Rekordy temperatury pobite. Historycznie silny upał w lipcu 2022

W Europie padają kolejne rekordy temperatury. Obecna fala upałów na naszym kontynencie z pewnością przejdzie do historii meteorologii. To jednak wciąż nie koniec. Możliwe są kolejne spektakularne pomiary na stacjach meteorologicznych. Kolejne rekordy, nawet te absolutnie historyczne są możliwe w kolejnych dniach lipca.

Rekordy temperatury w Wielkiej Brytanii

O tym jak bardzo wysokie temperatury panują obecnie nad zachodnią połową Europy niech świadczy poniższa mapa anomalii temperatury. Większość mapy pokryta jest kolorem brązowym, co oznacza bardzo wysoką, dodatnią anomalię.

Rekordy temperatury. Bardzo wysoka anomalia

Na mapie widzimy, że w Europie Centralnej i częściowo na północy kontynentu anomalia temperatury przekracza 16-18 stopni. Oznacza to, że właśnie o tyle cieplej niż w okresie referencyjnym jest w wielu regionach kraju. Przekłada się to oczywiście na rekordy temperatury. Oficjalny, najwyższy w historii pomiar temperatury odnotowano ostatniej doby na lotnisku Heathrow. Co prawda dane pogodowe wciąż podlegają analizie, jednak rekord i tak z pewnością padnie. Obecnie mówi się, że stacja zanotowała 40,2 stopnia Celsjusza. Nie jest to jeszcze oficjalny rekord temperatury, jednak zostanie on potwierdzony przez Met Office w najbliższych godzinach.

Rekordy temperatury w Wielkiej Brytanii w lipcu 2022

Powyżej 10 miejsc w Wielkiej Brytanii z maksymalną temperaturą za ostatnią dobę. Widać, że rekord temperatury z Heathrow, o którym pisałem powyżej wcale nie musi być tym oficjalnym. Pomiary wciąż podlegają analizom, jednak wg. obecnego stanu danych z portalu Ogimet na dwóch stacjach pomiarowych zanotowano 40.3 stopnia Celsjusza, co może być oficjalnym rekordem temperatury Wielkiej Brytanii. Podczas gdy piszę ten wpis w mediach już pojawiają się informację, że to właśnie w Bazie Lotniczek Coningsby zanotowano rekord temperatury i wynosi on 40.3 stopnia Celsjusza.

Przeczytaj również:

Wielkie problemy na lotniskach

O potężnych upałach między innymi na Wyspach mówiono wczoraj w mediach na całym Świecie. Czterdziestki na termometrach zostały na Wyspach Brytyjskich przekroczone pierwszy raz w historii pomiarów meteorologicznych. Z dość ciekawym problemem zmierzyło się londyńskie lotnisko Heathrow. Otóż temperatura pasów startowych była tak wysoka, że zaczął topić się na nich asfalt. Fakt ten skutecznie sparaliżował ruch lotniczy na lotnisku. Widać więc, że rekordy temperatury jakie padły wczoraj na Wyspach mocno uprzykrzają życie mieszkańcom regionu, ale też Świata, gdyż Heathrow to jedno z największych lotnisk na naszym globie. Z problemem topniejącego asfaltu borykały się również inne lotniska w południowej Anglii, ale również na zachodzie Francji.

Rekordy temperatury również w innych krajach Europy

Jak już jesteśmy na Wyspach Brytyjskich, to zajrzyjmy do Szkocji. Tutaj również padły rekordy temperatury. Nową, najwyższą w historii Szkocji wartością temperatury maksymalnej jest 34.8 stopnia. Taką wartość temperatury zmierzono na stacji w Charterhall. Dotychczasowy rekord pobity został o dwa stopnie, co jest wartością bardzo dużą. Na kilkudziesięciu stacjach pogodowych na zachodzie Francji odnotowano podczas ostatnich dni temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Rekordy temperatury padają lokalnie, w poszczególnych miastach. Jednak oficjalny rekord nie został pobity. Przypomnijmy, we Francji najwyższa odnotowana temperatura powietrza to 43 stopnie Celsjusza odnotowane pamiętnego roku 2003, kiedy to fala upałów pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy ofiar na naszym kontynencie.

Obecnie mówi się o ponad 1000 ofiar upałów w Hiszpanii, gdzie temperatury od wielu dni przekraczają 40 stopni Celsjusza. Niestety, śmiertelna statystyka rosła będzie z każdym kolejnym dniem trwającej jeszcze długi okres fali rekordowych upałów w Europie. Czy lipiec 2022 pobije tragiczny w skutkach rok 2003? Mam nadzieję, że nie będzie to tak tragiczne w skutkach lato w Europie. Na koniec spójrzmy jeszcze na 10 najwyższych temperatur odnotowanych w Europie ostatniej doby.

10 najwyższych temperatur w Europie

Jestem zaskoczony. Turcja dotychczas w tym roku wcale nie brylowała w statystykach najwyższych temperatur w Europie. Tymczasem okazuje się, że trzy najgorętsze miejsca w Europie ostatniej doby położone są właśnie w Turcji. Potężne upały panują obecnie na południu tego kraju, blisko granicy z Syrią.