Mróz znów wyrządzi duże szkody w Polsce. Nawet -10°C. Apogeum chłodu przed nami. Będą opady śniegu, krupy i kolejne burze

Mróz i przymrozki szybko nie odpuszczą. Rychłego ocieplenia nie przewidujemy. Od drugiej połowy kwietnia nastały bardzo niskie temperatury w Polsce.

Mróz i przymrozki dadzą się we znaki

Już przez 5 dni znajdujemy się w strumieniu znacznie chłodniejszych mas powietrza docierających do nas z północy Starego Kontynentu. Nie brakuje opadów przelotnych, ale też i lokalnych burz. Dla przykładu ubiegłej doby największa koncentracja lokalnych burz obserwowana była w centrum, wschodzie i miejscami na północy kraju. W sobotę lokalne zjawiska burzowe możliwe są na południu, centrum i wschodzie oraz północnym wschodzie, szczególnie w drugiej części dnia.

Wygląda na to, że szczyt ochłodzenia przypadnie na pierwsze dni trzeciej dekady kwietnia. Większe ocieplenie jest możliwe dopiero na przełomie kwietnia i maja w Polsce. Koniec mijającego tygodnia i początek przyszłego przyniesie apogeum chłodu spowodowane spływem mocno wychłodzonych mas powietrza pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 30 godzin na obszarze Polski

burze nad Polską
burze w kraju – kwiecień 2024 r.

Niewykluczone, że w czasie kulminacyjnej fazy ochłodzenia odnotowana zostanie temperatura przy gruncie na poziomie -9°C/-1°C. Natomiast mróz występować ma także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g, gdzie możliwe są spadki temperatury w okolice -6/-1°C. Co ciekawe w górach mróz może być ponownie dwucyfrowy.

Prognozowana temperatura powietrza na 21 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w kraju
Mróz w nocy z 20/21 kwietnia 2024 r.

Prognozowana temperatura powietrza przy gruncie, 21 kwietnia 2024 r. w godzinach porannych według modelu SWISS-HD dla Polski

mróz na obszarze Polski
Mróz w wielu regionach Polski

Mróz wyrządzi duże szkody

Zapowiadane ochłodzenie od kilku tygodni stało się faktem w drugiej połowie kwietnia 2024 r., przynoszą bardzo niskie temperatury w ciągu dnia i powszechne przymrozki przy gruncie oraz na standardowej wysokości pomiarowej w porze nocnej i porannej. Szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Minione miesiące przynosiły na ogół temperatury powyżej normy wieloletniej, co przyspieszyło wegetacje roślin o ponad 3-4 tygodnie względem lat ubiegłych. Przymrozki o tej porze roku stanowią istotne zagrożenie w czasie rozwijającej się wegetacji roślin.

Wyliczana temperatura przy gruncie na 22 kwietnia 2024 r. w godzinach porannych według modelu ECMWF

mróz w Polsce
Mróz w kraju 21/22 kwietnia 2024 r. w Polsce

Prognozowana temperatura powietrza na 22 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz na obszarze Polski
Mróz w nocy z 21/22 kwietnia 2024 r. w Polsce

Mróz i przymrozki w kraju przez kolejne noce i poranki. W górach całodobowy

Najchłodniejszymi regionami w czasie minionych nocy okazały się rejony centralnej części Polski, gdzie w poletku meteorologicznym na stacji PSHM Łódź-Lublinek odnotowano -6°C. Na pozostałym obszarze w zależności od ukształtowania terenu, zalegania zachmurzenia i prędkości wiatru notowano przy gruncie na ogół -4°C/-1°C. Ujemne temperatury zaobserwowano nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g. To bardzo trudny okres dla rolników, sadowników i ogrodników, gdyż trwające przez wiele godzin przymrozki mogą wyrządzić duże szkody. Za kilka tygodni możemy odczuć wpływ niskich temperatur, co przełożyć się może na ceny owoców i warzyw. Poważnie poszkodowane mogą zostać truskawki, wiśnie i czereśnie, a nawet i borówki. Wielu sadowników i rolników próbuje zabezpieczać rośliny przed wpływem ujemnych temperatur, ale ich skuteczność nie zawsze okazuje się wysoka.

Zobacz też: Pogoda na Majówkę 2024. Potężne zaskoczenie. 

Prognozowany potencjał do występowania mrozu 23 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

silne ochłodzenie w kraju i mróz
Mróz w Polsce będzie powodował szkody na początku tygodnia. Apogeum ochłodzenia przed nami

Silne przymrozki w Polsce

Ujemne temperatury w porze nocnej i porannej o tej porze roku nie są zjawiskiem nadzwyczajnym i zdarzają się co roku. Szczyt ochłodzenia widać w prognozach na okres od 21.04.2024 r. do 23.04.2024 r. w Polsce. Ośrodek niżowy przemieszczający się w kierunku Rosji będzie zaciągał coraz chłodniejszy strumień powietrza arktycznego morskiego z północy i północnego wschodu. Najbliższa noc przyniesie ujemne wartości na termometrach w porze nocnej na zachodzie i północy naszego kraju, ale miejscami w obszarach rozpogodzeń i dłuższych przejaśnień pojawią się na przeważającym obszarze Polski, powodując straty w sadach, polach i ogrodach. Dodatkowo formować mogą się mgły marznące i osadzające szadź w porze nocnej w kolejnych dniach.

Przymrozki w kraju i mróz. Będą duże szkody w Polsce

Prognozowana temperatura przy gruncie na 23 kwietnia 2024 r. w godzinach porannych we wtorek według modelu SWISS-MRF

przymrozki w kraju
Przymrozki w kraju będą silne i spowodują szkody. W górach mróz dwucyfrowy na szczytach

Najnowsze predykcje modeli numerycznych zakładają, że nieco cieplej zacznie robić się w okolicach 25-27 kwietnia 2024 r., gdy to zmniejszy się obszar występowanie ujemnych temperatur. Znacznie cieplej zrobi się najprawdopodobniej w okolicach 26-29 kwietnia 2024 r., gdy z termicznego przedwiośnia powrócimy do termicznej wiosny z mniejszym ryzykiem nocnych i porannych przymrozków. Na termometrach wówczas zobaczymy około 15-18°C w ciągu dnia.