Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mapa Synoptyczna Polski

Mapa baryczna Europy
Mapa baryczna Europy

Głównym „narzędziem” do przewidywania pogody jest mapa synoptyczna (inaczej nazywana mapą pogody). Dzięki niej z dużym prawdopodobieństwem można określić, jakie warunki wystąpią na danym obszarze w określonym czasie. To właśnie na podstawie tych map tworzona jest prognoza pogody przez doświadczonych synoptyków. Analizowanie mapy synoptycznej nie jest jednak trudne i może się tego nauczyć każdy — nawet bez wykształcenia kierunkowego.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy

Mapa synoptyczna Polski — co można z niej wyczytać?

Na mapie synoptycznej zaznaczone są kontury lądów oraz oznaczenia przedstawiające warunki atmosferyczne na konkretnym terenie. Dane pochodzą z satelitów oraz ze stacji meteorologicznych w całej Polsce i Europie. Znajdują się tu między innymi takie informacje jak:

  • aktualna temperatura,
  • aktualne fronty atmosferyczne,
  • ciśnienie atmosferyczne,
  • prędkość i kierunek wiatru,
  • widzialność,
  • zachmurzenie.

To właśnie dzięki analizie aktualnej mapy synoptycznej Polski podawanajest pogoda długoterminowa i krótkoterminowa. Meteorologia jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, więc bardzo prawdopodobna jest nawet pogoda na miesiąc.

Co oznaczają imiona na synoptycznej mapie Polski?

Osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z synoptyczną mapą Polski, często zastanawiają się, co oznaczają imiona naniesione niebieską albo czerwoną czcionką. Przedstawiają one układy baryczne. Zwyczaj nadawania imion wyżom i niżom jest powszechny w całej Europie od lat pięćdziesiątych (wcześniej takie nazewnictwo stosowali tylko meteorolodzy ze Stanów Zjednoczonych). Układy niżowe tradycyjnie „nosiły” damskie imiona, a wyżowe — męskie. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych tradycja ta wzbudzała już spore kontrowersje, więc obecnie imiona stosowane są zamienne. Jak więc odróżnić poszczególne układy? Wyż zaznaczany jest na czerwono, a niż — na niebiesko.

Czytanie map synoptycznych

Interpretowanie mapy synoptycznej dla Polski warto zacząć od określenia systemów ciśnienia. Niż jest oznaczany dużą literą T (od niemieckiego słowa Tief), a wyż — H (Hoch).

W oczy rzucają się także kolorowe linie, które oznaczają fronty atmosferyczne. Wbrew pozorom dość łatwo je rozszyfrować. Dla ułatwienia zamieściliśmy wszystkie niezbędne informacje w tabeli:

symbolfrontopis
czerwona linia z półokręgamiciepłyCieplejsze powietrze spycha zimną masę powietrza. Front ciepły przesuwa się wolniej niż front zimny.
niebieska linia z trójkątamichłodnyZimne powietrze spycha ciepłą masę powietrza. Front porusza się szybko.
linia z niebieskimi trójkątami i czerwonymi półokręgamistacjonarnyObszar między ciepłymi a chłodnymi masami powietrza. Front się nie porusza.
linia fioletowa z trójkątami i półokręgamizokludowanyCiepłe i zimne masy powietrza przemieszczają się razem.

Na mapie synoptycznej znajdują się także dane z lokalnych stacji meteorologicznych. Na pierwszy rzut oka cyfry i symbole mogą wydawać się niezrozumiałe, jednak łatwo można nauczyć się je odczytywać.

W środku legendy znajduje się zawsze koło, które przedstawia poziom zachmurzenia w skali od jeden do osiem. Jeśli obszar koła jest całkowicie czarny — oznacza to pełne zachmurzenie, a jeśli nie został zapełniony — brak zachmurzenia. Jeżeli w centrum znajduje się przekreślone koło, to znaczy, że w danej stacji nie było możliwe dokonanie pomiaru.

W lewym górnym rogu znajduje się informacja, która często najbardziej interesuje osoby sprawdzające mapę synoptyczną dla Polski — aktualna temperatura powietrza podawana w stopniach Celsjusza. Poniżej znajduje się informacja na temat widzialności (podawana w kilometrach) oraz temperatura punktu rosy.

W prawym górnym rogu jest wskazane ciśnienie atmosferyczne z uwzględnieniem dziesiątek, jednostek i części dziesiętnych (pomijane są setki, tysiące i przecinki). Poniżej znajduje się informacja na temat tendencji ciśnienia.

W legendzie na mapie synoptycznej można odczytać również kierunek wiatru, rodzaj opadów i inne warunki pogodowe. Pojedyncza kropka oznacza na przykład słaby deszcz z przerwami, a pojedyncza gwiazdka — słaby deszcz z przerwami.

Dla pełniejszego obrazu sytuacji synoptycznej polecamy także śledzić radar burzowy na naszej stronie internetowej.