28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Alerty burzowe. Pogoda będzie dziś niebezpieczna

Pogoda na dziś. Silne burze nad Polską

Dziś nad Polską znajduje się system frontów atmosferycznych. Przyniesie on rozwój dość silnych burz na wschodzie Polski. Polscy Łowcy Burz wydali nawet ostrzeżenia przed burzami dla Lubelszczyzny, Podkarpacia i części Mazowsza. Są to ostrzeżenia pierwszego stopnia. Oznaczają, że burze w oznaczonym obszarze mogą nieść ze sobą groźne zjawiska pogodowe.

Burze nad Polską

Silne burze w sobotę nad Polską wschodnią

Największym zagrożeniem z strony dzisiejszych burz nad Polską mogą być opady deszczu. W obszarze oznaczonym pierwszym stopniem zagrożenia, może spaść nawet 60 mm wody na metr kwadratowy. Są to ilości wody wystarczające by doprowadzić do silnych zalań i podtopień. Dzisiejsze burze na wschodzie Polski mogą być bardzo aktywne elektrycznie. Podczas przechodzenia lepiej zorganizowanych struktur burzowych nie wykluczone są silniejsze porywy wiatru nawet do 70 km/h. Rozwoju burz spodziewać się możemy po południu i pod wieczór. Jednak na północy omawianego obszaru burz wykluczyć również w nocy.

Bardzo silne burze w Europie południowej

Do rozwoju bardzo silnych burz dojdzie dziś w Europie Południowej i częściowo wschodniej. Grzmiało będzie od Polski wschodniej, przez Słowację, Węgry aż po Rumunie i Bałkany. Lokalnie, zwłaszcza w Rumunii, Mołdawii i Bułgarii burze mogą być bardzo intensywne. W związku z tym koledzy ze Stowarzyszenia ESTOFEX wydali drugi stopień zagrożenia przed silnymi burzami dla wspomnianego obszaru.

Burze w Europie

Na południowym wschodzie Europy dojdzie dziś do rozwoju kilku superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą opady dużego gradu, nawet do 5cm średnicy. Mieszkańcy Europy Południowej spodziewać się mogą również ulewnych opadów deszczu. Burze będą dziś bardzo aktywne elektrycznie, przyniosą mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Przypominamy, że aktualną pogodę w Polsce, a także to gdzie jest burza, śledzić można pod tym linkiem.