Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz, przymrozki i załamanie pogody. Jednak jest światełko w tunelu

Dziwny to będzie tydzień w pogodzie. Pogoda na 5 dni przyniesie nam przymrozki i mróz w kraju, by tydzień kończył się przyjemnymi, wiosennymi temperaturami. Czekają nas zarówno dni ze słońcem, jak i silne załamanie pogody z ulewami i opadami śniegu. Będzie się działo. Zapraszam więc na prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie prognozy sprawdźmy co działo będzie się w regionie pod względem sytuacji barycznej. Weekend upłynął pod wpływem niżu ze wschodu, który psuł pogodę we wschodniej połowie kraju. Od poniedziałku zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu z zachodu kontynentu.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w poniedziałek
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początku tygodnia

Niż, który psuł nam aurę w weekend jest już na wschodzie Skandynawii. Pogoda w kraju zacznie się poprawiać. Nie oznacza to wcale, że pogoda na 5 dni przyniesie nam spokój. Co to to nie. O załamaniu pogody, które nadejdzie do nas w środku tygodnia pisał będę za moment. Teraz spójrzmy jeszcze, czym to załamanie pogody będzie spowodowane. Poniżej mapa synoptyczna na środę 24 kwietnia dla Europy.

Pogoda na 5 dni. Niż załamie pogodę w środku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Niż z południa załamie pogodę w środku tygodnia

Widzimy tu, że z południa Europy dotrze do nas bardzo rozległy, aktywny niż baryczny. Jest to zasobny w wilgoć ośrodek, który przyniesie w nasz region mnóstwo opadów. W wielu regionach padać będzie naprawdę intensywnie. Zobaczmy szczegóły.

Pogoda na 5 dni. Załamanie pogody w kraju i regionie

W poniedziałek nad krajem raczej pogodnie. Opady mogą pojawiać się przede wszystkim na południu kraju, jednak nie powinny być intensywne. Niestety, przerwa od opadów nie potrwa długo. Już w środę, z południa dotrze do nas aktywny, bardzo wydajny opadowo niż. Zresztą, spójrzmy na animację prognoz opadów.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów dla Polski

Pogodnie w Polsce będzie również we wtorek. To skutek wpływającego na pogodę w naszym kraju wyżu. Jednak nie może być tak, że w kraju pogoda na 5 dni przyniesie spokój i ładną aurę. W środę w regionie nastąpi prawdziwe pogodowe trzęsienie ziemi. Z południa do kraju dotrze aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Niż przyniesie załamanie pogody, które w Polsce będzie bardzo silne. Opady wkroczą nad dzielnice południowe w nocy z wtorku na środę. Na południowym wschodzie będą to opady deszczu. W regionie Śląska, Opolszczyzny, czy Dolnego Śląska prawdopodobnie będą to opady śniegu.

Pogoda na 5 dni. Załamanie pogody w środę nad Polską
Pogoda na 5 dni. Załamanie pogody w środę nad Polską

Do południa strefa opadów obejmie już praktycznie cały kraj. Opady deszczu (na północnym zachodzie również śniegu) najpóźniej dotrą do regionów północnych Polski. Jednak i tutaj załamanie pogody dotrze w postaci intensywnych opadów w czwartek. Deszcz, już w postaci przelotnej padał będzie również w piątek w kraju. Weekend przyniesie ocieplenie, ale prawdopodobnie w kraju wystąpią burze. Widzimy więc, że pogoda na 5 dni przyniesie mnóstwo dynamiki, a chwile ze słońcem, z jakimi rozpoczynamy tydzień nie potrwają długo. Przeczytaj również: Upał w maju w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy pogody

Niskie temperatury przez większą część tygodnia

Poprzednią część wpisu zakończyłem pozytywną wieścią o ociepleniu. Zobaczmy zatem co czeka nas w pogodzie w temacie temperatur powietrza, ponieważ na tym gruncie pogoda na 5 dni również zapowiada się dość ciekawie i zróżnicowanie.

Niskie temperatury w tygodniu w Polsce
Niskie temperatury na początek tygodnia w Polsce

Początek tygodnia przyniesie nam kontynuację bardziej zimowej niż wiosennej aury. Nocami czekają nas przymrozki. W dzień wartości temperatury nie będą przekraczać 6-8 stopni Celsjusza. Przymrozki zostaną z nami praktycznie do końca tygodnia. Jednak już w okolicach, czwartku, piątku temperatury w dzień zaczną w Polsce nieznacznie rosnąć. Już w przyszły weekend termometry w w wielu regionach Polski wskazywały będą nawet 15-17 stopni Celsjusza. Tydzień zakończymy z ociepleniem. Może nie jakimś potężnym, upałów na ten moment się nie spodziewamy. Jednak temperatury poczynając od przyszłego weekendu zaczną przypominać bardziej wiosenne niż zimowe.