Nadciągają silne ulewy i burze. Wydano ostrzeżenia IMGW dla Polski

Sobota upływa w Polsce pod znakiem frontów atmosferycznych. Deszcz pada dość intensywnie w wielu regionach kraju. Dodatkowo, po południu na wschodzie kraju prognozowane są burze. Dlatego sumy opadowe w Polsce będą po dzisiejszym dniu dość wysokie. Jednak to nie o dzisiejszych zjawiskach chcemy napisać w tym wpisie. Po południu i w nocy na południowym wschodzie Polski dojdzie do zafalowania na froncie. Będzie to przyczyną intensywnych opadów, które potrwać mogą na wschodzie nawet przez całą noc.

Intensywne opady deszczu prognozowane są na wschodzie i południowym wschodzie już późnym popołudniem. Lokalnie będą to opady pochodzenia konwekcyjnego, związane z prognozowanymi na wieczór burzami. W związku z możliwością utworzenia się na wschodzie kraju burzowego układu MCS opady związane z burzami mogą być dziś naprawdę intensywne.

Pierwsza część nocy to już intensywne, ciągłe opady deszczu w całym pasie Polski wschodniej. Deszcz padał będzie od Podkarpacia przez Lubelszczyznę, Mazowsze, po Warmię i Mazury. Lokalnie opady mogą przybierać formę ulew. Silne opady deszczu będą trwały na wschodzie praktycznie przez całą noc. W drugiej części nocy strefa intensywnych opadów deszczu przesunie się w regiony centralne.

Ulewy nad Polską

Ostrzeżenia przed deszczem i ulewami dla Polski

Nad ranem intensywnie padać będzie w pasie od Lubelszczyzny, przez południe Mazowsza, Ziemię Świętokrzyską, łódzkie, aż po Kujawy i Pomorze zachodnie. Stosowne ostrzeżenia wydane zostały przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Synoptycy IMGW ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu mieszkańców większości regionów Polski wschodniej i centralnej. Ostrzeżenia przed deszczem obowiązują od popołudnia w sobotę do popołudnia w niedzielę.

Podsumowując, czeka nas bardzo deszczowa doba w Polsce. Lokalnie na południowym wschodzie kraju sumy opadowe do końca niedzieli sięgać mogą 70mm wody na metr kwadratowy. W sobotni dzień najwięcej deszczu spadnie na zachodzie i południu kraju. Po południu, w skutek zafalowania na froncie na wschodzie i w centrum kraju lało będzie intensywnie. Silne pady deszczu pozostaną z mieszkańcami Polski wschodniej i centralnej przez całą noc z soboty na niedzielę.