Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Aktualna temperatura w Polsce. Radar i Mapa temperatury

Jaka jest aktualna temperatura w Polsce

Mapa poniżej prezentuje jaka obecnie panuje aktualna temperatura w Polsce. Mapa aktualnej temperatury pozwala na łatwe odnalezienie interesującej lokalizacji. Mapa temperatury po oddaleniu pokazuje aktualną temperaturę również w Europie.

Co wpływa na aktualną temperaturę na danym obszarze?

Wpływ na aktualną temperaturę w Polsce ma wiele czynników. Na temperaturę wpłynąć może zachmurzenie lub napływ zróżnicowanych mas powietrza nad dany region. Często, zwłaszcza w lecie zdarza się, że aktualna temperatura w danym mieście jest znacznie niższa od temperatury notowanej w regionie. Spowodowane jest to na przykład zachmurzeniem lub zjawiskami burzowymi. Nasza strona, prócz aktualnego radaru temperatury pozwala na sprawdzanie radaru burzowego.

Aktualna temperatura w dzień i w nocy

Wpływ zachmurzenia i lokalnych warunków na aktualną temperaturę w Polsce w dzień omówiliśmy. Również nocą aktualna temperatura może być różna nawet w miejscach oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów. Tutaj wpływ na temperaturę mogą mieć czynniki takie jak ukształtowanie terenu (aktualna temperatura będzie zawsze niższa w dolinach, wąwozach). Duży wpływ na temperaturę w nocy ma aktualne zachmurzenie. Przy bezchmurnym niebie w nocy temperatura spada znacznie szybciej. Związane jest to z tzw. radiacją cieplną, czyli szybkim wypychaniem cieplejszych mas powietrza ku górze i zastępowanie ich chłodniejszym powietrzem przy powierzchni.

Jak mierzona jest i podawana aktualna temperatura w Polsce

Polska posiada sieć oficjalnych stacji meteorologicznych rozsianych po całym kraju. Przykładowo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce posiada ponad 60 stacji hydrologiczno meteorologicznych. Stacje typu MILOS i MAWS są w pełni zautomatyzowane i na bieżąco przekazują dane do centralnej bazy Instytutu. Dane pogodowe, w tym mapa temperatur w Polsce publikowane są na bieżąco i są ogólnie dostępne. W związku z tym wiele serwisów korzystając z tych danych wizualizuje je i prezentuje swoim czytelnikom. Stacje IMGW nie są oczywiście jedynym źródłem aktualnej temperatury. W Polsce istnieje również cała sieć profesjonalnych i amatorskich stacji pogodowych będących źródłem aktualnych danych.

Aktualna temperatura w Europie

Poniżej prezentujemy aktualną temperaturę w Europie. Źródłem poniższej mapy jest Meteociel.fr. Poniższa mapa wymaga odświeżania strony, nie aktualizuje się automatycznie. Mapa aktualnej temperatury w Europie idealnie nadaje się do analizowania pogody na większym obszarze. W miesiącach zimowych widać na niej doskonale rozkład arktycznych mas powietrza. Natomiast w okresie letnim na mapie aktualnej temperatury w Europie idealnie sprawdzać możemy napływy zwrotnikowych, gorących mas powietrza.

Gdzie jeszcze sprawdzać temperaturę w Polsce

Oczywiście zachęcamy do głębszego interesowania się pogodą w Polsce. Aktualną temperaturę w Polsce sprawdzić można powyżej. Można również zainteresować się temperaturą minimalną i maksymalną w Polsce na dany okres (godzinę, dobę lub miesiąc). Świetnie zebrane statystyki odnośnie temperatury w Polsce umieszczono to stronie MeteoMap.pl.

Jeśli interesuje Cię prognoza pogody w Polsce, zachęcamy do korzystania z naszej wiedzy. Na portalu zamieszczamy codzienne informacje o pogodzie. Potrzebujesz sprawdzić pogodę z większym wyprzedzeniem? Dostępna jest tutaj także pogoda długoterminowa, w tym pogoda na miesiąc. Znajduje się u nas również mapa synoptyczna. Zaznaczono na niej kontury lądów oraz oznaczenia prezentujące warunki atmosferyczne na wybranym terenie. Analiza mapy synoptycznej umożliwia podanie pogody długoterminowej oraz krótkoterminowej.