Amerykańska pogoda na lato 2022. Czekają nas fale upałów, gwałtowne burze i okresowe susze w Europie

Amerykańska pogoda na lato 2022. Będą fale upałów Europie, czasem gwałtowne, a nawet niszczące burze i okresowe susze. Sprawdźmy zatem, jak wygląda najnowsza przepowiednia z Accuweather.

Amerykańska pogoda na lato 2022 sugeruje długie fale upałów w Europie

Po najgorętszym lecie na kontynencie w 2021 r. ponownie będzie panować upał w większości krajów Europy. Meteorolodzy AccuWeather rozbijają się o to, gdzie pogoda będzie gorętsza niż zwykle i które obszary będą bardziej burzliwe niż inne.

Lato zbliża się wielkimi krokami i wiele osób w całej Europie. Wygląda na to, że będzie one konkurować z rekordowym upałem z 2021 r., ale ciepła pogoda to tylko część historii wzorców pogodowych na kontynencie w nadchodzących miesiącach.

Zespół długoterminowych prognostów AccuWeather analizował wzorce pogodowe na całym świecie. Po to, aby zebrać razem to, co będzie się działo w Europie w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Zarówno starszy meteorolog Tyler Roys. Jak i starszy meteorolog Alan Reppert uważają, że tegoroczne lato może być gorętsze niż zwykle na większości kontynentu.

Okresami gwałtowne burze zakłócą letnie temperatury w Polsce

Roys powiedział, że grzbiet górnego geopotencjału, który sprzyja suchej i ciepłej pogodzie, będzie „dużym graczem” w pogodzie w Europie w miesiącach letnich.

Lato oficjalnie zaistnieje we wtorek, 21 czerwca, na półkuli północnej. Jednak ci, którzy nie mogą się doczekać nadejścia nowego sezonu, mogą woleć świętować nadejście lata 1 czerwca, czyli pierwszego dnia meteorologicznego lata.

Powszechne ciepło może mieć bezpośredni wpływ na miliony Europejczyków w postaci wyższych kosztów chłodzenia.

„Ogólnie rzecz biorąc, energia może być problemem tego lata”, powiedział Roys, „zwłaszcza na Bałkanach po Francję i Niemcy”.

Jaka część lata będzie najgorętsza? A czy gwałtowne burze zakłócą letnie wakacje? Odpowiedzi na to i więcej można znaleźć poniżej w pełnym rozbiciu na regiony prognozy letniej dla Europy 2022 r.:

Wysokie temperatury czekają Portugalię, Hiszpanię, Włochy

Lato jako całość zapowiada się na cieplejsze niż zwykle od Portugalii po Włochy, ale Roys powiedział, że przez cały sezon będzie „wiele wzlotów i upadków”.

Każda fala wyższych niż normalne temperatur prawdopodobnie potrwa tydzień lub dwa i będzie charakteryzować się rekordowym ciepłem, ale gorące okresy zostaną przerwane przez powolne systemy burzowe, które obniżą temperaturę i stworzą szansę na opady.

Reppert dodał, że nawet podczas tych przerw w gorących okresach. Kiedy temperatury w ciągu dnia są zbliżone do normy, nocne spadki mogą pozostać łagodne.

Złe wieści dla Włochów

Tego lata we Włoszech może być jeszcze goręcej nie tylko ze względu na Matkę Naturę, ale także ze względu na nowe zasady dotyczące klimatyzacji.

Według Politico w kwietniu włoski rząd ogłosił Operację Termostatu, nową zasadę, która zabroni klimatyzatorom ustawienia poniżej 27 stopni Celsjusza.

Ten ruch może w tym roku zaoszczędzić 4 miliardy metrów sześciennych gazu, a ci, którzy nie zastosują się do nowego prawa, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 3000 euro, czyli ponad 3100 dolarów. Działanie termostatu będzie kontynuowane przez miesiące zimowe, a urządzenia grzewcze nie będą mogły przekraczać 19 C.

Amerykańska pogoda dla Europy. Burze, aby rozbić letnie upały na Bałkanach

Rekordowe upały będą jednym z największych czynników pogodowych lata w południowej Europie. Jednak druga połowa sezonu może ukształtować się nieco inaczej na Półwyspie Bałkańskim niż na Półwyspie Iberyjskim.

„Będą okresy, w których temperatura może być czasami intensywna” – powiedział Roys. „A kiedy tak się nie stanie, będzie [szansa] na burze”.

Podobnie jak w zeszłym roku, miasta na Bałkanach mogą spodziewać się w tym roku większej liczby dni w temperaturze 32 C lub wyższej w porównaniu ze średnią długoterminową.

W 2021 r. w Bukareszcie w Rumunii odnotowano 35 dni, w których temperatura wynosiła 32°C, czyli była wyższa niż średnia 24 dni. Podobnie Ateny w Grecji zanotowały 67 dni z temperaturą co najmniej 32 C, znacznie powyżej średniej 46 dni.

W tym roku meteorolodzy AccuWeather przewidują, że temperatura osiągnie 32 C od 31 do 38 razy w Bukareszcie i od 55 do 63 razy w Atenach.

Amerykańska pogoda dla wybranych miast w Europie

amerykanska pogoda. prognoza upałów dla europy 2022

Upały i pogłębiająca się susza w Europie. Burze nie poprawią sytuacji

Upałom towarzyszyć będą obawy o suszę. Chociaż prognozy suszy w tym regionie Europy są nieco lepsze w porównaniu z 2021 rokiem.

„W zeszłym roku pojawiły się obawy dotyczące braku wystarczającej ilości wody” – powiedział Reppert. „Zbiorniki są prawdopodobnie trochę lepsze niż w zeszłym roku [w tym czasie]”.

W tym roku druga połowa lata prawdopodobnie przyniesie większe szanse na burze z piorunami niż w pierwszej połowie lata. Jednak burze nie będą na tyle rozległe, aby zakończyć suszę.

Burze będą mieczem obosiecznym. Chociaż opady pomogą złagodzić niektóre obawy związane z suszą na Bałkanach. Niosą ze sobą ryzyko ciężkich warunków pogodowych, w tym burz, które mogą uszkodzić uprawy pszenicy i kukurydzy w całym regionie. Roys ostrzegł również, że letnia pogoda może utrudnić uprawę warzyw.

Amerykańska pogoda. Rozległy tor burzowy omijać ma głównie północ Europy

Przewiduje się, że letnie upały w północnej Europie i na Wyspach Brytyjskich. Nie będą tak intensywne w porównaniu z południową Europą. Aczkolwiek ludzie od Paryża po Warszawę nadal będą musieli uważnie obserwować pogodę w nadchodzących miesiącach.

„[Istnieje] zagrożenie silnymi burzami z Francji do Polski, które nie znikną” – wyjaśnił Roys. Dodał, że nie oczekuje się, że burze będą tak rozległe ani tak częste jak w minionych latach. Jednak nadal mogą zagrażać życiu i mieniu, gdy się pojawią.

Zeszłego lata katastrofalne powodzie w Belgii i Niemczech spowodowane powolną burzą zostały opisane jako jedna z najgorszych klęsk żywiołowych. Jakich kiedykolwiek doświadczyła Europa, ponieważ powodzie zmyły całe budynki i spowodowały śmierć ponad 200 osób.

Podobnie jak na Półwyspie Bałkańskim, burze w północnej Europie pomogą złagodzić niektóre, ale nie wszystkie problemy związane z suszą.

„Wiele wycieczek łodzią po rzece może napotkać inne komplikacje. Może być bardziej sucho, w rzekach dlatego będzie mniej wody” – dodał Roys.

Może to skomplikować letnie plany wycieczek o tematyce wodnej. Takich jak rejsy łodziami rzecznymi, w okresie, który może być najbardziej ruchliwym okresem wakacyjnym od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.

Środek lata będzie miał największy potencjał na gorące okresy w całym regionie, które mogą mieć wpływ na jedno z najbardziej znanych wydarzeń sportowych na świecie.

Tour de France rozpocznie się w piątek 1 lipca i będzie kontynuowany do niedzieli 24 lipca, a Roys ostrzegł, że letni upał może sprawić, że będzie to „trudna trasa” w tym roku. Kiedy to kolarze nie będą w górach.

Myślę, że upał odegra kluczową rolę w tym, jak będą w stanie poradzić sobie z polem” – dodał Roys. Słowo ostrzeżenia jest skierowane nie tylko do jeźdźców. Jednak także do niezliczonych widzów, którzy ustawiają się na torze, aby kibicować jeźdźcom na zewnątrz w lipcową pogodę.

Amerykańska pogoda na lato 2022. Wczesne ciepło dotrze na Wyspy Brytyjskie

Letnia pogoda nie będzie marnować czasu na przybycie na Wyspy Brytyjskie. Jednak może to nie wskazywać na to, jak będzie wyglądać w całym sezonie letnim.

„Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby ciepło tego lata pojawiło się wcześnie, a następnie stałoby się bardziej huśtawką” – wyjaśnił Roys.

Pierwsza połowa lata przyniesie największą szansę, aby temperatura w Londynie osiągnęła 32 C. Zeszłego lata rtęć osiągnęła ten poziom odniesienia tylko raz. W tym roku meteorolodzy AccuWeather przewidują jeden do trzech dni w Londynie lub powyżej 32 C, co jest typowe dla miasta.

Po cieple wczesnego lata nastąpi nastrojowe przeciąganie liny między ciepłymi okresami a nawałami deszczu, szczególnie w Irlandii Północnej i Szkocji.

„Wielu na tych obszarach uzna to za normalne lato pod względem opadów. Jednak każde ciepło może potencjalnie podważyć rekordy” – powiedział Roys.

Deszcze i burze z piorunami na północnych Wyspach Brytyjskich rozszerzą się na wschód. Do Norwegii i ostatecznie skręcą na południe, do Polski i krajów bałtyckich. Jednak od czasu do czasu będą występować przerwy w schemacie. Po to, aby mieszkańcy i goście mogli cieszyć się zajęciami na świeżym powietrzu bez konieczności używania płaszcza przeciwdeszczowego lub parasola.