Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtownie upał wtargnie do Polski. Będzie ponad 36°C i wystąpią gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas gwałtowne wtargnięcie upału do Polski. Temperatura przekroczy 36°C, wystąpią również gwałtowne burze w naszej części Europy.

Pogoda długoterminowa. Zwrotnikowe powietrze napłynie do Polski

Zgodnie z naszymi prognozami na przełomie 2 i 3 dekady lipca zaczniemy obserwować wyraźny i szybki wzrost temperatury za sprawą napływu powietrza zwrotnikowego do Polski. Ocieplenie zacznie postępować od zachodu, południowego-zachodu wraz z początkiem nowego tygodnia. Z biegiem czasu zacznie ona obejmować coraz większy obszar naszego kraju. Najniższe jednak wartości obserwowane mają być na północy oraz w rejonach podgórskich, rzadszy upał ma być również na Suwalszczyźnie. Okresami jednak w całym kraju, w trzeciej dekadzie lipca pojawi się upał.

Ostatnie tygodnie lipca mogą okazać się najlepszymi pod kątem wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak okresami będziemy musieli uważać na burze, które mogą okazywać się gwałtowne i powodujące szkody w naszej części Europy. Opady na przeważającym obszarze Polski okażą się poniżej średniej klimatycznej. Suszy z pewnością nie złagodzą lokalne burze, w których potrafi spadać okresami miesięczna suma opadowa. Większość jednak takiego opadu ma tendencje do spływania i szybkiego wyparowania, nie wsiąka tak nawalny opad w glebę

Pogoda długoterminowa. Temperatura zacznie rosnąć od poniedziałku

Na wyraźny wzrost temperatury w naszej części Europy nie będziemy musieli dłużej poczekać. Ocieplać zacznie się już w poniedziałek od zachodu, południowego-zachodu. Szczególnie wysokie temperatury przypadną na okres od najbliższego wtorku do środy, kiedy to temperatura ma szanse przekroczyć 34°C/36°C, a być może wzdłuż dzielnic zachodnich zobaczymy nawet 37°C.

Cieplejszy przełom 2 i 3 dekady lipca, przełoży się na redukcje miejscami ujemnej anomalii miesięcznej względem okresu bazowego 1991-2020.

Anomalia miesięczna za okres od 1.07.2022 do 16.07.2022 względem okresu ref. 1991-2020

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtownie upał wtargnie do Polski. Będzie ponad 36°C i wystąpią gwałtowne burze

Na ogół w ostatniej dekadzie mijającego miesiąca temperatura przyjmie przedział wartości od 21°C do 30°C. Najchłodniej ma być okresami na północy, północnym-wschodzie oraz w obszarach podgórskich Polski południowej. Będzie jednak wiele regionów, gdzie temperatura przekroczy 30°C. Możliwe są również nieprzyjemne noce tropikalne. Powrót letnich warunków jest prognozowany przez modele pogodowe, lecz przesunął się on w czasie o kilka dni.

Wyliczana maksymalna temperatura na okres od 17.07.2022 do 27.07.2022 według GFS dla Europy

Gwałtownie upał wtargnie do Polski. Będzie ponad 36°C i wystąpią gwałtowne burze

Prognoza anomalii miesięcznej do 23 lipca 2022 według ICON względem okresu ref. 1991-2020

ujemna anomalia temperatury

Spójrzmy zatem na prognozowaną średnią wartość ciśnienia atmosferycznego na 10 dni. Wynika z tej prognozy, że przez większość czasu Polska znajdzie się w polu wyżowym. To oznacza nic innego, że przez kilka dni z rzędu warunki pogodowe mogą być stabilne. Nie można jednak wykluczyć, że z biegiem czasu w trzeciej dekadzie lipca wzrośnie prawdopodobieństwo opadów i burz.

Pogoda długoterminowa. Wyliczane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego do 27 lipca 2022 według GFS

dominacja wyżu

Pogoda długoterminowa. Będą zdarzać się burze, lecz nie załagodzą one suszy na większym obszarze Polski

Zjawiska burzowe okresami mogą być intensywne, powodując miejscami znaczne szkody materialne. Jednak nie da się ich prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym, dlatego też prognozy będziemy weryfikować w kolejnych dniach. Będą to jednak zjawiska lokalne z ulewnymi opadami deszczu, czasem również gradem. Dynamiczne warunki pogodowe są prognozowane szczególnie w drugiej części tygodnia. Ze szczególnym uwzględnieniem 21 lipca 2022, kiedy to przejść może zatoka niżowa wraz z frontem atmosferycznym. Widzą to głównie prognozy europejskiego modelu ECMWF i mają szanse sprawdzić się. Krótkie wyparcie upału z Polski widzi tylko model europejski ECMWF. Nie widzi tego jednak główny konkurent ECMWF, czyli amerykański model GFS.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane wstępnie sumy opadowe za okres od 17.07.2022 do 27.07.2022 według ECMWF

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtownie upał wtargnie do Polski. Będzie ponad 36°C i wystąpią gwałtowne burze

Zerknijmy również na wiązki modeli GFS i ECMWF dla 2 różnych lokalizacji w Polsce.

Wiązki modelu GFS na 16 dni dla Wrocławia, dla wysokości 2 metrów n.p.g

Pogoda długoterminowa. Wariant modelu ECMWF na przeszło 2 tygodnia dla wysokości 2 metrów n.p.g dla Wrocławia. Wraz ze wzrostem długości prognozy, rozbieżności w wyliczeniach są coraz większe. Dlatego przy dłuższym terminie warto śledzić białą linię, która jest średnią wiązek

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Poznania, wysokość 2 m.n.p.g

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtownie upał wtargnie do Polski. Będzie ponad 36°C i wystąpią gwałtowne burze

Wiązki modelu ECMWF dla Poznania na ponad 2 tygodnie, dla wysokości 2 m.np.g

pogoda długoterminowa.

Najcieplejsza okaże się trzecia dekada lipca w Polsce

Reasumując, wygląda na to, że najcieplejszy okres w lipcu przypadnie dopiero na ostatnią dekadę miesiąca. Okresami i miejscami zrobi się upalnie, zdarzyć mogą się nawet noce tropikalne. Wzrosnąć może również aktywność burzowa. Miejscami burze spowodują szkody. Nie będą to jednak szczególnie długie okresy. Nie zabraknie również wielu dni ze stabilną pogodą za sprawą wyżów w ostatnich tygodniach lipca. Wkrótce więcej informacji.