobne jest nawet 38 kresek powyżej zera. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Rekord temperatury maksymalnej w Polsce jest dziś zagrożony?

Podczas gdy u nas upał będzie naprawdę silny, zwróćcie uwagę na temperatury w Niemczech. Będzie to o kilkanaście stopni chłodniej. Wszystko przez burze przed którymi ostrzegałem w porannym wpisie. Wróćmy jednak do Polski i temperatury. Dziś w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk słupki rtęci wzrosnąć mogą powyżej 38 stopni Celsjusza. To bardzo silny upał, jednak najprawdopodobniej rekord temperatury maksymalnej dla kraju nie jest dziś zagrożony. Przypomnę, że najwyższa temperatura w Polsce padła w roku 1921 i wyniosła 40.2 stopnie Celsjusza. Rekord padł w miejscowości Prószków. Tak, to nie błąd ortograficzny, piszę o Prószkowie położonym na Opolszczyźnie, a nie Pruszkowie z Mazowsza. Dziś, pomimo potężnego upału rekord nie padnie. Kończąc bardzo proszę o oszczędzanie organizmów podczas dzisiejszego upału. Temperatury na poziomie 38 stopni, pomimo, że nie rekordowe, to mogą być groźne dla zdrowia.

Obserwuj w Google News