Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Amerykańska i europejska pogoda na sierpień 2023 r. Wiemy, jaki będzie ostatni miesiąc wakacji w Polsce. Burze, upały i noce tropikalne?Amerykańska i europejska pogoda na sierpień 2023 r. Wiemy, jaki będzie ostatni miesiąc wakacji w Polsce

Wygląda na to, że ostatnim miesiącu meteorologicznego lata, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej – poinformowało CMM IMGW-PIB.

Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadu na sierpień 2023 r. według CMM IMGW-PIB dla Polski

Europejska pogoda na lato 2023 r.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na sierpień 2023 r. dla wybranych miast w Polsce

amerykańska i europejska pogoda
Miesiąc ciepły według IMGW

Najnowsze wyliczenia na sierpień 2023 pokazują, że temperatura w skali miesięcznej oscylować ma lekko powyżej normy normy wieloletniej. Dlatego niewykluczone są okresy gorące i upalne. Aczkolwiek czasem i tak będziemy w spływie chłodnych mas powietrza, charakteryzując się ujemnym odchyleniem temperatury od średniej klimatyczne. Mamy ponadto duże szanse na wystąpienie nieprzyjemnych nocy tropikalnych, gdy dotrze do nas masa pochodzenia zwrotnikowego. Natomiast, jeśli chodzi o prognozy opadów, to modele przedstawiają różne scenariusze na ostatni miesiąc meteorologiczne lata. Prawdopodobnie opady będą w normie wieloletniej w wielu regionach, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej, ale tylko lokalnie. W wielu regionach jednak widzimy deficyt opadów według modelu CFS. Musimy jednak spodziewać się korekty prognoz numerycznych, zatem pogoda długoterminowa może się zmienić.

Zobacz też: Upał i nawałnice do końca lipca 2023 r. na południu Europy

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na sierpień 2023 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

amerykańska pogoda na lato 2023 r.
amerykański model i jego wstępna prognoza opadów na sierpień 2023 r.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na sierpień 2023 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

amerykańska pogoda na lato 2023 r.
amerykańska pogoda na koniec lata 2023 r.

Amerykańska i europejska pogoda na sierpień 2023 r.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w sierpniu 2023 r. będziemy świadkami większej aktywności burzowej niż w lipcu. Miejscami zjawiska burzowe okażą się tyle intensywne, że mogą spowodować szkody. Wystąpią podtopienia, punktowo powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe oraz pożary od wyładowań. Jest prawdopodobieństwo wystąpienia kilku incydentów z opadami większego gradu w Polsce. Nie zabraknie jednak dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi, gdy to znajdziemy się w polu wyżowym, które może dominować czasem przez wiele dni. Nie unikniemy jednak przejścia dynamicznych zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych, które związane będą z cyrkulacją strefową.

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na sierpień 2023 r. według modelu CFSv2

Europejska pogoda długoterminowa nieco cieplejsza niż CFS

Co więcej warto prześledzić bieżące prognozy modelu ECMWF, z jakiej można wyciągnąć wnioski, że w sierpniu temperatura powinna być wyższa o średnio 1-2,5 stopnie w skali miesięcznej. Sugeruje nam to, że dominować mają dni gorące z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C. Niejednokrotnie możliwe dni upalne, a nawet fale upałów z temperaturą powyżej 30°C. Prawdopodobne są również noce tropikalne. To może być dobry okres na wypoczynek nad morzem. Na ogół nie zabraknie chwil ze Słońcem, czasem jednak przejdą groźne letnie burze, których intensywność może być wyższa niż w lipcu.

amerykańska i europejska pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r. według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa. Susza będzie się utrzymywać, nie rozwiążą problemu lokalne opady burzowe

Co więcej z powodu wysokiej temperatury i silnego promieniowania słonecznego, obserwowane ma być silne parowanie wody z gleby. Na rzekach w wielu miejscach powszechna ma być niżówka hydrologiczna. Sytuacji nie zmienią nawet gwałtowne opady burzowe, które na ogół nie wsiąkają w glebę a spływają i podnoszą krótkotrwale poziom wód w rzekach. Opadów wielkoskalowych ma być mniej i dominować ma przeważnie konwekcyjny charakter opadów, ale okresami również będą mieć miejsce. Będziemy jednak weryfikować pogodę długoterminową na podstawie najświeższych prognoz.

Amerykańska pogoda na koniec lata 2023 r. Prognoza miesięczna anomalii temperatury na sierpień 2023 r. według modelu CanSIPS na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

amerykańska pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r.
Pogoda długoterminowa sugeruje bardzo ciepły sierpień 2023 r. według modelu CanSIPS

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz