Upał w maju w Polsce. Nawet 28-29 stopni w prognozach pogody. Kiedy uderzenie lata w regionie?

Czekam na lato i upał, a obecny czas w pogodzie daje mi się mocno we znaki. Za oknem jest szaro i zimno. Taka pogoda nie nastraja mnie pozytywnie, pomimo raczej optymistycznego podejścia do życia. W dzisiejszej prognozie pogody postaram się jednak przynieść nieco uśmiechu i pozytywnych wiadomości. Nadchodzi poprawa pogody. Widać również nadejście lata w prognozach.

Jest szansa na upał, jednak jeszcze chwila

Zanim jednak o silnym ociepleniu, jakie przed nami spójrzmy, co czeka nas w pogodzie i na termometrach w nadchodzącym tygodniu. Tutaj jeszcze nie mam dla Was dobrych wieści, jednak jest światełko w tunelu.

Chłód w regionie w tym tygodniu. Później możliwy nawet upał
Zanim upał, chłód w regionie

Powyżej mapa rozkładu mas powietrza dla Europy na noc z poniedziałku na wtorek. Widzimy tu, że upał na ten moment panuje daleko na południowych krańcach tej mapy, czyli w Afryce i w części Turcji. Zdaje sobie sprawę, że mało kogo to interesuje, dlatego wracam w regiony bliżej nas. Niestety w naszym regionie rozpoczynający się tydzień nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Temperatury jeszcze tydzień będą niskie w kraju i w regionie. Co prawda w okolicach wtorku dostaniemy się pod wpływ wyżu i pojawią się chwile ze słońcem, ale już w środę znów nadciągnie niż z południa przynosząc silne pogorszenie aury.

Pogorszenie pogody w środku tygodnia w Polsce
Niż z południa przyniesie pogorszenie pogody w Polsce

W środku tygodnia spodziewamy się znów mnóstwa opadów, jednak idźmy dalej, ponieważ wpis ma być z założenia raczej pozytywny. Przeczytaj również: Pogoda na Majówkę 2024. Świetne wieści pogodowe dla Polski

Ocieplenie i wyższe temperatury w Polsce od przyszłego weekendu

Aby mówić nieco bardziej optymistycznie o pogodzie w Polsce, musimy przeskoczyć w prognozach do przyszłego weekendu. W tym czasie sytuacja baryczna w Europie zacznie się zmieniać. Potężny wyż z zachodu Europy nieco odpuści otwierając nad kontynent drogę dla niżów atlantyckich z zachodu. Wraz ze zmianą cyrkulacji na zachodnią, w nasz region napływać zaczną nieco cieplejsze masy powietrza. Dobrze widać będzie to na animacji map temperatury dla Europy.

Czy upał w Polsce jest możliwy w najbliższym czasie?

Widzimy, że w weekend w Polsce zrobi się już cieplej. W większości regionów kraju temperatury przekroczą 15 stopni. W wielu regionach ujrzymy już w okolicach 20 stopni. Wiem, że to jeszcze nie jest obiecywany upał, jednak po ostatnich dniach i nocach z przymrozkami dwadzieścia stopni Celsjusza biorę w ciemno. Ciepłe masy powietrza zostaną z nami przez cały okres na przełomie kwietnia i maja. W ostatni dzień miesiąca w wielu regionach Europy zrobi się naprawdę ciepło.

Upał w Europie pojawi się na koniec kwietnia
Ciepły ostatni dzień kwietnia. W Europie możliwy już upał

Powyżej prognoza temperatury dla naszego regionu na 30 kwietnia 2024. Widzimy, że w końcu w regionie zrobi się naprawdę ciepło. Na południu Bałkanów, w Grecji, czy w Turcji pojawi się upał. Jak będzie w Polsce? Sprawdzamy.

Upał w Polsce w maju? Modele pogodowe jeszcze nie mają pewności

Trochę mnie wkurzyły modele pogodowe ze swoimi wyliczeniami. Pomysł na ten wpis powstał w sobotę wieczorem, gdy jak co dzień przeglądałem mapy pogodowe przygotowując się do pracy. Mapy temperatury na weekend majowy pokazywały 28-29 stopni Celsjusza, co oznaczało, że lokalnie w Polsce mógł pojawić się upał.

Upał w Polsce według wczorajszych wyliczeń
Upał w Polsce w Majówkę według jeszcze wczorajszych wyliczeń

Rozpocząłem przygotowanie wpisu, a tu kolejna aktualizacja modeli przyniosła już zmiany w prognozach temperatury i w Majówkę aż tak ciepło niby już nie będzie. Napisałem „niby” ponieważ wkurzyłem się na model i jego niestabilne wyliczenia. Ja naprawdę chcę przekazać Wam pozytywne wieści pogodowe na koniec weekendu, byście pełni dobrej energii podjęli kolejny tydzień pracy, czy codziennych obowiązków. A tu model wycina mi taki numer, że pokazuje ochłodzenie. Jednak wciąż jestem dobrej myśli. Wydaje mi się, że to chwilowe odstępstwo modelu GFS, ponieważ wysokie temperatury w Majówkę, a nawet upał na początku maja w kraju model widział przez wiele aktualizacji. Jednak by była jasność. Wciąż widać znaczną poprawę pogody i temperatury na koniec kwietnia i na początku maja. Będzie dobrze. Niech niskie temperatury i zimowe opady, jakie przecież pojawiły się w weekend w kraju odejdą na dobre.