Alert pogodowy 10 czerwca. Nawałnice nad Polską. Superkomórki mogą nieść niszczącą pogodę

Zgodnie z porannymi prognozami, z każdą godziną pogoda nad Polską robi się bardzo groźna. Służby wysłały odpowiednie alerty pogodowe, co w przypadku dzisiejszej doby wydaje się słuszne. We wpisie sprawdzamy aktualną sytuację pogodową oraz sprawdzimy, gdzie burze i nawałnice pojawią się w Polsce do końca doby.

Alert pogodowy w Polsce. Dlaczego pogoda w poniedziałek będzie groźna ?

Dziś pogoda w Polsce jest i w kolejnych godzinach nadal będzie groźna. Dlaczego? Spójrzmy na Significant dla Polski na godzinę 12 UTC.

Alert pogodowy. Silne burze i nawałnice w Polsce
Alert pogodowy dla Polski. Falujący front na południowym wschodzie (IMGW-PIB)

Widzimy, że nad południowo wschodnią ćwiartką kraju wciąż faluje font atmosferyczny. Z frontem związane są lokalne zbieżności wiatr, które znacznie przyczyniają się do powstawania silnych, lokalnie bardzo silnych burz. Dodatkowo, podczas gdy na południowy wschód wciąż napływa bardzo ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze, z północnego zachodu, za frontem spływają masy powietrza o zupełnie innych cechach.

Dwie skrajne masy powietrza nad Polską. Alert pogodowy
Alert pogodowy. Dwie masy powietrza ścierają się nad Polską

Tak naprawdę pisząc o ścieraniu się dwóch mas powietrza nie piszę nic odkrywczego, ponieważ front atmosferyczny to z definicji obszar, który oddziela od siebie dwie różne masy powietrza. W każdym razie, podczas dzisiejszej doby w południowo wschodniej części kraju słusznie wydany został alert pogodowy. Aura na tym obszarze jest i będzie dziś niebezpieczna.

Alert pogodowy. Gdzie obecnie burze są najgroźniejsze?

Kto dłużej śledzi nasz portal ten wie, że mieszkamy w Lublinie (lub okolicach). Dlatego też dziś od rana mamy za oknem bardzo ciekawe widoki dla fanów burz i groźnej pogody. Już w okolicach 8 rano, miasto od południa mijała dość gwałtowna jak na porę doby superkomórka burzowa. Wczesnym popołudniem blisko miasta przetaczała się kolejna burza z ewidentną rotacją, co świadczyło o kolejnej burzy superkomórkowej. Oczywiście, wiele osób w samym Lublinie twierdzić może, że dzisiejszy alert pogodowy wydany jest niesłusznie. Jednak, po pierwsze, pamiętajmy, że burze są zjawiskiem lokalnym, a dziś w bardzo bliskim sąsiedztwie miasta przeszły dwie bardzo groźne burze. Po drugie, doba się jeszcze nie skończyła, a w Polsce tworzą się nadal bardzo groźne zjawiska burzowe.

Groźna pogoda w poniedziałek 10 czerwca nad Polską. Wydano alert pogodowy
Alert pogodowy. Groźne burze w poniedziałek 10 czerwca nad Polską (IMGW-PIB)

Powyżej skan z radaru opadów. Jest to narzędzie IMGW którym bardzo często posiłkuję się na burzowych łowach. Widać tu kilka obszarów groźnej pogody z jaką mamy do czynienia w pierwszym dniu nowego tygodnia. Pierwszym jest Podkarpacie. Dotarły tam pozostałości rozległego układu MCS, który w nocy i rano szalał między innymi na Węgrzech. Tutaj pada deszcz. Wyładowań atmosferycznych nie notujemy. Opady wielkoskalowe występują również na Opolszczyźnie i Śląsku. Znacznie groźniejsza pogoda panuje w pasie od północy Małopolski, przez Ziemię Świętokrzyską, po południe i centrum Lubelszczyzny. Tutaj obserwujemy bardzo gwałtowny rozwój komórek burzowych. W rejonie Kielc mamy prawdopodobnie do czynienia z silną zbieżnością wiatru, ponieważ komórki burzowe tworzą się tu bardzo szybko jedna za drugą. Na drodze tych burz z pewnością dochodzić będzie do zalań. W centrum Ziemi Świętokrzyskiej możliwa jest wręcz powódź błyskawiczna. Zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych, w miastach.

Obraz satelitarny. Burze w poniedziałek schowane są za zachmurzenie
Gdzie jest burza. Poniedziałek 10 czerwca 2024. Obraz satelitarny

Gdzie pogoda będzie niebezpieczna do końca dnia ?

Sytuacja jest dziś dość groźna, ponieważ burze wbudowane są w zachmurzenie związane z frontem atmosferycznym. Dlatego też bardzo ważne jest, by dzisiejszy alert pogodowy nie był przez Was ignorowany. Burzy często nie widać na niebie do ostatniej chwili, a jedyną oznaką jej nadchodzenia jest zmiana barwy nieba na coraz ciemniejszą. Apeluję o ostrożność i nie bagatelizowanie dzisiejszej pogody.

Burze przemieszczają się z południowego zachodu na północny wschód. Dlatego też najbardziej zagrożonymi obszarami w kolejnych godzinach zdają się być województwa świętokrzyskie i lubelskie. Bardzo groźne burze pojawią się w najbliższym czasie w centrum, na północy i wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej oraz na południu Mazowsza. W kolejnych godzinach burze te nasuną się nad Lubelszczyznę. Na południu województwa lubelskiego dochodzi do rozwoju świeżych komórek burzowych. Wydaje się, że to właśnie lubelskie będzie województwem zasługującym na alert pogodowy do końca poniedziałku. Czy pogoda w kraju uspokoi się? Zapraszam do przeczytania prognozy pogody na 5 dni dla Polski. We wpisie wyjaśniam jaka aura czeka nas w kraju do końca obecnego tygodnia oraz w przyszły weekend.