Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Dramatyczne prognozy pogody dla południa. Upał i nawałnice do końca lipca. NASA jest pewna

Prognozy pogody nie dają złudzeń. Upał i nawałnice nie odpuszczą


Niestety, niewiele zmieniają się prognozy pogody dla południa Europy. Kolejne dni przyniosą tam koszmarny upał i silne nawałnice. Do akcji wkracza NASA, analizując to co obecnie dzieje się w opisywanym regionie. Pod koniec wpisu poszukam również wyższych temperatur powietrza dla Polski.

Prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń. Na południu upał nadal będzie koszmarny

Sprawdźmy dlaczego gorące, zwrotnikowe powietrze wciąż pozostawało będzie na południu kontynentu. Poniżej mapa z prognozą opadów i naniesionymi ośrodkami barycznymi. Na biało zaznaczyłem wyż, który umiejscowił się nad Morzem Śródziemnym na południe od Włoch.

Prognozy pogody wciąż nieugięte. Upał na południu nie odpuści
Prognozy pogody nie zmienią się. Upał nie odpuści

Po zachodniej stronie wyżu, zgodnie w ruchem wskazówek zegara napływa gorące powietrze wprost znad Afryki. Głównym strumień gorących mas powietrza kieruje się nad Włochy, północne Bałkany oraz do Grecji. I to właśnie dla tych regionów kontynentu prognozy pogody są najgorsze również na następne dni.

Silny upał i nawałnice nie odpuszczą na południu

Tak się składa, że jestem nieopodal opisywanego regionu na wczasach. Stacjonuję na Węgrzech i jestem na skraju dwóch mas powietrza. Silny upał nie dotyczy mnie bezpośrednio, jednak codziennie zahaczają nas burze, które tworzą się w gorących masach powietrza z południa. Mimo, że u nas w Budapeszcie nawałnice nie są bardzo groźne, to na południe od nas dzieją się rzeczy dramatyczne.

Burze i nawałnice na południu Europy
Burze i nawałnice na południu Europy

W pasie od północy Włoch, przez północ Bałkanów po południową Rumunię od wielu dni przechodzą bardzo silne, lokalnie niszczące burze. Wczoraj pisałem Wam, że koszmarnie wielki grad spadł we Włoszech, co może być nowym rekordem Europy. Sytuacja może być już nieaktualna, ponieważ ostatnia doba przyniosła burze jeszcze silniejsze, a i prognozy pogody pogody na sobotę są jednoznacznie. Kolejne nawałnice przed mieszkańcami regionu. Tym bardziej, że silny upał nie odpuści i burze mają doskonałe warunki termiczne. Spójrzmy na prognozy pogody dla regionu odnośnie temperatur powietrza.

Złe prognozy pogody jeśli chodzi o temperatury na południu

Koszmarny upał trwał będzie również w kolejnych dniach. Prognozy pogody są nieubłagane. Jeszcze przed końcem lipca, w Grecji padnie 45 stopni Celsjusza. Ponad 40 stopni pokażą termometry we Włoszech, czy na południu Rumunii. Fala upałów jest tak niespodziewana, że analizę sytuacji przeprowadziła NASA. Wg. amerykańskich ekspertów ten lipiec może okazać się najgorętszym w historii pomiarów na południu Europy.

Łagodniejsze prognozy pogody dla Polski do końca lipca

W sumie to nie wiem, czy to dobre informacje, czy nie. Pewnie zależy dla kogo. Jednak prognozy pogody dla Polski są dużo bardziej umiarkowane niż dla południa kontynentu. Gorąco w Polsce zrobi się w niedzielę i poniedziałek. W tych dniach spodziewamy się nawet lokalnego upału.

Prognozy pogody widzą ochłodzenie w Polsce
Prognozy pogody widzą przejście frontu i ochłodzenie w Polsce

Jednak już w poniedziałek przez kraj przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Przyniesie on burze i opady nad Polską, ale i ochłodzenie. Kolejne dni przyszłego tygodnia będą już w pogodzie umiarkowane. Temperatury tylko lekko przekraczały będą 20 stopni Celsjusza. Czekają nas także przelotne opady. Prognozy pogody są więc dużo bardziej umiarkowane niż dla południa kontynentu. Dla mnie to lepiej. Nawet pomimo, że kocham wysokie temperatury i burze.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk