Pogoda na Majówkę 2024. Potężne zaskoczenie. Mamy najnowsze wieści pogodowe na weekend majowy

Wszyscy z niepokojem zerkamy w okna widząc niskie temperatury, a lokalnie również opady śniegu. Sam zastanawiam się, jaka czeka nas pogoda na Majówkę. Stąd między innymi poniższy wpis, ponieważ wiem, że i Was to niepokoi. Spójrzmy więc, tym bardziej że obecne wyliczenia modeli pogodowych na weekend majowy są bardzo pozytywne.

Słaba pogoda jeszcze przez tydzień w Polsce

Gdy przygotowuję dla Was poniższą prognozę jest sobota 5.30 rano. Za oknem pada deszcz, a temperatura to 2 stopnie Celsjusza. Przyznam, że nie jest to pogoda, jakiej oczekuję po 20 dniu kwietnia. Niestety, z taką aurą przyjdzie nam się zmagać przez jeszcze parę dni.

Pogoda na majówkę przyniesie zmiany. Jeszcze kilka dni słabej aury
Pogoda na majówkę poprawi się. Jednak przed nami jeszcze kilka dni gorszej aury

Powyżej sytuacja synoptyczna na poniedziałek 22 kwietnia. Widzimy, że wyż nadal zalega na zachód od Europy. Przez regiony wschodnie wędrował będzie kolejny niż psując pogodę w naszym regionie. Wypisz, wymaluj scenariusz pasujący równie dobrze do sytuacji jaka panuje w Europie w weekend. Dlatego też chłodne masy powietrza zostaną z nami jeszcze przez parę dni. Pogoda na Majówkę zmieni się, pozytywnie. Jednak do tego czasu musimy jeszcze kilka dni pomęczyć się w chłodniejszych masach powietrza.

Najbliższe noce przyniosą mróz w kraju. Pogoda na Majówkę przyniesie zmiany
Mróz podczas najbliższych nocy w Polsce

Jeszcze do połowy tygodnia czekają nas bardzo chłodne noce. Przymrozki pojawią się praktycznie w całym kraju. Powyżej mapa z prognozą temperatury na noc z poniedziałku na wtorek. Widzimy, że lokalnie, na terenach podgórskich temperatury spaść mogą nawet w okolice -6 stopni Celsjusza. To bardzo niskie temperatury jak na ostatnią dekadę kwietnia. Cały czas martwię się, że taka pogoda przyniesie szkody w rolnictwie i sadownictwie.

Pogoda na Majówkę bardzo nas zaskoczy

W zasadzie to nie powinno nas zaskakiwać, ponieważ aura właściwie po prostu wróci na właściwe tory. Od końcówki przyszłego tygodnia nadejdzie ocieplenie. Zerknijmy na animację prognoz temperatury.

Pogoda na majówkę 2024. Prognoza temperatury

Widzimy, że jeszcze środa i czwartek przyniosą nam temperatury w dzień w okolicach 10-12 stopni Celsjusza. Szczęśliwie nocami odpuszczą już mróz i przymrozki. Jednak naszym głównym tematem wpisu jest pogoda na majówkę, dlatego przewińmy powyższą animację w czasie i przejdźmy do środy 1 maja. Poniżej prognoza temperatury na wspomniany dzień. Widać tu już nadchodzące ocieplenie.

Pogoda na Majówkę. Wysokie temperatury 1 maja
Pogoda na Majówkę. Ciepły 1 maja 2024

Środa 1 maja będzie pierwszym od dość dawna dniem, gdy temperatury w Polsce znów wzrosną w okolice 20 stopni Celsjusza. To dopiero początek, ponieważ pogoda na Majówkę przyniesie nam dużo ciepła. Wysokie temperatury panowały będą 2 maja. Według obecnych wyliczeń modeli w majówkowy czwartek na południu kraju spodziewamy się nawet 26 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej na północy, jednak i tutaj temperatury zrobią się zdecydowanie wiosenne. Zaskakujące są prognozy temperatury na 3 maja.

Pogoda na Majówkę przyniesie upał w Polsce?
Zaskakujące prognozy na 3 maja dla Polski. Pogoda na Majówkę przyniesie upał w Polsce?

Jeśli obecne prognozy sprawdzą się, to pogoda w weekend majowy może przynieść nam upał. Na powyższej mapie widzimy, że na południu kraju w piątek 3 maja temperatury mogą dotrzeć w okolice 30 stopni Celsjusza. Sobota i niedziela aż tak wysokich temperatur według obecnych prognoz nam nie przyniosą. Jednak do końca weekendu majowego o temperatury nie mamy się raczej co martwić. W kraju zrobi się ciepło lub wręcz bardzo ciepło. Przynajmniej według obecnych prognoz, a ja trzymam kciuki, aby te sprawdziły się, ponieważ pamiętajmy, zostało jeszcze 10 dni. Prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze korektom.

Pogoda na Majówkę. Opady, czy dużo słońca ?

Z prognozy dowiedzieliśmy się do tej pory, że do końcówki przyszłego tygodnia raczej nie mamy co liczyć na ocieplenie. Z dobrych wieści dowiedzieliśmy się, że Pogoda na Majówkę prawdopodobnie przyniesie silne ocieplenie. Możliwy jest nawet upał. Sprawdźmy teraz jak wygląda sprawa opadów. Czy wraz z ociepleniem powróci zachodnia, strefowa cyrkulacja powietrza. Czy może czeka nas słoneczna, wyżowa pogoda.

Środek tygodnia przyniesie nam silne opady deszczu
Silne opady deszczu w środku tygodnia

Zanim jednak sprawdzimy, czy pogoda na Majówkę przyniesie nam opady, na mapach muszę zatrzymać się w połowie przyszłego tygodnia. Wszystko wskazuje na to, że w okolicach środy do kraju z południa przywędruje aktywny, bardzo zasobny w wilgoć niż. Przyniesie on mnóstwo opadów. Przede wszystkim będą to opady deszczu. Jednak w górach i na obszarach podgórskich padał będzie śnieg. W ostatnie dni kwietnia w nasz region powróci zachodnia cyrkulacja powietrza. Wraz z ociepleniem do kraju dotrą ciepłe fronty atmosferyczne. Nadal spodziewać możemy się opadów. Jednak nie będą to już opady śniegu, a wyłącznie deszczu. Sprawdźmy teraz pogodę na Majówkę.

Pogoda na majówkę przyniesie trochę opadów, a trochę słońca
Pogoda na Majówkę. Zmienna aura w Polsce

Obecne wyliczenia modeli pogodowych wskazują, że nadal pozostaniemy pod wpływem zachodniej, strefowej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że pogoda na Majówkę przyniesie nam przemiennie chwile ze słońcem i opady deszczu. Jak wspomniałem, do weekendu majowego pozostaje 10 dni, więc trudno mi określić na ten moment, w który dzień Majówki padał będzie deszcz, a w który świeciło będzie słońce. Jednak najważniejsze na ten moment jest dla mnie, że trend pogodowy jest taki, że idzie lato. To, co dzieje się obecnie za oknami (sobota, poranek) jest na dłuższą metę nie do przyjęcia. Trzymam kciuki, by taka pogoda jak najszybciej odsunęła się od Polski (niestety jeszcze tydzień). Oby do weekendu majowego. Zrobi się cieplej. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z napisaną przeze mnie książką pod tytułem „Pamiętniki łowcy burz”. Szczegóły na tej stronie.