Fala upałów może być gorsza niż 19 lat temu. Wtedy w skutek upału zmarło 70 tysięcy Europejczyków

Codziennie dochodzą nas nowe doniesienia od fali upałów, która rozpoczyna się właśnie w Europie. Meteorolodzy z wszystkich zakątków Europy z zaniepokojeniem obserwują kolejne aktualizacje prognoz pogodowych. Wiele wskazuje na to, że fala upałów w Europie może być gorsza niż 19 lat temu, kiedy to w 2003 kontynent na wiele tygodni nawiedził afrykański żar.

Fala upałów w Europie w roku 2003 była dramatyczna w skutkach

To było pamiętne lato. W roku 2003 Europę nawiedziła rekordowa i śmiertelna fala upałów. W wielu krajach padły rekordy temperatury maksymalnej. Naukowcy szacują, że w skutek wysokich temperatur śmierć w Europie poniosło wtedy ponad 70 tysięcy ludzi.

Fala upałów w Europie w roku 2003 przyniosła śmierć 70 tysięcy ludzi

Pamiętnego roku najgorzej było na Półwyspie Iberyjskim i we Francji, gdzie temperatury sięgały 45 stopni Celsjusza. W samej Francji w skutek wysokich temperatury śmierć poniosło 15 tysięcy osób. W większości były to osoby starsze i schorowane, których organizmy nie sprostały trudnym warunkom pogodowym jakie niosą ekstremalnie wysokie temperatury. Fala upałów zebrała śmiertelne żniwo również w Portugalii, gdzie tamtego lata śmierć poniosło ponad 2000 ludzi. W 2003 roku ustanowiony został historyczny rekord temperatury maksymalnej w Portugalii. Na przełomie lipca i sierpnia słupki rtęci w portugalskiej Amarlei wskazywały 47.3 stopni Celsjusza. Najwięcej ofiar śmiertelnych fala upałów zebrała we Włoszech, gdzie według szacunków z wysokich temperatur zmarło ponad 15 tysięcy mieszkańców. To był dramatyczny rok, najgorszy w nowożytnej historii świata jeśli chodzi o śmiertelne skutki pogody w Europie.

Czy obecna fala upałów będzie równie groźna?

Obecnie rozpoczynający się okres z ekstremalnie wysokimi temperaturami na południu i zachodzie Europy nie skończy się szybko według Michała Marosza – kierownika gdyńskiego Zakładu Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widnieje wiele analogii w sytuacji synoptycznej pomiędzy rozpoczynającym się okresem, a śmiertelnym latem w roku 2003. Za wcześnie jest jednak, by stwierdzać, że obecna fala upałów może być tak dramatyczna w skutkach jak wspominany rok 2003.

Fala upałów będzie trwała długo na zachodzie i południu Europy

Powyżej prognoza temperatury na początek przyszłego tygodnia dla Europy. Widać, ze upał na południu i zachodzie kontynentu będzie nadal piekielny. I dokładnie takie same mapy widzimy po wyświetleniu prognoz na kolejne kilkanaście dni dla Starego Kontynentu. Upał w Portugalii, czy Hiszpanii od wielu dni przekracza 40 stopni. Kilkadziesiąt godzin temu w Portugalii zanotowano ponad 47 stopni Celsjusza. Pisałem o tym między innymi we wczorajszym wpisie o silnych pożarach i rekordach temperatury w Europie. Do połowy lipca śmierć w skutek wysokich temperatur poniosło w Hiszpanii już kilkadziesiąt osób, a to był dopiero początek fali morderczego gorąca jakie zaczęło wlewać się na nasz kontynent od południa. Wiele wskazuje na to, że najbliższe tygodnie przyniosą nam kolejne dramatyczne doniesienia związane z falą upałów na kontynencie.

Szczęśliwie pogoda nie będzie tak groźna w najbliższym czasie w Polsce

Jeszcze niedawno ja również z wielką obawą sprawdzałem wskazania modeli numerycznych na przełom drugiej i trzeciej dekady lipca. Prognozowane przez modele temperatury przyprawiały o bol głowy i wiele wskazywało na to, ze rekord temperatury maksymalnej w kraju jest zagrożony. Jednak obecne wyliczenia modeli uspokajają. Wiele wskazuje na to, że fala upałów w kraju pojawi się na kilka dni, ale dotyczyć będzie województw zachodnich. Dodatkowo upał nie będzie tak potężny jak we wcześniejszych wyliczeniach, czy trwający obecnie na zachodzie kontynentu.

Upał w  Polsce nie będzie tak groźny jak jeszcze niedawno widziały to prognozy

Upał w Polsce pojawi się od wtorku. Na zachodzie kraju słupki rtęci wskazywały będą tego dnia do 33 stopnie Celsjusza. To oczywiście pogoda groźna dla zdrowia zwłaszcza osób starszych i dzieci. W związku z tym zalecamy, by mieszkańcy zachodniej Polski nie wychodzili na otwarte słońce w godzinach 10-17 od wtorku do okolic czwartku, bo tyle w kraju ma trwać napływ zwrotnikowych mas powietrza. Powyżej prognoza temperatury na środę, ponieważ ten dzień wydaje się być na obecną chwilę zagrożony największym upałem w przyszłym tygodniu. Słupki rtęci na zachodzie wskazywać mogą tego dnia do 37 stopnie Celsjusza. Dokładniejsze prognozy podam oczywiście bliżej tego terminu. Jednak już widać, że fala upałów jaka dotrze do Polski nie będzie tak mordercza jak na zachodzie Europy.

Zobacz również: