Kopuła ciepła wkroczy do Polski i wypchnie przymrozki oraz mróz. Temperatura sięgnie nawet 28°C i będzie bliska upału. Możliwe burze

Kopuła ciepła pojawi się w kolejnych dniach nad Polską. Przebudowa pola barycznego rozpoczyna się w drugiej części tygodnia, co przyniesie silne ocieplenie i ustąpienie uporczywych nocnych i porannych przymrozków oraz dwucyfrowego mrozu w górach, który występował w czasie minionych nocy.

Silne ocieplenie i zmiana cyrkulacji odmieni pogodę w Polsce

Jeszcze tylko noc z piątku na sobotę może przynieść przygruntowe przymrozki. Możliwe są one miejscami na zachodzie, centrum i wschodzie kraju. Skala spadków temperatura okaże się jednak mniejsza niż w nocy z czwartku na piątek.

Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 25/26 kwietnia 2024 r. w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

kopuła ciepla
Silne ocieplenie w kraju i odsunięcie arktycznego chłodu na koniec tygodnia. Nadchodzi kopuła ciepła, jeszcze tylko noc z 26/27 kwietnia 2024 r. miejscami z przygruntowymi przymrozkami.

Temperatura minimalna w Polsce na wysokości 2 metrów w ciągu minionych 24 godzin

kopuła ciepła w prognozach
silne ocieplenie i kopuła ciepla w prognozach

Zapowiadaliśmy, że pod koniec kwietnia możemy oczekiwać silnego ocieplenia, co spowodowane będzie przebudową pola barycznego nad Europą i przyległościami. Po ponad 10 dniach powrócą wartości dobowe charakterystyczne dla zaawansowanej wiosny termicznej, a nawet wczesnego lata termicznego. Czeka nas ponowne przekroczenie progu dnia gorącego, a więc na termometrach zobaczymy ponad 25°C i to przez kilka dni z rzędu.

Prognozowana temperatura powietrza na 27 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie rozpocznie się wraz z początkiem weekendu

Gwałtowne ocieplenie przesądzone

Początek większego ocieplenia i nadejście „kopuły ciepła” spodziewamy się w ostatni weekend kwietnia do Polski. Wyż baryczny znajdujący się na wschodzie Europy, we współpracy z niżem lokującym się w rejonie Wysp Brytyjskich, sprzyjać ma napływowi cieplejszych mas powietrza z południa. Pojawi się dużo chwil ze Słońcem oraz rozpogodzeń, lecz miejscami niewykluczone są burze. Aura zachęcać będzie do spacerów i aktywności fizycznej w czasie długiego weekendu majowego. Kulminacyjna fala ocieplenia czeka nas w okresie 29.04.2024 r. do 1.05.2024 r. według wiodących prognoz modeli europejskich i amerykańskich. W tym okresie temperatura będzie nawet 6-14°C powyżej normy klimatycznej. Termometry w najcieplejszych regionach pokażą nawet 23-27°C, a miejscami na południu w zasięgu fenu do 28°C. Wartości w południowej części kraju podczas rozpogodzeń oraz wiejącego ciepłego wiatru halnego mogą być nieznacznie wyższe, niż prognozują nam to modele numeryczne.

Zobacz też: Pogoda na Majówkę 2024 zaszokuje.

Wyliczana temperatura powietrza na 28 kwietnia 2024 w Polsce według modelu ECMWF dla Polski

kopuła ciepla pojawi się w Polsce
Istotna zmiana pogody i silne ocieplenie. Kopuła ciepła pojawi się już w ostatni weekend kwietnia 2024 r. w Polsce

W kwietniu 2024 r. nie odnotujemy jednak ani jednego dnia upalnego w Polsce. Co warto podkreślić, że w 1 dekadzie mijającego miesiąca najwyższa temperatura powietrza została zmierzona w miejscowości Dobrogoszcz w woj. dolnośląskim, gdzie w klatce meteorologicznej termometr rezystancyjny PT100 pokazał 29.8°C na stacji IMGW-PIB. Otarliśmy się więc o dzień upalny, ale wbrew informacjom podawanym przez niektóre serwisy nie osiągnęliśmy go w Polsce podczas mijającego miesiąca.

Prognozowana temperatura powietrza na 29 kwietnia 2024 r. według modelu ECMWF

kopuła ciepła pojawi się w Polsce
Silne ocieplenie zmieni pogodę w Polsce

Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Kopuła ciepła namiesza

Silne ocieplenie jest przesądzone, lecz będziemy musieli uważać również na lokalne burze. Te mogą pojawić się już w sobotę na północy, południu i gdzieniegdzie wschodzie kraju. Nie powinny być to zjawiska szczególnie intensywne. Po ponad 11 dniach wkroczymy w cieplejszy okres w pogodzie, co wynikać będzie z przebudową pola barycznego nad obszarem Starego Kontynentu i rejonami przyległymi. Wysokie temperatury i okresowo opady konwekcyjne i burze mogą przeciągnąć się także na pierwsze dni maja. Na ogół aura sprzyjać ma wypoczynkowi w czasie długiego weekendu majowego. Dominować powinno przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, znajdziemy się przeważnie pod wpływem antycyklonu.

Prognozowana temperatura powietrza na 30 kwietnia 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

zmiana pogody i burze.
Kopuła ciepła zmieni pogodę w Polsce

Długi weekend majowy przyniesie letnie temperatury w wielu regionach. „Kopuła ciepła” zmieni pogodę

Zmiany w pogodzie są możliwe dopiero w okolicach 3-4 maja 2024 r. (+/-2 dni). Wzrośnie wówczas chwiejność termodynamiczna, pojawiać mogą się burze wewnątrzmasowe, ale także w zasięgu zatok niżowych i frontów atmosferycznych nasuwających się z zachodu Europy. Niektóre z nich mogą być gwałtowne i powodujące lokalne szkody. Kwestią otwartą pozostaje dokładna intensywność oraz zasięg zjawisk burzowych w czasie długiego weekendu majowego. Majówka powinna minąć pod znakiem temperatur w przedziale 21-28°C, a więc prawdopodobnie bez szans na pierwszy upał w Polsce. Aura będzie sprzyjać wyraźnemu rozkwitowi fenologicznej wiosny.

„Kopuła ciepła” radykalnie zmieni pogodę. Długi weekend majowy zaskoczy pozytywnie w pogodzie. Po majówce możliwe większe ochłodzenie wstępnie

Prognozowana temperatura powietrza na 1 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

kopuła ciepla w pojawi się w Polsce.
Kopuła ciepła sięgnie Polski i przyniesie wiosenne temperatury. Pod koniec majowki możliwe gwałtowne burze w wielu regionach

Reasumując, już w weekend zaobserwujemy powrót wyższych temperatur do Polski. Po ponad 10 dniach ustąpi uporczywy chłód i częste nocne oraz poranne przymrozki, które wyrządzają spore szkody w sadach, polach i ogrodach. Na przełomie kwietnia i maja średnia dobowa temperatura powietrza będzie wyższa o nawet 5-9°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla naszego kraju. Początkowo długi weekend majowy minie z dużą ilością słonecznej aury i praktycznie bez opadów. To jednak zacznie zmieniać się pod koniec majówki, gdy wzrośnie ryzyko opadów burzowych w wielu regionach Polski. Może się również ochłodzić. Warto również podkreślić, że kwiecień 2024 r. pomimo długiego i silnego ochłodzenia nie zapisze się jako miesiąc chłodny, ale ciepły. Średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie na przeważającym obszarze naszego kraju w okolicach +1.9°C względem lat 1991-2020 r.

Źródło: Fanipogody.pl, weatheronline.com, ogimet.com, wxcharts.com, meteologix.com