Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa

Najnowsza pogoda długoterminowa jest jedną z najczęściej poszukiwanych informacji w sieci. Taki rodzaj prognoz pozwala czytelnikom sprawdzać pogodę nie tylko w najbliższym czasie, lecz także w dłuższym okresie trwania prognozy. Sprawdzanie aktualnych warunków atmosferycznych umożliwia także popularny radar burzowy. Poniżej opiszemy wiele aspektów dotyczących prognozy pogody długoterminowej. Wiedza ta pozwoli z łatwością przyswajać wszelkie prognozy długoterminowe dla Polski czy konkretnych regionów kraju. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z tematem długoterminowych prognoz pogody.

Najnowsze wpisy w kategorii Pogoda Długoterminowa

pogoda długoterminowa wskazuje znaczny dynamizm w pogodzie

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Zwrot w pogodzie przewidywany. Przymrozki, śnieg, okresami silne burze i ulewy w Polsce

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli europejskich i amerykańskich….

Pogoda długoterminowa. Czy to ma sens?

Żyjemy w czasach silnej cyfryzacji i zalewania nas informacjami. Niesie to pokusę, by wiedzieć więcej i więcej każdego dnia. Rzecz podobnie ma się w przypadku długoterminowej pogody. Pogoda prognozowana jest przy użyciu coraz bardziej zaawansowanych modeli numerycznych. Wykorzystywana jest także mapa synoptyczna. Danych pogodowych do analizy jest coraz więcej, lecz są one również bardziej szczegółowe. Czy w związku z tym prognozowanie pogody długoterminowej dla Polski ma sens? Jak najbardziej. Wraz z rozwojem nauki i dokładności modeli pogodowych rośnie sprawdzalność pogody długoterminowej. Obecnie dostępne mamy wiele modeli długoterminowych, a także narzędzia do porównywania i sumowania wiązek różnych modeli pogodowych (patrz Ensemble).

Wszystko to prowadzi do znacznego podniesienia jakości prognoz pogody długoterminowej. Podsumowując, przy obecnym stanie wiedzy i dostępności do zaawansowanych rozwiązań, pogoda na miesiąc jak najbardziej ma sens. Oczywiście, zdarzają się, przypadki, gdy w Polsce pogoda długoterminowa się nie sprawdzi. Jednak prognozowanie pogody jest jedną z tych dziedzin, gdzie zmiennych jest mnóstwo. Na pogodę wpływa tak wiele rzeczy, że prognozy długoterminowe obarczone są pewnym błędem, ale można wykreślać prawdopodobne trendy na podstawie wiązek modelu.

Przykład prognozy wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy. Do 5-6 dni prognoza nie charakteryzuje się dużymi rozbieżnościami, ale wraz z coraz dłuższym okresem czasowym pojawią się coraz większe rozbieżności, których nie sposób uniknąć, co w przypadku tak nieliniowego i chaotycznego systemu, jakim jest atmosfera nie jest niczym nadzwyczajnym.

Pogoda długoterminowa oparta o model GFS, prognoza na 16 dni

Popularne prognozy długoterminowe do krótki okres czasu

Bardzo popularne jest sprawdzanie pogody długoterminowej dla pewnych okresów czasowych. Utarło się, że wyszukujemy pogodę sprawdzamy wpisując w Google zwrot pogoda długoterminowa 5 dni. Często również, jaka będzie pogoda na 16 dni w przód. Wydaje się, że znamy przyczynę, dlaczego 6 dni, a nie tydzień lub dlaczego pogoda na 16 dni, a nie na dwa tygodnie. Sprawdźmy najczęściej wyszukiwane prognozy długoterminowe w połączeniu z okresem czasu.

Pogoda średnioterminowa na 5 dni. Jest to najkrótszy okres czasu, w którym możemy mówić o prognozie długoterminowej. Taka prognoza pogody przygotowywane jest na podstawie modeli krótkoterminowych i średnioterminowych, często lokalnych. Jest to prognoza o największej sprawdzalności, często bliskiej 90%. Nasi redaktorzy przygotowują prognozy pogody długoterminowej w Polsce na 5 przynajmniej dwa razy w tygodniu. Są to obszerne wpisy pogodowe dokładnie analizujące sytuację pogodową w kraju w najbliższych dniach. Poniżej znajdziecie najnowszy wpis z pogodą długoterminową na 5 dni dla Polski.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Powiew zimy. Niskie temperatury. Pojawi się śnieg

Pogoda na 5 dni dla Polski. Jak silny będzie powiew zimy w Polsce?

Mamy początek tygodnia, więc tradycyjnie sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Jeszcze w…

Pogoda długoterminowa na nadchodzący tydzień. Do zwrotu pogoda długoterminowa często dopisywane są daty graniczne danego tygodnia. Jest to prognoza długoterminowa wydawana najczęściej w niedzielę poprzedzającą nowy tydzień pracy. Sprawdzalność takiej prognozy długoterminowej jest nadal wysoka, zwłaszcza w okresie letnim, gdy pogoda jest bardziej przewidywalna. Autor takiej prognozy najczęściej opisuje jaka pogoda panowała będzie w kraju w kolejnych dniach tygodnia. Najczęstszą informacją oczekiwaną w pogodzie długoterminowej na tydzień jest aktualna temperatura oraz opady w każdym kolejnym dniu nadchodzącego tygodnia. Mniejszy priorytet mają pogodowe zjawiska takie jak wiatr, czy ciśnienie atmosferyczne.

Pogoda długoterminowa na dłuższy okres

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Jest to bardzo popularna prognoza pogody. W związku z jej popularnością na przygotowanie takiej prognozy decyduje się wiele portali pogodowych. Oczywiście my, jako ambitni wydawcy regularnie przygotowujemy długoterminową prognozę pogody na 16 dni. Prognoza pogody długoterminowej na 16 dni pisana jest najczęściej już na podstawie wyliczeń modeli średnio i długoterminowych. W naszych prognozach na 16 dni opieramy się często na wyliczanej anomalii temperatury czy opadów, jak i też prognozie wiązek wybranych modeli numerycznych. Poniżej znajdziecie nasz najnowszy wpis z dotyczący pogody długoterminowej na 16 dni dla Polski.

pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje po okresie wyżu niżową pogodę

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie w Polsce, chwyci mróz do -11°C. Jednak potem temperatury wystrzelą powyżej 16°C, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie na moment na nizinach i wyżynach w Polsce,…

Pogoda długoterminowa na 30 dni, zwana również miesięczną pogodą długoterminową. Jest to prognoza pogody na dwukrotnie dłuższy okres synoptyczny. Podobnie do pogody na 16 dni w dużej mierze opieramy się tutaj na prognozach anomalii oraz sumarycznych połączeniach wiązek wielu modeli pogodowych przy użyciu modelu Ensemble. Pogoda długoterminowa na tak długi okres czasu jest raczej przewidywaniem trendu w pogodzie niż faktycznych wartości pogody takich jak temperatura, opady, czy wiatr. Poniżej aktualny wpis z miesięczną prognozą pogody. We wpisie dokładnie opisujemy kolejne aspekty pogody długoterminowej na miesiąc dla Polski.

pogoda długoterminowa na luty 2024 r. według modelu amerykańskiego

Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. Fale zimna w Polsce. Temperatura może spadać poniżej -20°C. Tęgi mróz, okresami śnieżyce i burze śnieżne

Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. Możliwe są silne fale mrozów. Okresami temperatura może spadać…

Pogoda długoterminowa na kolejne pory roku. Jest to bardzo chętnie wyszukiwany w sieci rodzaj pogody długoterminowej. Od lat największą renomę w opracowywaniu prognoz długoterminowych na kolejne pory roku wypracowali sobie amerykańscy specjaliści z portalu AccuWeather.

Pogoda długoterminowa na wiosnę 2021

Amerykanie do swej prognozy na nadchodzące pory roku dołączają charakterystyczną mapę pogodową jak powyżej. Wiele portali pogodowych na Świecie tłumaczy prognozę długoterminową od Amerykanów z AccuWeather na ojczyste języki. Pogoda długoterminowa na okres do kilku miesięcy w przyszłość obarczony jest dużym błędem i wskazuje tylko na możliwe trendy, które nie zawsze się sprawdzają. Z naszych obserwacji wynika, że zadowalający możliwy trend w pogodzie jest do uzyskania do 10-14 dni w przód. Powyżej tego okresu można powiedzieć, że będzie albo cieplej, albo chłodniej.

Metody tworzenia długoterminowych prognoz pogody

Jest to nic innego jak ocena stanu atmosfery w przyszłości na podstawie znajomości warunków początkowych oraz sił działających na powietrze. Numeryczna prognoza pogody oparta jest na rozwiązaniu równań ruchu powietrza za pomocą ich dyskretyzacji i wykorzystaniu do obliczeń maszyn matematycznych.

Początkowy stan atmosfery wyznacza się na podstawie jednoczesnych pomiarów na całym globie ziemskim. Równania ruchu cząstek powietrza wprowadza się zakładając, że powietrze jest płynem. Równań tych nie można rozwiązać w prosty sposób. Kluczowym uproszczeniem, wymagającym jednak zastosowania komputerów, jest założenie, że atmosferę można w przybliżeniu opisać jako wiele dyskretnych elementów, na które oddziaływają rozmaite procesy fizyczne. Komputery wykorzystywane są do obliczeń zmian w czasie temperatury, ciśnienia, wilgotności, prędkości przepływu i innych wielkości opisujących element powietrza. Zmiany tych własności fizycznych powodowane są przez rozmaitego rodzaju procesy, takie jak wymiana ciepła i masy, opad deszczu, ruch nad górami, tarcie powietrza, konwekcję, wpływ promieniowania słonecznego oraz wpływ oddziaływania z innymi cząstkami powietrza. Komputerowe obliczenia dla wszystkich elementów atmosfery dają stan atmosfery w przyszłości, na podstawie którego powstaje prognoza pogody.

W dyskretyzacji równań ruchu powietrza wykorzystuje się metody numeryczne równań różniczkowych cząstkowych – stąd nazwa numeryczna prognoza pogody.

Modele numeryczne w pogodzie długoterminowej

Atmosfera ziemska i procesy w niej zachodzące są niesamowicie skomplikowane. Nie jest możliwe w sposób analityczny rozwiązywać w czasie rzeczywistym równania (skomplikowane nieliniowe całki) opisujące mechanizmy zachodzące w atmosferze i wpływające na pogodę długoterminową. Sytuacja zmieniła się, gdy ogólnie dostępne stały się komputery o dużej mocy obliczeniowej. Dzięki użyciu superkomputerów wykonalne stało się wyliczanie numerycznych prognoz pogody. Jest to nieocenione źródło danych dla prognostów zajmujących się pogodą długoterminową.

Modele o różnej gęstości siatki oraz rozdzielczości pionowej

Modele długoterminowe wyliczają procesy zachodzące w atmosferze dla skończonej liczny punktów. Nazywamy je węzłami siatki i gęstość ich rozmieszczenia opisuje gęstość poziomu modelu numerycznego. Im punkty siatki rozmieszczone są gęściej tym wyższa gęstość modelu numerycznego. W prognozowaniu pogody długoterminowej używamy modeli numerycznych o różnej gęstości siatki. Przykładem takich modeli jest UMPL o siatce 1.5 lub 4 km, jaki prognozuje pogodę do 3,5 i 5 dni. To doskonały przykład modelu numerycznego o różnej gęstości siatki punktów.

Pamiętać należy, że prognozowanie pogody to nie tylko opieranie się na danych z powierzchni Ziemi. Wpływ na pogodę mają również procesy zachodzące w różnych warstwach atmosfery. Niewątpliwie największy wpływ na pogodę mają zjawiska zachodzące w dolnych partiach atmosfery nazywanej często warstwą graniczną. Ilość poziomów wyliczeń modelu i ich rozkład w pionie definiują rozdzielczość modelu numerycznego. Pogoda długoterminowa garściami czerpie z wyliczeń modeli numerycznych na różnych poziomach atmosfery.

Podział modeli dla pogody długoterminowej pod kątem obszaru wyliczeń

Modele numeryczne dzielimy na różne rodzaje pod względem obszaru prognozowania. Przykładowo modele globalne obejmują wyliczeniami cały glob. Mamy również modele regionalne i mezoskalowe. Modele globalne charakteryzują się mniejszą gęstością siatki, co oczywiście wiąże się ze skończoną mocą obliczeniową komputerów. Największą gęstością siatki cechują się modele regionalne i mezoskalowe. W prognozowaniu pogody długoterminowej posiłkujemy się zarówno modelami regionalnymi, jak i globalnymi.

Swego czasu Brytyjska Służba Meteorologiczna opracowała dla regionu Polski i Europy Centralnej model UMPL (Unified Model for Poland Area). Od roku 1997 co 6 godzin na podstawie danych z tego modelu w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) wyliczane są prognozy pogody dla Polski i regionu. Prognoza ta nie dotyczy pogody długoterminowej (zasięg to tylko 48-72godziny w przód). Jest to bardzo skuteczna i cytowana przez wiele źródeł w kraju i za granicą prognoza pogody. Poniżej przykładowe zobrazowanie prognozy pogody oparte na wyliczeniach modelu UMPL. Źródłem poniższej mapy jest strona ICM.

Modele numeryczne wykorzystują obecnie najsilniejsze komputery do opracowywania i wyliczania zmian zachodzących w atmosferze. Jednak żaden model, ani system analityczny nie jest w stanie idealnie rozpoznać i zdiagnozować stanu atmosfery na potrzeby pogody długoterminowej. Bez względu na zwiększanie gęstości siatki i zmniejszanie kroku wyliczenia danych dla modelu, prognozy nigdy nie będą pozbawione błędów. I tu kluczową rolę odgrywa człowiek, jego wiedza i doświadczenie. Mimo potężnej mocy sprzętu komputerowego nadal to człowiek opracowuje i wydaje prognozy pogody dla przeciętnego odbiorcy. Pogoda długoterminowa jest jedną z najtrudniejszych dziedzin w prognozowaniu pogody. Opracowanie długoterminowej prognozy pogody to zawsze godziny analizy modeli numerycznych oraz źródeł danych pogodowych. Prognoza pogody jaką czyta odbiorca końcowym jest tylko ułamkiem pracy, jaką wykonać musi nasz prognosta. Oczywiście nawet największy specjalista nie poradziłby sobie ze stworzeniem prognozy pogody długoterminowej, gdyby nie miał danych do analizy. Poniżej przedstawiamy i opisujemy kilka źródeł danych, które wykorzystujemy do opracowywania prognoz długoterminowych.

Prognoza długoterminowa. Skąd bierzemy do niej dane

W poprzednim akapicie opisaliśmy co to są prognozy numeryczne. Wskazaliśmy również ich użyteczność w prognozowaniu pogody długoterminowej dla Polski i regionu. Dzięki wyliczeniom modeli numerycznych istnieje wiele opracowań wyliczeń modeli, które są bardzo nam przydatne do prognozowanie pogody długoterminowej.

Model ECMWF. Potężne źródło danych do opracowania pogody długoterminowej

Niesamowitym źródłem danych do prognozowania pogody długoterminowej jest ECMWF. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Jest to jedna z największych organizacji pogodowych na Świecie udostępnia dane z zakresu wszystkich najważniejszych parametrów pogody. Na stronie znaleźć można nie tylko miesięczne anomalie temperatur, czy opadów ale również prognozy dotyczące tropików, czy wiązki prognostyczne ensemble. Co ważne, prognozy ECMWF są od pewnego czasu dostępne nieodpłatnie na pewnych ustalonych warunkach. To wielki krok do szerzenia ogólnej wiedzy meteorologicznej. Dla nas ECMWF jest potężnym źródłem danych do opracowywania opisu pogody długoterminowej. Model ECMWF posiada siatkę 13×13 kilometrów, a jego krok czasowy to godzina dla prognoz krótkoterminowych oraz 3 godzinny krok dla pogody średnio i długoterminowej.

Działanie modelu ECMWF jest naszym zdaniem bardzo odpowiednie do opracowywania pogody długoterminowej. W przeciwieństwie do HRES i ENS model skupia się na prognozowaniu zmian warunków pogodowych w kolejnych tygodniach. Algorytm modelu nie popełnia błędu, starając się wyliczyć dokładnie każdy parametr pogody długoterminowej na wiele dni w przód, gdyż to zawsze obarczone jest sporym błędem. Wyniki wyliczeń modelu mają najczęściej postać wyliczeń anomalii w kolejnych tygodniach prognozy. Przypomnijmy, że model ECMWF dostarcza danych aż na 46 dni do przodu. Jest to potężne narzędzie do opracowywania prognoz pogody długoterminowej.

Pogoda długoterminowa, a Climate Reanalyzer

Bardzo często w przygotowywaniu prognozy pogody długoterminowej posiłkujemy się wyliczeniami anomalii różnych zjawisk pogodowych na dłuższy okres czasu w przód. Na stronie Climate Reanalyzer dostępnych jest (odpłatnie) wiele map i analiz dotyczących czynników pogodowych, które pomagają nam przygotowywać prognozy długoterminowe. Mapy na powyższej stronie zawierają dane o temperaturze minimalnej oraz maksymalnej, a także anomalii temperatury. Czym jest anomalia temperatury pokazujemy we wpisie poniżej. Na stronie znajdujemy również informacje na temat wiatru, opadów, czy ciśnienia. Wyliczenia modeli numerycznych pogrupowane są w okresy trzy, pięć i dziesięć dni. Jest to bardzo ważne narzędzie do prognozowania pogody długoterminowej.

Czym jest anomalia temperatury używana w prognozowaniu pogody długoterminowej?

Czym jest anomalia używana tak często w pogodzie długoterminowej? Wydaje się, że najłatwiej zacząć jest od wytłumaczenia samej anomalii. Anomalia oznacza nic innego niż odchylenie od normy. W przypadku pogody długoterminowej mówimy tu o odchyleniu od normy temperatury lub odchyleniu od normy opadów. Norma liczona jest w okresach wieloletnich, a okres taki zwany jest okresem referencyjnym. W nauce o pogodzie i klimacie okres referencyjny trwa najczęściej 30 lat.

Pogoda długoterminowa oparta o anomalie temperatury nad Europą

Powyższa mapa pokazuje anomalię temperatury w Europie jaka występowała 17 lutego 2021 roku. Źródłem mapy są wyliczenia modelu ECMWF HRES, a źródłem map jest strona wxcharts.com. Na mapie widzimy obszary w barwach ciepłych oraz zimnych. Tam gdzie wartości anomalii na mapie są dodatnie, oznacza, że temperatura jest w danym okresie wyższa od normy. Jeśli temperatura jest niższa od normy, wtedy piszemy o anomalii ujemnej. Oczywiście użycie anomalii w artykułach o pogodzie długoterminowej nie ogranicza się do anomalii jednodniowej. Pogoda długoterminowa wykorzystuje raczej anomalie za dłuższych okres czasu, jak tydzień czy miesiąc.

Anomalia opadów. Parametr często używany w prognozowaniu pogody długoterminowej

Czym jest sama anomalia tłumaczyliśmy akapit powyżej. Czas przyjrzeć się parametrowi anomalii opadów i jej zastosowaniu w pogodzie długoterminowej. Prognoza anomalii opadów okazuje się przydatna jeśli chodzi o wydawanie prognoz długoterminowych. Poniżej prezentujemy przykładową mapę anomalii opadów na marzec 2021. Źródłem mapy jest model ECMWF, którego wyliczenia znaleźć można tutaj.

Pogoda długoterminowa i użycie w niej anomalii opadów

Pogoda długoterminowa dla miast z południa i wschodu kraju

Przeanalizowaliśmy o co najczęściej pytają internauci szukając informacji o pogodzie długoterminowej. Okazuje się, że oprócz zapytań o pogodę długoterminową + dana ilość dni, bardzo częste są zapytania w powiązaniu z konkretnym miastem.

Najwięcej użytkowników do wyszukiwarki wpisuje oczywiście frazę pogoda długoterminowa Warszawa. Jest to również najczęściej przygotowywana prognoza długoterminowa dla miast. Jako, że wywodzimy się z Lublina, wielu z naszych użytkowników również pochodzi z naszego regionu. Stąd nie dziwi nas fakt, że zainteresowanie na naszej stronie budzi prognoza długoterminowa Lublin. Przez cały czas na naszym portalu staramy się rzetelnie przygotowywać informacje pogodowe dla regionu, z którym jesteśmy związani. Jest to nie tylko pogoda długoterminowa, lecz również aktualne ostrzeżenia pogodowe dla Lublina i okolic. Bardzo często będąc na burzowych łowach ostrzegamy mieszkańców Lublina i okolic gdzie jest burza. Poniżej jedna z naszych zdobyczy burzowych. Rozległy wał szkwałowy zbliżający się do Lublina.

Pogoda długoterminowa to nie jedyne co robimy. Jesteśmy aktywnymi łowcami burz

Kolejną bardzo często wyszukiwaną prognozą jest pogoda długoterminowa Kraków. Stolica Małopolski jest dużym ośrodkiem miejskim i kulturalnym. Wpływ na wyszukiwanie pogody dla Krakowa ma leżące nieopodal Zakopane. Prognozy długoterminowe dla stolicy Tatr są bardzo popularnym celem poszukiwań. Mówi się, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna. Trend pogody długoterminowej dla gór jest podobny jak dla całej Małopolski.

Pogoda długoterminowa dla zachodniej i północnej Polski

Bardzo dobrze na naszym portalu przyjmuje się Prognoza długoterminowa dla Poznania. Prognoza wydana dla stolicy Wielkopolski przyciąga czytelników z całego, drugiego w Polsce pod względem powierzchni województwa. Bardzo lubimy prognozować pogodę długoterminową dla Poznania i okolic w sezonie letnim. Wielkopolska jest bardzo burzowym regionem, a jak wiecie kochamy burze i zjawiska im towarzyszące. Nie inaczej jest w Dolnym Śląskiem, gdzie najchętniej szukaną pogodą jest oczywiście długoterminowa pogoda Wrocław. Dolny Śląsk jest jednym z najcieplejszych regionów Polski. Przygotowywanie prognoz dla tego regionu jest dla nas prawdziwą frajdą.

Bardzo ważnym grupą odbiorców jeśli chodzi o pogodę długoterminową są miasta położone na północy Polski. Pogoda długoterminowa Gdańsk to prócz Kołobrzegu, Helu, i Szczecina najczęściej wyszukiwane prognozy w okresie letnim. Związane jest to oczywiście z olbrzymim popytem na dobrą pogodę w nadmorskich kurortach i miejscowościach wypełnionych w wakacje turystami.

Pogoda długoterminowa w okresie letnim

Przygotowanie pogody długoterminowej znacznie różni się w zależności od pory roku. W zgodzie z naszą pasją i zainteresowaniami kochamy przygotowywać długoterminową pogodę na lato. To właśnie w sezonie letnim w Polsce pojawiają się burze, to co kochamy najbardziej. Prognozowanie pogody długoterminowej pod kątem burz nie jest proste, jednak wykonalne. Kluczowe zdaje się tutaj oszacowanie położenia ośrodków barycznych nad Europą. W lecie to właśnie niże i fronty atmosferyczne mają największy wpływ na dynamiczną pogodę. Oczywiście, przygotowując prognozy pogody długoterminowej nie możemy zapomnieć o masach powietrza.

Pogoda długoterminowa często opiera się o mapy napływu powietrza

Powyżej przykładowa mapa obrazująca napływ gorącej, zwrotnikowej masy powietrza do Polski. Długotrwały napływ „zwrotnika” do naszego regionu zawsze oznacza w pogodzie długoterminowej upał, a czasem również burze wewnątrzmasowe i frontowe.

Długoterminowa prognoza pogody w okresie zimowym

Dominacja wyżu, a pogoda długoterminowa

Zupełnie inaczej wygląda prognozowanie pogody długoterminowej w okresie zimowym. Tutaj skupiamy się przede wszystkim na sytuacji barycznej w Europie. Ważne jest również to co dzieje się wysoko w atmosferze. Dla pogody długoterminowej w Polsce bardzo ważna jest cyrkulacja strefowa oraz położenie ośrodków wysokiego ciśnienia i wir polarny. Jeśli wyże ze wschodu i północy Europy nie dopuszczają do Polski niżów atlantyckich, mamy najczęściej do czynienia z mrozem i zimową aurą. Często, zwłaszcza w drugiej połowie okresu zimowego, że antycyklon (synonim wyżu) jest tak silny, że blokuje cyrkulację strefową na wiele tygodni. Wtedy pogoda długoterminowa jest przewidywalna. W naszym regionie panuje w takim scenariuszu silny mróz. Nie wyklucza się silnych śnieżyc. Opady śniegu w takiej sytuacji często nadciągają do kraju z południa Europy. Niosą je tak zwane niże śródziemnomorskie, również bardzo ważne w prognozowaniu pogody długoterminowej.

Pogoda długoterminowa często jest prostsza do prognozowania przy blokadzie strefowej powietrza

Powyższa mapa pochodząca z DWD.DE to przykład silnego antycyklonu i blokady cyrkulacji strefowej. Sytuacja taka mocno wpływa na pogodę długoterminową dla Polski i naszego regionu. Przez wiele dni (czasem tygodni) w okresie zimowym tak silny wyż potrafi sterować pogodą w Europie. W związku z takim układem w nasz region spływa arktyczna, bardzo chłodna masa powietrza. Mróz w tym okresie jest często siarczysty, a fala mrozów trwać może przez długi okres.

Cyrkulacja strefowa i jej wpływ na pogodę długoterminową

Sytuacją odwrotną w zimie jest dominacja strefowej cyrkulacji powietrza. W przeciwieństwie do dominacji silnego wyżu, okres strefowej cyrkulacji jest trudniejszy do prognozowania w pogodzie długoterminowej. Sytuacja, gdy w nasz region uderzają kolejne niże atlantyckie jest zawsze bardzo dynamiczna. Ciężko jest z dużą sprawdzalnością pisać w takie sytuacji, że pogoda długoterminowa wyglądała będzie dokładnie tak jak w prognozach.

Pogoda długoterminowa jest mniej przewidywalna przy strefowej cyrkulacji powietrza

Powyższa mapa baryczna przedstawia typową sytuację dla strefowej cyrkulacji atmosfery. Widać, że do Polski zmierzają kolejne fronty atmosferyczne. Związane są one z sunącymi z zachodu na wschód niżami pochodzenia atlantyckiego. Scenariusz taki jest prosty do prognozowania pogody długoterminowej na kilka, kilkanaście dni w przód. Natomiast napisanie prognozy na 16-30 dni przy strefowej cyrkulacji powietrza jest wyzwaniem dużo trudniejszym.

Meteorologia jest potężną dziedziną wiedzy. Portal pogodowy prowadzimy od blisko dziesięciu lat. Z każdym rokiem poszerzaliśmy wiedzę zarówno z meteorologii, jak i wiedzę ogólną o pogodzie i zjawiskach pogodowych. Duże doświadczenie pozwala nam przygotowywać dla naszych Czytelników nie tylko codzienne informacje pogodowe. Specjalizujemy się w przygotowywaniu prognoz pogody długoterminowej. Na naszym portalu regularnie pojawiają się pogoda średnioterminowa na 5 dni. Dokładamy wszelkich starań by w cyklu tygodniowym dostarczać czytelnikom wpis o pogodzie długoterminowej na 16 dni. Jeśli tylko wyżej wymienione źródła zaktualizują dane o stanie atmosfery analizujemy pogodę długoterminową na dany miesiąc. Staramy się opracowywać sporo wpisów w dziedzinie pogody długoterminowej. To dla nas największe wyzwanie, ale i satysfakcja, gdy pogoda długoterminowa potwierdzi się w naszych prognozach.

Długoterminowa prognoza pogody – przydatna np. w planowaniu urlopu

Kiedy warto sprawdzać długoterminową prognozę pogody? Informacje na temat przewidywanych warunków atmosferycznych w nadchodzących tygodniach czy miesiącach powinny brać pod uwagę m.in. osoby, które planują różne wyjazdy urlopowe. O ile można mieć pewność, że lipiec i sierpień są najlepszymi miesiącami na podróże i wypoczynek, o tyle to, czy za 2 albo 3 tygodnie odczuwalna temperatura będzie rzeczywiście zgodna z oczekiwaniami, a zachmurzenie pozostanie umiarkowane lub niewielkie, zdecydowanie warto sprawdzić. Na tej podstawie można podjąć decyzję o rezerwacji urlopu we właściwym terminie, który pozwala mieć nadzieję na dobre warunki meteorologiczne do zwiedzania, spacerowania, pływania, jazdy na rowerze i innych aktywności planowanych w trakcie urlopu.

Długoterminowa prognoza pogody – niezbędna przewoźnikom

Na długoterminową prognozę pogody powinni zwracać uwagę także przewoźnicy. Firmy transportowe i spedycyjne, które odpowiadają za dostarczanie towaru i organizację całego procesu związanego z tym zadaniem, uwzględniają w swoim analizach i planach nadchodzącą aurę. Jeżeli zapowiadane warunki atmosferyczne będą, stanowić przeszkodzę w realizacji zlecenia, przedsiębiorstwa przewozowe mogą ustalić nowy termin z odpowiednim wyprzedzeniem i w porozumieniu z klientem lub wykorzystać dodatkowe zabezpieczania dla transportowanego towaru. W naszym serwisie można sprawdzić szczegółowe, długoterminowe prognozy pogody obejmujące m.in. rzeczywiste i odczuwalne temperatury, stan zachmurzenia (np. niskie, umiarkowane, wysokie) czy opady atmosferyczne. Zapraszamy do korzystania z naszej strony!

Kiedy i dlaczego warto śledzić prognozę pogody?

Wybierając się na wycieczkę w góry czy do lasu, trzeba odpowiednio się ubrać. Odzież powinna być dostosowana do rodzaju aktywności oraz warunków atmosferycznych. Można je sprawdzić w serwisach meteo. Wiedza na ten temat jest szczególnie przydatna osobom, które wybierają się na górską eskapadę. Nawet jeśli szlak wiedzie szczytami, które nie przekraczają 1600 m n.p.m., ważna jest znajomość bieżących odczytów ze stacji meteo. Dlatego przed wyjściem w teren należy sprawdzić, jaka jest aktualna prognoza pogody. Jeśli wszystko wskazuje na to, że będą opady deszczu, to warto założyć nieprzemakalną kurtkę z kapturem. W przypadku ryzyka pojawienia się silnego wiatru warto pozostać w domu lub schronisku. Nie zaleca się także wędrówek po lesie w trakcie wichury.

Krótko i długoterminowa prognoza dostarcza danych o:

  • wysokości temperatury,
  • wielkości opadów deszczu lub śniegu,
  • ciśnieniu powietrza,
  • sile i kierunku wiatru.

Planując urlop pod namiotem, powinno się monitorować długoterminową prognozę pogody. Dzięki takiej zapobiegliwości można ustalić, czy na biwak pojechać w tym czy w przyszłym tygodniu. Podobnie określa się bezpieczeństwo na wodzie na czas kilkudniowego rejsu żaglówką, np. po mazurskich jeziorach i kanałach. Wówczas istnieje realna szansa uniknięcia sytuacji, w której łódź będzie na środku akwenu, gdy wystąpią silne opady deszczu. Informacje o pogodzie są dostępne w zarówno w krótko-, średnio- jak i długoterminowej prognozie online. Z nią można spokojnie wyjechać na wymarzony wypoczynek czy w podróż po Polsce.

Wpływ wiatru zachodniego na pogodę w Polsce

Nasz kraj leży w strefie klimatu umiarkowanego, na który wpływ ma przede wszystkim położenie nad Morzem Bałtyckim. Dzięki takiej lokalizacji w strefie pasa przybrzeżnego mamy np. cieplejsze zimy. Dodatkowo patrząc na prognozę pogody, należy pamiętać, że w całej Polsce przeważa zachodni kierunek wiatru. Jest on wyraźnie odczuwalny w okresie letnim tj. od lipca do września i związany jest z układem ośrodków barycznych takich jak:

  • Wyż Azorski, który przynosi ciepłe masy powietrza, a na niebie nie ma chmur.
  • Niż Islandzki sprawia, że zaczyna pojawiać się wilgotne powietrze. Towarzyszą mu silne podmuchy i zachmurzenie umiarkowane do dużego.

Na podstawie kierunku, z którego wieje określana jest prognoza pogody. Kiedy latem jest duże zachmurzenie i pada w całej Polsce to najczęściej mamy do czynienia z zachodnim wiatrem. Natomiast zimą powoduje on znaczne ocieplenie.

Zimowa prognoza pogody na terenie Polski

Za to, że zimą termometry wskazują temperaturę poniżej zera, odpowiada Wyż Wschodnioazjatycki. Słusznie kojarzony jest z mroźną pogodą i wschodnim kierunkiem wiatru, który wieje w całej Polsce. Masy powietrza przemieszczają się wówczas w stronę niżu atmosferycznego. Mechanizm ten zmierza do wyrównania ciśnienia nad ośrodkami układu barycznego. W tym czasie nad krajem występuje prawie całkowity brak zachmurzenia.

Długoterminowe prognozy dostarczają cennych informacji o:

  • temperaturze,
  • ciśnieniu,
  • opadach deszczu i śniegu.

Jeśli na mapie widoczne jest zachmurzenie umiarkowane, to spodziewane jest ocieplenie. Gwałtowna zmiana ciśnienia może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia u meteopatów. Mogą wystąpić np.:

  • bóle głowy i ataki migreny,
  • senność i apatia,
  • osłabienie koncentracji.

W zimowych miesiącach pojawia się w całej Polsce powietrze znad Oceanu Arktycznego. Jest ono zazwyczaj bardzo mroźne i określane jest mianem „przeszywającego”. Podobnie jak w przypadku Wyżu Wschodnioazjatyckiego niebo jest bezchmurne i słoneczne. Północny kierunek wiatru zwiastuje także nadejście wiosny i jesieni. Wówczas możemy zaobserwować umiarkowane poranne przymrozki.
Jak widać, długoterminowa prognoza pogody jest prawdziwą pomocą. Ułatwia wybór terminu urlopu, zasiewu czy zbioru płodów rolnych.