Alert pogodowy. Dziś nad Polską niszczycielskie burze

Niestety każda kolejna aktualizacja modeli meteorologicznych potwierdza, że dziś nad Polską powstaną niszczące burze. Nie chcemy w tym wpisie opisywać parametrów i analizować z czego wynikają dzisiejsze, bardzo dogodne warunki do powstania niszczycielskich burz.

W tym wpisie chcemy Was jedynie ostrzec, może nawet lekko nastraszyć, gdyż to co wydarzy się dzisiejszego popołudnia/wieczora w wielu regionach kraju jest zjawiskiem zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi, a także mieniu.

Zaczynajmy. Dziś od godzin popołudniowych bardzo silne burze przejdą w pasie od Śląska, przez Ziemię Łódzką, Mazowsze. W tych regionach przewiduje się powstanie kilku potężnych superkomórek burzowych, które prócz bardzo dużego gradu, będą w stanie wygenerować silną trąbę powietrzną (nawet o sile F2). Następnie burze, już w formie rozbudowanego układu MCS powędrują dalej na północny wschód w regiony Pomorza, Warmii, Mazur i Podlasia. W tych regionach burz spodziewamy się już raczej w godzinach nocnych.

Dodatkowo, wszędzie na wschód od wspomnianych regionów podczas dzisiejszej doby (również w nocy z czwartku na piątek) istnieje możliwość rozwoju burz, które miejscami mogą mieć gwałtowniejszy przebieg. W tym wpisie skupiamy się jednak przede wszystkim na regionie Polski centralnej, gdyż w dniu dzisiejszym może tam dojść do najgroźniejszego incydentu burzowego ostatnich kilku lat.