Kopuła ciepła pojawi się w kolejnych dniach nad Polską. Przebudowa pola barycznego rozpoczyna się w drugiej części tygodnia, co przyniesie silne ocieplenie i ustąpienie uporczywych nocnych i porannych przymrozków oraz dwucyfrowego mrozu w górach, który występował w czasie minionych nocy.
Silne ocieplenie i zmiana cyrkulacji odmieni pogodę w Polsce
Jeszcze tylko noc z piątku na sobotę może przynieść przygruntowe przymrozki. Możliwe są one miejscami na zachodzie, centrum i wschodzie kraju. Skala spadków temperatura okaże się jednak mniejsza niż w nocy z czwartku na piątek.
Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 25/26 kwietnia 2024 r. w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
Temperatura minimalna w Polsce na wysokości 2 metrów w ciągu minionych 24 godzin
Zapowiadaliśmy, że pod koniec kwietnia możemy oczekiwać silnego ocieplenia, co spowodowane będzie przebudową pola barycznego nad Europą i przyległościami. Po ponad 10 dniach powrócą wartości dobowe charakterystyczne dla zaawansowanej wiosny termicznej, a nawet wczesnego lata termicznego. Czeka nas ponowne przekroczenie progu dnia gorącego, a więc na termometrach zobaczymy ponad 25°C i to przez kilka dni z rzędu.
Prognozowana temperatura powietrza na 27 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Gwałtowne ocieplenie przesądzone
Początek większego ocieplenia i nadejście „kopuły ciepła” spodziewamy się w ostatni weekend kwietnia do Polski. Wyż baryczny znajdujący się na wschodzie Europy, we współpracy z niżem lokującym się w rejonie Wysp Brytyjskich, sprzyjać ma napływowi cieplejszych mas powietrza z południa. Pojawi się dużo chwil ze Słońcem oraz rozpogodzeń, lecz miejscami niewykluczone są burze. Aura zachęcać będzie do spacerów i aktywności fizycznej w czasie długiego weekendu majowego. Kulminacyjna fala ocieplenia czeka nas w okresie 29.04.2024 r. do 1.05.2024 r. według wiodących prognoz modeli europejskich i amerykańskich. W tym okresie temperatura będzie nawet 6-14°C powyżej normy klimatycznej. Termometry w najcieplejszych regionach pokażą nawet 23-27°C, a miejscami na południu w zasięgu fenu do 28°C. Wartości w południowej części kraju podczas rozpogodzeń oraz wiejącego ciepłego wiatru halnego mogą być nieznacznie wyższe, niż prognozują nam to modele numeryczne.
Zobacz też: Pogoda na Majówkę 2024 zaszokuje.
Wyliczana temperatura powietrza na 28 kwietnia 2024 w Polsce według modelu ECMWF dla Polski
W kwietniu 2024 r. nie odnotujemy jednak ani jednego dnia upalnego w Polsce. Co warto podkreślić, że w 1 dekadzie mijającego miesiąca najwyższa temperatura powietrza została zmierzona w miejscowości Dobrogoszcz w woj. dolnośląskim, gdzie w klatce meteorologicznej termometr rezystancyjny PT100 pokazał 29.8°C na stacji IMGW-PIB. Otarliśmy się więc o dzień upalny, ale wbrew informacjom podawanym przez niektóre serwisy nie osiągnęliśmy go w Polsce podczas mijającego miesiąca.
Prognozowana temperatura powietrza na 29 kwietnia 2024 r. według modelu ECMWF
Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Kopuła ciepła namiesza
Silne ocieplenie jest przesądzone, lecz będziemy musieli uważać również na lokalne burze. Te mogą pojawić się już w sobotę na północy, południu i gdzieniegdzie wschodzie kraju. Nie powinny być to zjawiska szczególnie intensywne. Po ponad 11 dniach wkroczymy w cieplejszy okres w pogodzie, co wynikać będzie z przebudową pola barycznego nad obszarem Starego Kontynentu i rejonami przyległymi. Wysokie temperatury i okresowo opady konwekcyjne i burze mogą przeciągnąć się także na pierwsze dni maja. Na ogół aura sprzyjać ma wypoczynkowi w czasie długiego weekendu majowego. Dominować powinno przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, znajdziemy się przeważnie pod wpływem antycyklonu.
Prognozowana temperatura powietrza na 30 kwietnia 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Długi weekend majowy przyniesie letnie temperatury w wielu regionach. „Kopuła ciepła” zmieni pogodę
Zmiany w pogodzie są możliwe dopiero w okolicach 3-4 maja 2024 r. (+/-2 dni). Wzrośnie wówczas chwiejność termodynamiczna, pojawiać mogą się burze wewnątrzmasowe, ale także w zasięgu zatok niżowych i frontów atmosferycznych nasuwających się z zachodu Europy. Niektóre z nich mogą być gwałtowne i powodujące lokalne szkody. Kwestią otwartą pozostaje dokładna intensywność oraz zasięg zjawisk burzowych w czasie długiego weekendu majowego. Majówka powinna minąć pod znakiem temperatur w przedziale 21-28°C, a więc prawdopodobnie bez szans na pierwszy upał w Polsce. Aura będzie sprzyjać wyraźnemu rozkwitowi fenologicznej wiosny.
Prognozowana temperatura powietrza na 1 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Reasumując, już w weekend zaobserwujemy powrót wyższych temperatur do Polski. Po ponad 10 dniach ustąpi uporczywy chłód i częste nocne oraz poranne przymrozki, które wyrządzają spore szkody w sadach, polach i ogrodach. Na przełomie kwietnia i maja średnia dobowa temperatura powietrza będzie wyższa o nawet 5-9°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla naszego kraju. Początkowo długi weekend majowy minie z dużą ilością słonecznej aury i praktycznie bez opadów. To jednak zacznie zmieniać się pod koniec majówki, gdy wzrośnie ryzyko opadów burzowych w wielu regionach Polski. Może się również ochłodzić. Warto również podkreślić, że kwiecień 2024 r. pomimo długiego i silnego ochłodzenia nie zapisze się jako miesiąc chłodny, ale ciepły. Średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie na przeważającym obszarze naszego kraju w okolicach +1.9°C względem lat 1991-2020 r.
Źródło: Fanipogody.pl, weatheronline.com, ogimet.com, wxcharts.com, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC